عوامل کاهش دهنده قدرت خودرو چیست؟

به گزارش راه ساری، وب سایت عصر ایران: موتور خودرو همانند هر تجهیز دیگری پس از مدتی دچار پیری و خستگی شده و یا به دلایل مختلف که شاید ارتباط چندانی هم به خود موتور نداشته باشد دچار کاهش قدرت (توان) می شود که می تواند منجر به آزردگی خاطر رانندگان و سرنشینان شود. بیشتر رانندگان با چنین مواردی مواجع بوده اند و یا در آینده با آن روبرو خواهند شد. در این مقاله بر آن هستیم تا به این موضوع بپردازیم پس با ما همراه باشید.

عوامل کاهش دهنده قدرت خودرو چیست؟

به گزارش عصر ایران به نقل از همراه مکانیک موتور خودرو و در حالت کلی خودرو، از تجهیزات و قطعات بسیاری تشکیل شده است که وجود مشکل در هر یک از این قطعات می تواند به اختلال در چرخه احتراق و توان منجر شده و در نهایت راندمان و توان فراوریی کاهش خواهد یافت. در ادامه به دلایل کاهش قدرت موتور خودرو پرداخته شده است.

عدم تناسب سوخت و هوا

چنانچه نسبت بین سوخت و هوا مناسب نبوده و از مقادیر مطلوب فاصله بگیرید؛ موتور نیز از حالت بهینه خارج شده و در نتیجه توان فراوریی آن به ازای مقدار سوخت ثابت کاهش خواهد یافت. این امر می تواند ناشی از مسائل زیر باشد

نشتی خلا در موتور

چنانچه نشتی در موتور اتفاق بیفتد یکی از عواقب آن کاهش قدرت فراوریی موتور است که معمولا با روشن شدن چراغ چک ماشین نیز همراه است.

خرابی سنسور هوا

چنانچه سیگنال های اشتباهی از سنسور هوا به کامپیوتر خودرو (ECU) فرستاده شود نسبت بین هوا و سوخت به هم خورده و از حالت بهینه خارج شده و در نتیجه قدرت موتور کاهش می یابد. علاوه بر خرابی های معمول؛ کثیف بودن سنسور هوا نیز می تواند چنین پیامدی را در پی دارد. شایان ذکر است که در این مورد نیز به احتمال زیاد چراغ چک خودروی شما روشن خواهد شد.

البته ذکر این نکته لازم است که هر روشن شدی دلیل بر خرابی سنسور هوا و یا نشتی خلا نبوده و باید به دقت توسط مکانیک ماهر آنالیز شود.

شل شدن سیم گاز

با شل شد سیم گاز، دریچه هوا به طور کامل باز نشده و در نتیجه هوای کافی وارد موتور نخواهد شد؛ نبود هوای کافی نیز از قدرت انفجار و در نهایت قدرت موتور خواهد کاست.

گرفتگی سوزن های انژکتور

کثیفی یا خرابی سوزن های انژکتور نیز از دیگر عواملی است که باعث فراوری مخلوطی نامتعادل از سوخت و هوا می شود.

خرابی شمع ها

شمع ها مهم ترین جزء سیستم جرقه زنی بوده و عملا عمر کوتاهی دارند که این امر با توجه به آنکه شمع ها در تماس مستقیم با ترکیبات ورودی به سیلندر قرار داشته و از سویی در معرض دمای بالای موتور قرار دارند تشدید می شود و لذا باید در در نگهداری آن نهایت دقت را داشته و بر اساس دستورالعمل سازنده پس از طی مسافت معین، تعویض شود. شایان ذکر است خرابی شمع ها علاوه بر کاهش قدرت فراوریی موتور، استارت خوردن خودرو را با مسائلی روبرو خواهد کرد.

دمای بیش از حد موتور

چنانچه دمای جداره سیلندر و پیستون، بیش از حد بالا باشد می تواند منجر به انفجار مخلوط سوخت و هوا پیش از جرقه زدن شمع ها شود؛ این مفهوم که معمولات تحت عنوان ناک زدن موتور نیز شناخته می شود موجب مختل شدن سیکل احتراق و در نتیجه کاهش توان فراوریی موتور می شود.

خرابی مبدل کاتالیستی

گاز های ناشی از احتراق از دهانه اگزوز خارج می شوند ولیکن چنانچه این راستا به هر دلیلی مسدود شود عدم خروج کامل این گاز ها از موتور باعث کاهش توان فراوریی موتور و همچنین افزایش دمای بیش از آن خواهد شد. یکی از دلایل این مشکل، خرابی یا مسدود بودن مبدل کاتالیستی است که مانع از جریان یافتن صحیح هوا و گاز های فراوریی در موتور می شود.

خرابی یا کثیفی فیلتر هوا

همانطور که در هوای پر از گرد و خاک، تنفس برای آدمی مشکل است برای موتور خودرو نیز چنین است. فیلتر هوا یکی از قطعات مهم در خودرو بوده و خرابی و یا کثیفی آن باعث ورود گرد و خاک به داخل موتور می شود. گرد و خاک ورودی منجر به اختلال در سیستم سوخت رسانی و مسدود شدن سوزن های انژکتور شده و در نهایت عملکرد موتور را مختل می کند. یکی از اولین مظنونین اختلال در عملکرد موتورها، فیلتر هواست که در عین سادگی، تاثیر بسیاری بر عملکرد بهینه موتو دارد.

خرابی تسمه تایم

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ، تسمه ای لاستیکی است که در داخل پیشرانه قرار داشته و خرابی آن باعث می شود که سوپاپ های موتور در زمان صحیح باز و بسته نشوند که این امر نیز می تواند باعث کاهش توان خروجی موتور شود.

خرابی یا گرفتگی اگزوز

دود و گاز های فراوریی موتور به وسیله اگزوز تخلیه می شود و چنانچه خراب یا مسدود شده باشد عملا مانع از خروج این گاز ها شده و می تواند همان مسائلی را در پی داشته باشد که در خصوص 4 (مبدل کاتالیستی) بدان اشاره شد. شایان ذکر است که صدا های ناهنجار اگزوز، بارزترین علامت خرابی یا گرفتگی آن است.

خرابی پمپ بنزین

پمپ بنزین معمولا در باک بنزین قرار داشته و وظیفه انتقال سوخت از باک به موتور را بر عهده دارد. وجود مشکل در پمپ مانع از رسیدن سوخت کافی به موتور شده و در نتیجه توان کافی فراوری نمی شود. این امر به خصوص در سربالایی ها بیشتر خود را نشان داده و حتی می تواند باعث توقف خودرو نیز شود.

نشتی سیلندر

وجود نشتی در سیلندر موجب خروج مخلوط سوخت و هوا (به خصوص در مرحله تراکم) شده و همین امر باعث کاهش توان فراوریی موتور می شود.

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10142

به "عوامل کاهش دهنده قدرت خودرو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل کاهش دهنده قدرت خودرو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید