ضرورت توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی

به گزارش راه ساری، نخستین جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال جدید در خانه موسیقی برگزار گردید.

ضرورت توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، محمدحسین ایمانی خوشخو، رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن تبریک سال نو به هنرمندان گفت: وضعیت هنر امروز از جنبه هایی قابل آنالیز است، از جنبه ای عده ای هنر را در وضعیت مناسبی نمی بینند و تشتت در هنر دیده می گردد و از نگاهی اقبال به هنر از سوی جوانان قابل توجه است که اگر تدابیر مدیریتی و خلاقیت های هنری کنار هم قرار گیرد می تواند جهت هنر را هموار کند. ضرورت دارد که مدیران و نهادهای هنری با استدلال، اولویت و ضرورت هنر را در کنار احتیاجهای ضروری دیگر برای برنامه ریزی تثبیت نمایند و با رویکرد فعالانه حمایت ها و منابع بیشتری را برای هنر جذب نمایند.

وی با بیان اینکه متأسفانه از ظرفیت های هنر به نحو مناسب استفاده نکرده ایم گفت: موسیقی میراث فرهنگی کشور است و برای حفظ آن میراث فرهنگی برنامه عملیاتی احتیاج است و ضرورت دارد نهادهای مختلف مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت علوم، خانه موسیقی و… تعامل و همکاری جدی داشته باشند. اگر برای حفظ موسیقی، هنرمندان و استادان و نهادها با همدلی اقدام ننمایند، تهاجم فرهنگی سیل گونه همه داشته های فرهنگی را از بین می برد. کمیسیون هنر و معماری کوشش می نماید تعاملی را با مجلس شورای اسلامی و نهادهای مختلف برای حفظ میراث ناملموس ما، از جمله موسیقی فاخر و تعالی بخش برقرار کند.

ایمانی خوشخو در ادامه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکنون فعالیت هایی داشته است و سند سینما به تازگی در این کمیسیون نهایی شد و در ماه های آینده برای آنالیز و تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه می گردد. بعد از سند سینما، ویرایش نهایی سند موسیقی انجام می گردد تا برای تصویب به شورای عالی برود.

رییس کمیسیون هنر و معماری با اشاره به نقش صدا و سیما گفت: متأسفانه در صدا و سیما در زمینه های مختلف از جمله موسیقی نگاه فرهنگی کمتر مشاهده می گردد.

ایمانی خوشخو در پاسخ به پیشنهاد اساتید خانه موسیقی گفت: جوایز معتبر در شاخه های مختلف هنر اهمیت دارند و می توانند بر فضای هنر تأثیرگذار باشند، به این منظور خانه موسیقی می تواند طرح جایزه ای معتبر در زمینه موسیقی اصیل و فاخر ایرانی را تدوین و به کمیسیون ارایه کند تا کمیسیون با آنالیز و تصویب آن زمینه انجام این کار را فراهم کند.

داریوش پیرنیاکان نیز در این جلسه گفت: تصویب سندی که برای موسیقی تدوین شده است و من هم در تدوین آن نقش داشتم و طراحی و اجرای جایزه ای معتبر در موسیقی می تواند به فضای موسیقی یاری کند. اما یکی از بخش هایی که در موسیقی تأثیرگذار است و نمی توان نقش آن را نادیده گرفت، صدا و سیماست و ضرورت دارد که کمیسیون هنر و معماری در زمینه موسیقی صدا و سیما را درگیر کند. متأسفانه سهم صدا و سیما در وضعیت نامناسبی که موسیقی امروز دارد کم نیست و ما اعلام خطر می کنیم که با این رویه هنر و موسیقی از بین می رود.

حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز در این جلسه گفت: خلأ جایزه های معتبر هنری از جمله موسیقی در ایران احساس می گردد و ضرورت دارد که این خلأ برطرف گردد در غیر این صورت کشورهای دیگر این خلأ را پر می نمایند.

محمد سریر نیز در این جلسه گفت: برخی از موضوعات از جمله مسایلی در موسیقی به سرعت قابل حل نیست و به آنالیز و زمان احتیاج دارد.

هوشنگ کامکار در ادامه گفت: تا زمانی که تکلیف موسیقی از نظر قانونی در کشور تعیین نگردد، نهادها از جمله کمیسیون هنر و معماری نمی توانند مسایل موسیقی را برطرف نمایند.

داود گنجه ای نیز در این جلسه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی صندلی مهمی دارد و می تواند راهی را برای برطرف مسایل موسیقی پیش بگیرد و در این زمینه خانه موسیقی به عنوان مهم ترین مرجع موسیقی کشور نقش مؤثری دارد که باید از ظرفیت آن استفاده گردد.

در ادامه اعضای کمیسیون هنر و معماری نظرات خود را درباره مسایل و رخدادهای هنری و موسیقی بیان کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2341

به "ضرورت توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت توجه بیشتر صدا و سیما به حفظ موسیقی اصیل ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید