قبوض میلیونی برای تهرانی های پرمصرف، مرکز خاموش نمی گردد

به گزارش راه ساری، کامبیز ناظریان با بیان این که در ایام گرم سال قرار گرفته ایم و با افزایش بار مصرفی روبرو هستیم اظهار کرد: پیک شهر تهران 4300 مگاوات بود که این عدد نسبت به سال قبل 3.5 درصد رشد داشته است. در حال حاضر شبکه برق تهران در پایداری کامل به سر می برد و با توجه به تدابیری که صورت گرفته و هماهنگی های صورت گرفته مشکل خاصی در شهر تهران برای تامین برق وجود ندارد.

قبوض میلیونی برای تهرانی های پرمصرف، مرکز خاموش نمی گردد

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی در خصوص افزایش دما، تاکید نمود: استفاده از وسائل سرمایشی موجب افزایش مصرف برق می گردد به گونه ای که این تجهیزات تا 2000 مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می نماید.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این که به ازای هر یک درجه افزایش دما تا 200 مگاوات به شبکه شهر تهران اضافه می گردد، گفت: ضرورت دارد که در ماه های تیر و مرداد مدیریت مصرف به ویژه در ساعات پیک به صورت ویژه صورت بگیرد.

ناظریان با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف برای ایجاد پایداری در شبکه برق، اظهار کرد: ضروری است حتما در جهت مدیریت و کنترل مصرف به ویژه در حوزه وسائل سرمایشی مدیریت صورت بگیرد ضمن این که در زمان پیک مشترکان از کولر های آبی استفاده نمایند. اعتقاد ما این است که با انجام مدیریت مصرف تا 200 مگاوات صرفه جویی در سامانه های سرمایشی خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال برآوردی برای وقوع خاموشی در تهران اجرا شده است اظهار کرد: براساس برنامه ریزی هایی که اجرا شده از سال گذشته مقدماتی را فراهم نموده ایم که در جهت پایداری شبکه بوده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ اضافه نمود: این برنامه در دو بخش زیرساخت های شبکه و مدیریت و احتیاج مصرف بوده، با توجه به برنامه هایی که در شهر تهران تنظیم شده به ویژه در حوزه کنترل مصرف در حوزه ادارات ضروری است که مصرف این بخش که حدود 800 مگاوات است کاهش یابد.

تحقق 50 درصد برنامه های کاهش مصرف در بخش اداری

ناظریان با اشاره به مصوبه هیات وزیران همه دستگاه های اجرایی و دولتی متعهد و مکلف هستند از 15 خردادماه تا 15 شهریورماه نسبت به کاهش 30 درصدی مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل اقدام نمایند و بعلاوه در ساعات غیراداری مقدار مصرف 60 درصد نسبت به ساعات اداری کاهش داشته باشد.

وی با بیان این که در حال حاضر بالغ بر 50 درصد برنامه هایی که در حوزه ادارات در نظر گرفته شده بود محقق شده است، گفت: این موضوع به این معناست که شاهد کاهش مصرف برق در بخش اداری هستیم یعنی 100 مگاوات در این طرح صرفه جویی شده که معادل تامین برق 100 هزار مشترک خانگی است.

40 درصد مشترکان مشمول پاداش صرفه جویی شدند

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با توجه به برنامه ریزی های اجرا شده در حوزه خانگی در بخش کنترل مصرف در قالب طرح های تشویق محور امیدواریم با همکاری که مردم تشکیل می دهند بتوانیم با همکاری مشترکان مانند سال 1401 تابستان را پشت سر بگذاریم.

ناظریان با اشاره به طرح تشویق مشترکان کم مصرف در بخش خانگی اظهار کرد: این طرح از ابتدای خرداد ماه اجرایی شد و براساس ارزیابی های اجرا شده 40 درصد از مشترکان خانگی شهر تهران مشمول پاداش خوش مصرفی شدند.

وی اظهار کرد: این موضوع بدین معناست که 40 درصد مشترکان مقدار مصرف خود را نسبت به سال قبل کاهش دادند، امیدواریم با همین همکاری که مشترکان دارند بتوانیم در حوزه خانگی شاهد کاهش مصرف باشیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این که سال گذشته شاهد کاهش 10 درصدی مصرف برق در بخش خانگی بودیم اظهار کرد: با برنامه ریزی که در حوزه زیرساخت و در بحث مدیریت مصرف اجرا شده امیدواریم بتوانیم بدون محدودیت تابستان را پشت سر بگذاریم.

ناظریان با اشاره به قبوض مشترکان خانگی تهران گفت: در قبوضی که تا 15 خردادماه صادر شده 40 درصد مشمول پاداش صرفه جویی شدند، از نظر پاداش سیاست های خوبی اجرا شده و نسبت به سال قبل نیز شاهد بهتر شده است.

به گفته وی طرح پاداش مشترکان خوش مصرف سال جاری دو ویژگی دارد این طرح برای همه مشترکان در نظر گرفته شده و مقدار پاداش تا چهار برابر نیز افزایش یافته است به طوری که پاداش صرفه جویی 20 برابر قیمت تعرفه برق در حوزه مشترکان کم مصرف است.

80 درصد تهرانی مصرفی متعادل دارند

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این که انتظار این است که جامعه بیشتری از مشترکان در این طرح مشارکت داشته باشند اظهار کرد: بالغ بر 80 درصد از مشترکان شهر تهران یا زیر الگو و یا در محدوده الگوی مصرف قرار دارند، اما چهار درصد مشترکان در رده مصرفی بالاتر از الگو قرار گرفته اند.

ناظریان با بیان اینکه چهار درصد مشترکان بیش از دو برابر الگوی مصرف برق مصرف می نمایند و تاکید ما این است که این مشترکان مصرف خود را کاهش دهند، گفت: این موضوع یک تکلیف قانونی است و از نظر محاسبه صورت حساب نیز این دسته از مشترکان مشمول قبوض چند میلیون تومانی می شوند چرا که این قبوض بدون در نظر گرفتن یارانه است و 3.5 برابر قیمت تمام شده برای آن ها محاسبه می گردد.

به گفته وی برای اینکه مشترکان بد مصرف مشمول جرائم سنگین نشوند بهتر است که مقدار مصرف خود را کاهش دهند، در حال حاضر با توجه به این که قبوض برق در یک دوره 45 روزه صادر می گردد نمی توان اطلاع دقیقی در خصوص قبوض داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان این که آنچه معین است اینکه 40 درصد مشترکان مشمول پاداش شدند عدد قابل توجهی است یعنی ما می توانیم در دوره بعدی اشاره کنیم که چه تعداد مشترک دارای قبوض رایگان خواهد بود، گفت: مشترکانی که رعایت مصرف ننمایند و بیش از دو برابر الگوی مصرف برق دارند تا چند ده میلیون مشمول قبوض برق می شوند.

به گفته ناظریان مشترکانی را داریم که می توانند تا بیش از هزاران کیلووات در ماه مصرف برق داشته باشند که در موارد محدود شاهد آن هستیم. این دسته از مشترکان عمدتا یا خانه های ویلایی بسیار بزرگ دارند و یا در برج های بزرگ زندگی می نمایند که اگر رعایت ننمایند مشمول جریمه می شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14786

به "قبوض میلیونی برای تهرانی های پرمصرف، مرکز خاموش نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبوض میلیونی برای تهرانی های پرمصرف، مرکز خاموش نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید