علم و فناوری چگونه به برطرف آلودگی هوا یاری می نماید؟

به گزارش راه ساری، رئیس انجمن انرژی های تجدیدپذیر گفت: سند راهبرد ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدیدپذیر در شورایعالی انقلاب فرهنگی تقریبا نهایی شده است، دستگاه ها باید دست به دست هم بدهند تا با استفاده از علم و فناوری تحولی در آب و هوای کشور برای نسل آینده داشته باشیم.

علم و فناوری چگونه به برطرف آلودگی هوا یاری می نماید؟

حمیدرضا امیری نیا رئیس انجمن انرژی های تجدیدپذیر در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران با بیان اینکه علم و فناوری خروجی های متفاوتی دارد، گفت: یکی از این خروجی ها انرژی های تجدید پذیر است، مانند انرژی های خورشیدی، بادی، زمین گرمایی که همه این ها انرژی های بی نهایتی هستند که خداوند در اختیار انسان ها گذاشته است.

وی استفاده از این انرژی ها در ایران را حدود 800 مگاوات گفت و گفت: در کشور اهتمامی نیز به توسعه تکنولوژی شده است. مثلا طراحی و ساخت توربین های بادی تا دو و نیم مگاوات، که از انرژی باد برای فراوریبرق استفاده می نماید، در کشور بومی شده است، بخش بعدی نیز انرژی خورشیدی است که امروزه خیلی از شهرهای بزرگ جهان به آن روی آورده اند.

امیری نیا ادامه داد: استفاده از انرژی های خورشیدی و تبدیل آن به انرژی های الکتریکی، حتی در بعضی از شهرهای جهان مانند مونیخ و لندن که در این شهرها میزان تابش خورشید بسیار کم تراز ایران است، صورت می گیرد و در این شهرها افراد را تشویق نموده اند که خانه های مسکونی و ساختمان های اداری شان را مجهز به سیستم انرژی خورشیدی نمایند.

رئیس انجمن انرژی های تجدید پذیر گفت: هزینه تمام شده این کار از هزینه فرصت سوزاندن سوخت فسیلی بسیار کمتر است و برای کشور صرفه مالی، اجتماعی، زیست مجیطی و حتی پدافندغیرعامل دارد، یعنی بجای اینکه انرژی فسیلی را به گرمایش یا برق تبدیل کنیم، می توانیم از انرژی لایزال خورشیدی استفاده کنیم و آلودگی که امروزه در هوای تهران مشاهده می کنیم را کاهش دهیم.

وی گفت: بسیاری از شهرهای جهان اقدام به طراحی راه چاره هایی کردند که بخش مهمی از این راه چاره ها به یاری علم و فناوری است.

به عنوان نمونه خودروهای الکتریکی و هیبریدی درحال حاضر بخش زیادی از آلودگی هوا را در کلانشهرهای جهان مانند شهر شانگهای چین، کاهش داده اند که متاسفانه در کشور ما بازار فراوری این خودروها ایجاد نشده است اما در کشور پایه های علم وفناوری را داریم

امیری نیا گفت: علم و فناوری امروزه در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی دارد و آرزوی ما به عنوان انجمن انرژیهای تجدیدپذیر کشور این است که یک حکمرانی پیروز انرژی تجدیدپذیر داشته باشیم تا بتوانیم مشکل آلودگی هوا را حل کنیم، البته این موضوع نیازمند یک اراده ملی است.

با علم و فناوری مشکل آلودگی هوا به زودی حل می گردد.

وی ادامه داد: من یقین دارم که تا 10 سال آینده میتوانیم شهرهای پاک و غیرآلوده داشته باشیم تا این هزینه های بسیار گزاف و پنهان تعطیلی مدارس، دانشگاه و درمان بیماری هایی که ناشی از آلودگی هواست، صرف توسعه کشور گردد و سلامت جامعه را به همراه داشته باشد. قوام ریشه ها و پایه های این حرکت، علم و فناوری است، بخصوص درتوسعه انرژی های تجدیدپذیر که در این زنجیره دانشگاه ها پایه هایش را دارند، ولی حکمرانی برای ایجاد بازار استفاده از محصولات داخل هنوز به صورت مطلوب ایجاد نشده است.

وی گفت: سند راهبرد ملی توسعه دانش بنیان انرژی های تجدیدپذیر در شورایعالی انقلاب فرهنگی تقریبا نهایی شده است و برای اینکه این سند به تصویب نهایی برسد، همه دستگاه ها باید دست به دست هم بدهند و با استفاده از علم و فناوری یک تحول در آب و هوای کشور برای نسل آینده داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7056

به "علم و فناوری چگونه به برطرف آلودگی هوا یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علم و فناوری چگونه به برطرف آلودگی هوا یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید