فیلمبرداری 8K گوشی های هوشمند را فعلا جدی نگیرید

به گزارش راه ساری، در سال 2020 قرار است بسیاری از گوشی های پرچم دار با قابلیت فیلمبرداری 8K معرفی شوند. در همین زمینه می توانیم به اسنپ دراگون 865 اشاره کنیم که به صورت پیش فرض از این مشخصه پشتیبانی می نماید و گوشی های گلکسی اس 20 هم مجهز به این قابلیت هستند. چنین قابلیتی، توان گوشی های هوشمند امروزی را نشان می دهد. با این وجود، باید یادآوری کنیم که این قابلیت موجود در گوشی های موردنظر، نخستین نسل این تکنولوژی محسوب می گردد. این یعنی به احتمال زیاد مسائل زیادی به وجود می آید و به همین خاطر بهتر است تا اطلاع ثانوی بابت این مشخصه هیجان زده نشویم.

فیلمبرداری 8K گوشی های هوشمند را فعلا جدی نگیرید

معرفی فیلمبرداری 4K هم با مسائلی همراه بود

اگرچه فقط چندسالی از این موضوع گذشته، ولی احتمالا بسیاری از کاربران مسائل فیلم برداری 4K گوشی ها را به یاد ندارند. این قابلیت مرتبا گوشی ها را بیش از حد داغ می کرد و بیشتر از 10 دقیقه هم امکان ضبط ویدیو وجود نداشت. این مشکل به طور شگفت انگیزی رایج است. به عنوان مثال بعضی از گوشی های سونی (مانند گوشی جدید اکسپریا 1) هم از این مشکل رنج می برند و حین ضبط ویدیوهای 4K حرارت بدنه به شدت افزایش پیدا می نماید و اپ موردنظر بسته می گردد. با کمی جستجو در گوگل می توانیم ببینیم که چنین مسائلی در ابتدا برای تعداد زیادی از گوشی ها دیده شده است.

موضوع با اهمیت این است که هنوز هم بسیاری از این محدودیت های فنی وجود دارند. گفته می گردد پیکسل 4 از قابلیت فیلم برداری 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه پشتیبانی می نموده که این تعیینه در دقیقه 90 به دلایل ملاحظات مربوط به ذخیره سازی، از گوشی حذف شده است. تمام این موارد نشان می دهد که شرکت های سازنده همچنان با چالش فیلم برداری 4K دست وپنجه نرم می نمایند و حالا مهاجرت به فیلمبرداری 8K را شروع نموده اند. با اطمینان زیادی نمی توانیم بگوییم که آیا این مسائل دوباره پدیدار می شوند یا نه ولی در هر صورت می توانیم انتظار ظهور دوباره مسائلی مانند داغ شدن بیش از حد، محدودیت زمانی و مسائل مربوط به اجرای اپلیکیشن دوربین را داشته باشیم.

مشکل ذخیره سازی

حتی در حال حاضر، بسیاری از گوشی ها ویدیوهای 4K را در کارت حافظه microSD ثبت نمی نمایند زیرا برای این کار باید از کارت حافظه بسیار پرسرعتی استفاده گردد که تعداد زیادی از کاربران دارای چنین کارت حافظه ای نیستند. این یعنی به ناچار برای ذخیره سازی باید از حافظه داخلی استفاده کنید و در صورتی که نمی دانید، باید یادآوری کنیم که ویدیوهای 4K به سرعت فضای زیادی از حافظه را اشغال می نمایند.

یک کلیپ 10 ثانیه ای 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه در گوشی گلکسی نوت 10 پلاس حدود 90 مگابایت حافظه را پر می نماید. این یعنی برای هر دقیقه فیلم برداری با چنین کیفیتی، باید حدود 1 گیگابایت حافظه خالی داشته باشید. با توجه به اینکه گوشی های زیادی همچنان با 64 یا 128 گیگابایت حافظه پایه عرضه می شوند، بعد از ضبط حدود 2 تا 4 ساعت ویدیو با کیفیت موردنظر، با مشکل کمبود حافظه روبرو می شوید. البته ناگفته نماند که بخش زیادی از گوشی ها با کاهش بیت ریت فیلم برداری، می توانند هر 1 دقیقه ویدیو 4K را به صورت فایل 300 تا 400 مگابایتی ذخیره نمایند.

البته گفته می گردد که شرایط برای فیلمبرداری 8K چندان بدتر نیست. سامسونگ می گوید ویدیو 8K در هر دقیقه حدود 600 مگابایت فضا را اشغال می نماید. البته به خاطر داشته باشید که در این تخمین ها، مواردی مانند بیت ریت، فریم ریت و دیگر عوامل در نظر گرفته می شوند. با این حال، 600 مگابایت برای هر دقیقه بدین معناست که حافظه داخلی گوشی شما خیلی زودتر از حد انتظار پر می گردد. ضمناً همان طور که برای ویدیوهای 4K اجازه ذخیره سازی مستقیم در بسیاری از کارت های حافظه microSD داده نمی گردد، مطمئناً برای فیلمبرداری 8K هم نباید چنین انتظاری داشته باشیم.

افراد مطلع به تکنولوژی شاید بعد از ضبط این ویدیوها، آن ها را از حافظه داخلی به کارت حافظه منتقل نمایند. چنین حرکتی در حال حاضر تنها راه چاره واقعی مربوط به حل این مشکل محسوب می گردد. در این زمینه، خوشبختانه گوشی هایی مانند گلکسی اس 20 از درگاه کارت حافظه بهره می برند اما بسیاری از پرچم داران 2020 فاقد این تعیینه خواهند بود. به همین خاطر گوشی ها برای ارائه این قابلیت باید تحت فشار بیشتری قرار بگیرند زیرا با افزایش محبوبیت فیلمبرداری 8K، کاربران به حافظه بیشتری احتیاج پیدا می نمایند.

نبرد بر سر افزایش رفرش ریت نمایشگرها تا چه زمانی ادامه دارد؟

با این رزولوشن امکانات فیلم برداری کاهش پیدا می نماید

فیلم برداری رزولوشن بالا معمولاً محدودیت های دیگری هم اعمال می نماید. به عنوان مثال در گلکسی نوت 10 پلاس، با فعال سازی فیلم برداری 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه، یک پیغام نمایش داده می گردد که این رزولوشن از قابلیت های ردیابی فوکوس اتوماتیک، افکت های ویدیو و لرزشگیر ویدیو پشتیبانی نمی نماید. با کاهش سرعت به 30 فریم بر ثانیه، قابلیت لرزشگیر فعال می گردد ولی دو مورد دیگر همچنان غیرفعال باقی می ماند. در خصوص فیلمبرداری 8K هم باید انتظار چنین محدودیت هایی را داشته باشیم.

بسیاری از ویژگی های مربوط به فیلم برداری، با رزولوشن FHD سازگار هستند ولی با افزایش رزولوشن از کار می افتند. در همین زمینه می توانیم به اکسپریا 1 اشاره کنیم در فیلم برداری 4K، لرزشگیر اپتیکال دوربین به خوبی نمی تواند کار خود را انجام دهد. در رابطه با این موضوع، برای گوشی های وان پلاس و دیگر شرکت ها هم گزارش های مشابهی مطرح شده است. روی هم رفته، بسیاری از گوشی ها نمی توانند همراه با فیلم برداری 4K، تعدادی از قابلیت های دیگر را کنترل نمایند. به همین خاطر در صورت بهره گیری از فیلمبرداری 8K باید انتظار دست کشیدن از بعضی ویژگی های جذاب مربوط به فیلم برداری را داشته باشیم.

تقریبا بدون شک به نمایشگر 8K دسترسی ندارید

همین ابتدا باید بگوییم که تلویزیون های 8K به تازگی در نمایشگاه هایی مانند CES 2020 مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. به همین خاطر، اکثریت افراد هنوز از تلویزیون های 8K استفاده نمی نمایند. در همین زمینه، باید خاطرنشان کنیم همانطور که تعداد زیادی از کاربران نمی توانند تفاوت رزولوشن بین 1440P و FHD نمایشگرهای موبایل را تشخیص بدهند، در خصوص تلویزیون های 4K و 8K هم به احتمال زیاد با این موضوع روبرو خواهیم شد.

کاملا تعیین است که با همه گیری تلویزیون های 8K، محتوای مربوط به آن هم افزایش پیدا می نماید و به همین خاطر پشتیبانی گوشی ها از چنین قابلیتی منطقی به نظر می رسد. اما تا زمانی که تلویزیون ها و مانیتورهای 8K همه گیر نشوند، بهتر است تا اطلاع ثانوی فیلمبرداری 8K گوشی ها را چندان جدی نگیریم زیرا حتی در صورت ضبط چنین ویدیوهایی، نمی توانیم چنین محتواهایی را به بهترین شکل تماشا کنیم.

البته هر پیشرفتی در دنیای تکنولوژی هیجان انگیز است و در آینده نه چندان دور قیمت تلویزیون ها و مانیتورهای 8K آن قدر کاهش پیدا می نماید که بیشتر کاربران می توانند از آن ها بهره ببرند. اما برای فناوری های جدید، دوره گذار وجود دارد که این دوران معمولا مسائل متعددی به ارمغان می آورند و شرکت ها برای اینکه از قافله عقب نمانند، عجله می نمایند. به همین خاطر ای کاش شرکت های سازنده گوشی ها قبل از مهاجرت به فیلمبرداری 8K، مسائل 4K را حل و فصل می کردند. این نخستین باری نیست که شرکت ها قبل از آماده بودن یک تکنولوژی، آن را ارائه می نمایند و آخرین بار هم نخواهد بود. با توجه به تمام این مسائل، حداقل تا 2 سال آینده برای خرید گوشی جدید، فیلمبرداری 8K را جزو معیارهای اصلی خود در نظر نگیرید. اولین نسل فیلمبرداری 8K گوشی های هوشمند احتمالا عالی نخواهد بود.

تفاوت نمایشگر Full HD و QHD چقدر به چشم می آید؟

منبع: Android Authority

تفطن: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

مجله آراد: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8078

به "فیلمبرداری 8K گوشی های هوشمند را فعلا جدی نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلمبرداری 8K گوشی های هوشمند را فعلا جدی نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید