فرآیند تشکیل سیاره رصد شد

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، محققان معتقدند برای نخستین بار تشکیل یک سیاره را رصد نموده اند.

فرآیند تشکیل سیاره رصد شد

در تحقیقی که در نشریه Astronomy & Astrophysics منتشر شده، گروهی از ستاره شناسان شرح داده اند تصاویری از یک ستاره جوان به نام AB Aurigae ثبت نموده اند که در فاصله 520 سال نوری از زمین قرار گرفته است.

صفحه عظیمی از گاز و گرد وغبار دور این سیاره می چرخد. آنها هنگام آنالیز ها متوجه پیچش متمایزی شدند که نشان دهنده تشکیل یک سیاره تازه بود.

این کشف با استفاده از اطلاعات تلسکوپ VLT (متعلق به سازمان فضایی اروپا)و ابزار SPHERE آن شدند.

در سال 2019 و اوایل 2020 میلادی گروهی از ستاره شناسان بلژیکی، فرانسوی، تایوانی و آمریکایی به دقیق ترین تصاویر از منظومه AB Aurigae دست یافتند. این تصاویر مشاهدات قدیمی از بازوی های پیچ و تاب دار گاز و غبار را تایید کرد. فاصله این بازوها تا ستاره به اندازه فاصله نپتون تا خورشید بود.

آنها معتقدند این پیچش نشان دهنده ایجاد یک سیاره جدید است.

آن دوئتری یکی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: در بعضی مدل های تشکیل سیارات چنین پیچش هایی نشان دهنده تشکیل سیاره است. همچنین این امر به ارتباط دو بازوی مارپیچ گردو غبار نیز اشاره دارد. یکی از بازوها به سمت داخل مدار سیاره حرکت می نماید و دیگری در بخش خارجی آن حرکت می نماید. به این ترتیب گاز و گرد و غبار صفحه ستاره به ساخت یک سیاره و بزرگتر شدن آن منجر می گردد.

همزمان با قدرتمندتر شدن ابزارهای ستاره شناسی، محققان می توانند به دانش بیشتری درباره منظومه AB Aurigae و شیوه تشکیل سیارات دست یابند.

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9424

به "فرآیند تشکیل سیاره رصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرآیند تشکیل سیاره رصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید