طرح کاهش اختیارات رئیس مجلس کلید می خورد؟

به گزارش راه ساری، قبلا تصور می شد که قالیباف با اصولگرایان بر سر سیاست خارجی به مشکل بر بخورد، اما گویا از همان ب بسم الله نه سیاست خارجی نه سیاست داخلی بلکه در نحوه اداره مجلس و چینش رؤسای کمیسیون ها به مشکل خورده اند. اینکه زمزمه استیضاح هیئت رئیسه به گوش می رسد تا جایی که گفته شده صد نماینده خواستار استیضاح هیئت رئیسه شده اند.

طرح کاهش اختیارات رئیس مجلس کلید می خورد؟

به گزارش شرق، بعید نیست طرحی که اصولگرایان از زمان ریاست لاریجانی بر مجلس به دنبالش بودند و آن کاهش اختیارات رئیس مجلس بود و اصرار داشتند که در مجلس یازدهم به تصویب برسانند، به همین زودی ها کلید بخورد. حضور پررنگ یاران قالیباف در کمیسیون های مجلس شائبه دخالت و اعمال نفوذ هیئت رئیسه را در چینش کمیسیون ها ایجاد کرد؛ این در حالی بود که زهره الهیان، کننده اصولگرای تهران قبلا در نامه ای رسما خواستار خداحافظی اعضای هیئت رئیسه با کمیسیون های پرمخاطب مجلس شده بود، ولی نه تن ها این اتفاق رخ نداد، بلکه با اعلام اسامی رؤسای کمیسیون ها تعیین شد چهره هایی در نهایت پیروز به تکیه بر کرسی ریاست کمیسیون های تخصصی مجلس شده اند که در قیاس با سایر رقبای خود، روابطی بهتر و نزدیک تر با هیئت رئیسه مجلس یازدهم دارند.

احمد نادری، کننده مردم تهران و عضو کمیسیون آموزش در ارتباط با انتقاد کنندگان مبنی بر اینکه برخی از رؤسای کمیسیون ها صلاحیت لازم برای ریاست کمیسیون را ندارند، گفته است: انتقاد درخصوص نداشتن تخصص لازم برای برخی از رؤسای کمیسیون ها وارد است، در کمیسیون آموزش برخی از کنندگان تخصص لازم را ندارند. باید سازوکار انتقال کنندگان به کمیسیون ها را مورد بررسی قرار دهیم و در آینده به آن بپردازیم.

نادری در ارتباط با طرح استیضاح هیئت رئیسه هم گفته که: در صحن متوجه چنین طرحی شدم. تعدادی از کنندگان به دنبال استیضاح هیئت رئیسه هستند. این استیضاح رئیس مجلس را در بر نمی گیرد و فقط مختص به دیگر اعضای هیئت رئیسه است.

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هئیت رئیسه، اما در واکنش به اقدام برخی کنندگان مبنی بر جمع آوری امضا برای استیضاح هیئت رئیسه مجلس گفته است: برخی همکاران نسبت به چینش کمیسیون ها گلایه مندند؛ در حالی که این امر بر اساس آیین نامه داخلی مجلس اجرا شده است.

او افزود: به عنوان مثال برخی همکاران در دوره های قبل در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی بودند و حالا می خواهند به کمیسیون عمران یا برنامه و بودجه بفرایند که طبیعتا آیین نامه اجازه این کار را نمی دهد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی کنندگان معترض به فرایند انتخاب اعضای کمیسیون ها در پی جمع آوری امضا هستند تا هیئت رئیسه مجلس را استیضاح کنند در حالی که این مسئله باید پس از بررسی در کمیسیون آیین نامه داخلی در صحن علنی و توسط کنندگان رأی بیاورد.

امیرآبادی فراهانی تأکید کرد: استیضاح همه اعضای هیئت رئیسه مجلس عملا امکان پذیر نیست و کنندگان تنها می توانند از یک فرد شکایت کرده و در ضمنً باید دلیل موجهی برای آن بیاورند. همچنین دستیار سیاسی و رسانه ای رئیس مجلس تأکید دارد اگر خبر درخواست استیضاح هیئت رئیسه مجلس یازدهم دروغ نیست، نام کننده متقاضی را اعلام کنید تا مردم بدانند.

محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه ای رئیس مجلس در حساب توییتر خود درباره خبری مبنی بر استیضاح هیئت رئیسه مجلس یازدهم واکنش نشان داد و تأکید کرد نام کننده درخواست کننده استیضاح اعلام شود.

او نوشت: رسانه های اصلاح طلب از قول کننده ای مجهول الهویه خبر استیضاح هیئت رئیسه مجلس را می دهند. اگر این خبر دروغ نیست و هدف واسطه گری برای فشار به مجلس نیست، اسم آن کننده را اعلام کنند تا مردم بدانند علت اعتراض آن کننده نرسیدن به کدام کمیسیون و به چه علتی بوده است.

اعتمادآنلاین سه شنبه در خبری به نقل از یک کننده که نامش هم ذکر نشده بود، نوشت که تعداد امضاکنندگان استیضاح هیئت رئیسه مجلس به صد نفر رسید و پیش بینی می شود از این تعداد نیز بگذرد. چیدمان خاص کنندگان در کمیسیون ها و مداخله برخی اعضای هیئت رئیسه در انتخابات هیئت رئیسه کمیسیون ها عمده ترین دلیل این استیضاح ذکر شده است.

از سوی دیگر، اما یک عضو فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم به فردانیوز گفت: جمع آوری صد امضا در مجلس برای استیضاح قالیباف کذب است.

کننده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیین نامه داخلی مجلس 241ماده دارد، اظهار کرد: هیچ ماده ای در آیین نامه داخلی مجلس برای استیضاح هیئت رئیسه وجود ندارد. چند کننده معترض به هیئت رئیسه می توانند در انتخابات سال دوم هیئت رئیسه به ترکیب فعلی رأی ندهند.

سیدغنی نظری درباره خبر جمع آوری صد امضا در مجلس برای استیضاح محمدباقر قالیباف افزود: این خبر از اساس کذب است. به هیچ عنوان موضوع استیضاح رئیس مجلس صحت ندارد و کسی هم در مجلس این مسئله را دنبال نمی کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اکثریت مجلس گفته است: چندنفری از کنندگان دنبال عضویت در کمیسیون های خاص بودند، اما نتوانستند به خواسته خود برسند و مدعی شدند تعیین ترکیب کمیسیون ها مهندسی شده بود. حالا از میان آن ها دو یا سه نفری که بیشتر به قرارنگرفتن در ترکیب کمیسیون مدنظرشان معترض بودند، می خواستند طرح استیضاح هیئت رئیسه مجلس را مطرح کنند، اما اساسا این کار شدنی نیست.

بالی: سفر به جزیره ای شگفت انگیز در اندونزی

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10251

به "طرح کاهش اختیارات رئیس مجلس کلید می خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح کاهش اختیارات رئیس مجلس کلید می خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید