قراردادی که سارقان را به جان هم انداخت، نفت عامل اختلاف متحدان

به گزارش راه ساری، خبرنگاران - گروه بین الملل - عبدالحمید بیاتی: قراردادی که میان آمریکا و گروه های کُرد سوری برای فروش نفت منعقد شده و دولت سوریه آن را دزدی خوانده با واکنش منفی ترکیه نیز روبرو شده است.

قراردادی که سارقان را به جان هم انداخت، نفت عامل اختلاف متحدان

وزارت خارجه ترکیه این قرارداد را غیرقابل قبول و به مثابه تامین مالی تروریسم نامیده است.

مقامات ارشد ایالات متحده تایید کرده اند که یک شرکت نفتی آمریکایی قراردادی را با نیروهای دموکراتیک سوریه به منظور مدرن سازی میدان های نفتی تحت کنترل این نیروها امضا کرده اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه که رهبری آن را کُردها بر عهده دارند از دولتی شبه خودمختار در شمال شرق این کشور حمایت می کنند. این گروه شبه نظامی کنترل بزرگ ترین میدان های نفتی سوریه را در دست دارد. وزارت خارجه ترکیه نام شرکت آمریکایی طرف قرارداد با شورشیان سوری را دلتا کرسنت انرژی عنوان کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: ما از تصمیم ایالات متحده در حمایت از چنین اقدامی که ناقض قوانین بین المللی و حق حاکمیت ملی سوریه است، ابراز تاسف می کنیم.

وزارت خارجه ترکیه سپس تاکید کرده که این اقدام را تامین مالی تروریسم و غیرقابل قبول می داند.

این بیانیه، شبه نظامیان کُرد سوری را متهم می کند که با چنین اقدامی در پی اجرای برنامه های جدایی طلبانه خود از طریق مصادره منابع طبیعی مردم سوریه هستند.

تکرار تاریخ

در آبان ماه سال گذشته آمریکا نیروهای خود را به بهانه محافظت چاه های نفتی که در اختیار نیروهای کُرد سوری در مناطق تحت کنترل این نیروها واقع شده است، مستقر کرد که این اقدام با واکنش منفی ترکیه روبرو شده بود.

در آن زمان مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، با انتقاد از حضور نیروهای آمریکایی برای حفاظت از میادین نفتی تحت کنترل کُردهای سوریه، تاکید کرد که هیچ کسی به غیر از خود سوری ها نمی تواند مدعی مالکیت منابع طبیعی سوریه باشد.

وی در اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های مالی- اکو- در شهر آنتالیا اعلام کرد که آمریکایی ها آشکارا اقرار می کنند حضور آنها در سوریه به خاطر نفت است.

چاووش اوغلو سپس اضافه کرد: ما درباره کشوری صحبت می کنیم که مصادره منابع طبیعی کشور دیگری را پنهان نمی کند و از این منابع می خواهد برای حمایت از گروه های کُرد تروریست استفاده کند.

کاخ سفید ماه گذشته گفت که آمریکا حدود هزار نیروی خود را از شمال شرق سوریه، تحت کنترل نظامیان کُرد خارج می کند، اما سپس تصمیم گرفت که حدود 200 تن از این سربازان را برای حفاظت از میادین نفتی این منطقه در سوریه باقی نگه دارد.

به گفته مقامات آمریکا، این سربازان در راستای حفظ میادین نفتی که در کنترل کُردهای سوریه است عمل خواهند کرد و همه درآمدهای این میادین نیز به کُردها تعلق دارد.

ترکیه کُردهای نظامی سوریه را شاخه ای از گروه تروریستی پ ک ک می نامد و ماه گذشته عملیاتی نظامی را با هدف ایجاد یک منطقه امن به طول 120 کیلومتر و عرض 30 کیلومتر در مرزهایش با سوریه آغاز کرد.

بر اساس گزارش ها، منطقه تحت کنترل کُردها در شمال شرق سوریه روزانه 45 هزار بشکه تولید نفت دارد که ارزش این میزان از نفت با قیمت های کنونی نفت در بازارهای جهانی نزدیک 950 میلیون دلار در سال است.

البته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اخیراً گفت که ارزش ماهانه میزان تولید نفت از مناطق کُردنشین سوریه ماهانه 45 میلیون دلار است که با این حساب سالانه نزدیک نیم میلیارد دلار درآمد برای کُردها خواهد داشت.

وی اشاره ای به میزان حجم نفت تولیدی این منطقه نکرد و نگفت این نفت به کجا فروخته می شود، اما خبرگزاری رویترز گزارش داده که این نفت به پالایشگاه های بانیاس و حمص می رسد که تحت کنترل دولت سوریه است.

با این حال چاووش اوغلو می گوید اظهارات ترامپ ناقض قوانین بین المللی است.

وی سپس گفت که شبه نظامیان کُرد نیز مانند داعش در حال قاچاق نفت هستند و دست تروریست ها باید از منابع طبیعی کوتاه شود.

وزیر خارجه ترکیه ادامه داد: ما بر خلاف آمریکا که برای مصادره منابع طبیعی سوریه در آنجا حضور دارند، عملیات چشمه صلح را برای پاکسازی تروریست ها آغاز کردیم و این اقدام در راستای حفظ تمامیت ارضی سوریه بود تا تروریسم دیگر در آنجا فعالیت نداشته باشد. منابع طبیعی سوریه متعلق به مردم سوریه است و باید راهی یافت که این مردم از درآمد نفت بهره مند شوند.

پول نفت کجا می رود

ترکیه در حالی آمریکا را به سرقت نفت سوریه متهم می کند که پیشتر و در سال های گذشته خبرهای متعددی درباره انتقال نفت سوریه به ترکیه از سوی داعش منتشر شده بود. هفته گذشته نیز روسیه اتهام مشابهی را به آمریکا وارد کرده بود اما در پاسخ به این اتهامات، وزارت دفاع آمریکا، می گوید درآمد ناشی از استخراج و فروش نفت سوریه قرار نیست به ایالات متحده تعلق گیرد، بلکه به کُردها و متحدان آن ها در شمال شرق سوریه خواهد رسید.

جاناتان هافمن سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، 16 آبان سال گذشته با اشاره به گروه شبه نظامی عمدتاً کُرد در شمال شرق سوریه به خبرنگاران گفت: درآمد [نفت] به آمریکا نمی رود، به نیروهای دموکراتیک سوریه می رسد.

پیش تر ترامپ از امکان اداره میادین نفتی شمال سوریه توسط شرکت های آمریکایی خبر داده بود و روسیه آمریکا را به دزدی نفت از سوریه متهم کرده بود. ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در مسکو می گوید، نفت در سوریه استخراج و گردآوری و سپس به خارج از کشور منتقل می شود.

این نهاد روسی تصاویری ماهواره ای منتشر کرده که ظاهراً قادر به اثبات قاچاق نفت از سوریه هستند.

ایگور کوناشنکوف آمریکا را به راهزنی دولتی متهم کرده و گفته میادین نفتی سوریه با خشونت نظامی تصرف شده اند و محروم کردن مردم سوریه از منابع زیرزمینی شان نه با قانون ایالات متحده و نه با استانداردهای بین المللی سازگار است.

طبق محاسبات وزارت دفاع روسیه، ساختارهای آمریکایی با این تجارت غیر قانونی در هر ماه سودی معادل 30 میلیون دلار سود می برند.

به گفته ایگور کوناشنکوف، پنتاگون با چنین تجارت سودآوری بدون پرداخت مالیات و در نبود کنترل های دولتی بر میادین به راحتی قادر است بهره کشی نامحدود کند.

داستان نفت

لشکرکشی ترکیه به شمال شرق سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم و ادامه حضور نظامیان آمریکایی در این منطقه به بهانه حفاظت از چاه های نفت با توجه به اتهاماتی که به هر دو کشور (آمریکا و ترکیه) در خصوص بهره برداری از نفت سوریه وارد است نشان می دهد که موضوع مبارزه با تروریسم فقط یک بهانه است.

این موضوع تکرار یک رویداد تاریخی است و آن اینکه در جنگ های اول و دوم خلیج فارس، کارشناسان امور نظامی بارها اعلام می کردند که هدف اصلی آمریکا از حمله به عراق، فقط و فقط نفت بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10908

به "قراردادی که سارقان را به جان هم انداخت، نفت عامل اختلاف متحدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قراردادی که سارقان را به جان هم انداخت، نفت عامل اختلاف متحدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید