فرعون قرن بیستم!

به گزارش راه ساری، هنوز دو ساعت از فرار شاه و استقرارش در مصر نگذشته بود! که صدای شعار مردم با این شعر بلند شد: به همت خمینی، این شاه در به در شد، فرعون قرن بیستم، در مصر مستقر شد.

فرعون قرن بیستم!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت : یک روز قبل از فرار شاه (25 دی ماه 57) در ستادی که برای برگزاری تظاهرات و نهایتاً استقبال از حضرت امام(ره) شکل گرفته بود، حضور داشتیم. که تصمیم گرفته شد برای نظم دادن به کارها چند کمیته با ماموریت های تعریف شده تشکیل گردد. کمیته تدارکات، کمیته دعوت از مردم، کمیته انتشارات، کمیته تهیه تراکت های تبلیغاتی و...

یکی از آقایان پیشنهاد کرد که کمیته تهیه شعار هم داشته باشیم و تعدادی از برادران، مسئولیت تهیه و تدوین شعار را بر عهده بگیرند و شعارهای تهیه شده را به مساجد و مدارس و دانشگاه ها و محله ها بدهند! نگارنده با تشکیل این کمیته مخالفت کردم و در شرح مخالفت خود گفتم که در شعارهایی که مردم بر سر زبان ها دارند، دقت و درایت فراوانی دیده می گردد و از این نکته حکایت می نماید که شعار ها را خدا بر قلب ها الهام می نماید و بر زبان ها جاری می شوند. دوستان استدلال مرا رد نکردند، حتی آن را تأیید نیز کردند ولی با این وجود، تشکیل کمیته تهیه شعار را هم ضروری دانستند و این کمیته با شرکت سه تن از برادران شکل گرفت.

فردای آن روز -26 دی ماه 57 - دقایقی بعد از ساعت 2 بعداز ظهر، برای انجام ماموریتی که به ما محول شده بود از سه راه امین حضور در خیابان ری عبور می کردیم (ماموریت ما تماس با دو تن از برادران مؤمن و متعهد کلاه سبز بود که در گارد ویژه شاهنشاهی خدمت می کردند و به شدت مورد اعتماد تیمسار خسرو داد، فرمانده گارد ویژه بودند و با نگارنده از قبل ارتباط داشتند). ناگهان صدای بوق خودروها فضا را پر کرد و دقایقی بعد مردم در حالی که شیرینی و گُل پخش می کردند به خیابان ها ریختند. خبر آمده بود که شاه فرار نموده است...

نزدیک به دو ساعت بعد، در خیابان پامنار با تعدادی جوان و نوجوان کم سن و سال برخورد کردیم که این شعار را سر داده بودند؛

به همت خمینی، این شاه در به در شد

فرعون قرن بیستم، در مصر مستقر شد

شاه؟! مقایسه شاه با فرعون؟! قرن بیستم؟! مصر؟!...

این شعار که جای جای آن از حکمت و درایت و نکته سنجی تهیه کننده آن حکایت می کرد، از کجا آمده بود؟ هنوز دو ساعت از فرار شاه و استقرارش در مصر نگذشته بود! رو به دوستم که از ماجرای دیروز خبر داشت کردم و پرسیدم؛ این شعار را کمیته شعار ساخته است یا خدای منّان بر زبان آنها انداخته است؟!

بازگشت به صفحه رسانه ها

visaro.ir: ویزای تضمینی شینگن، ویزای کانادا تضمینی

sloblag.com: محفلی برای هم اندیشی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7786

به "فرعون قرن بیستم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرعون قرن بیستم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید