قسمت شرقی گسل مشا تخلیه انرژی شد

به گزارش راه ساری، یک مقام مسئول گفت: در زلزله اخیر تهران در گسل مشا، یک زمین لرزه اصلی و سه پس لرزه در طول 4 ماه رخ داد که به مرور زمان باعث تخلیه انرژی این قسمت گسل شد.

قسمت شرقی گسل مشا تخلیه انرژی شد

حمیدرضا نانکلی، رئیس اداره ژئودینامیک سازمان نقشه برداری در تبادل نظر با مهر، گفت: توجه به نقشه پراکندگی و تراکم زلزله ها در 6 ماه اول سال در کشور نشان می دهد که بیشتر زمین لرزه ها در مرز بین دو صفحه عربی در جنوب کشور و صفحه اورآسیا در شمال شرق کشور اتفاق افتاده است که از آن به عنوان خط درزه یا راندگی اصلی زاگرس نام برده می گردد. منطقه فرورانشی مکران نیز جایی که تغییر شکل از حالت فشارشی و کوه زایی به فرورانشی انجام می گردد، مکان زلزله های آرام یا خاموش کشور است.

وی بیان داشت: در ناحیه جنوب شرق کشور به ویژه کرمان نیز، چون برخورد سه صفحه هند، اورآسیا و عربی به وقوع می پیوندد تراکم تنش بیشتر است. در منطقه شمال غربی نیز گسل تبریز وجود دارد که در آنجا تجمع تنش و پراکندگی زمین لرزه ها وجود دارد.

این مقام مسئول با اشاره به گسل های تهران، گفت: در پهنه البرز نیز گسل مشا و گسل شمال تهران وجود دارد که در سال های گذشته سابقه زلزله داشته اند. به طور کلی طبق آمار مرکز لرزه نگاری، در هر ماه 900 تا 1000 زمین لرزه در کشور داریم که در نوار زاگرس، البرز و جنوب شرق ایران و … پخش می شوند.

5 زمین لرزه در تهران اتفاق افتاده است

نانکلی در زمینه تعداد زلزله های تهران در بهار و تابستان 99، گفت: در 6 ماه سال جاری در منطقه البرز، 5 زمین لرزه با بزرگای بالای 4.5 داشتیم و همچنین حدود 20 زمین لرزه نیز با بزرگای بین 4 تا 4.5 اتفاق افتاده است.

وی با تشریح زلزله اردیبهشت ماه گسل مشا، بیان داشت: گسل مشا به سه قسمت شرقی، مرکزی و غربی تقسیم می گردد در قسمت شرقی این گسل در 19 اردیبهشت زمین لرزه ای با بزرگای 5 در مقیاس امواج پیکری رخ داد، بعد از آن در نزدیک همان کانون در تاریخ 7 خرداد یک پس لرزه با بزرگای 4 و در 20 شهریور یک پس لرزه دیگر با بزرگای 3 و در نهایت در 12 مهر، آخرین پس لرزه با بزرگای 2.7 ریشتر به وقوع پیوست.

انرژی قسمت شرقی گسل مشا پس از 4 ماه تخلیه شد

رئیس اداره ژئو دینامیک سازمان نقشه برداری، ادامه داد: در زلزله اخیر در قسمت شرقی گسل مشا، یک زمین لرزه اصلی و سه پس لرزه در طول 4 ماه رخ داد که این ها به مرور زمان باعث تخلیه انرژی این قسمت گسل شدند و در این فواصل زمانی، پس لرزه های کوچک تر از 1.8 تا 2.5 نیز اتفاق افتاده است؛ بنابراین در یک بازه 4 ماهه، سه پس لرزه 4، 3 و 2.7 ریشتر به وقوع پیوسته است.

نانکلی اضافه نمود: با این سه پس لرزه، انرژی هایی که در قسمت شرقی گسل مشا ذخیره شده بود آزاد شد و انرژی کمی در آن باقی مانده است. بعد از تمام شدن سیکل حرکات پس لرزه ها، وارد حرکت های بین لرزه ای می شویم و گسل در حالت تجمع تنش قرار می گیرد.

مقایسه زلزله تهران با زلزله کرمانشاه

وی با مقایسه زلزله مشا با زلزله کرمانشاه، گفت: در زلزله سال 96 کرمانشاه، سیکل زلزله برعکس تهران بود. در آنجا ابتدا یک زلزله با بزرگای 4.5 رخ داد سپس 20 دقیقه بعد زمین لرزه ای با بزرگای 2.5 و 20 دقیقه بعد زمین لرزه اصلی با بزرگای 7.2 آمد یعنی یک فرایند کاملاً متفاوتی با زلزله مشا داشت.

رئیس اداره ژئو دینامیک سازمان نقشه برداری در زمینه علت این اختلاف سیکل، تشریح کرد: مکانیزم گسل ها و تکنونیک منطقه در به وجود آمدن این سیکل اهمیت بالایی دارد. در کرمانشاه ابتدا زمین لرزه با بزرگای 4.5 و سپس با بزرگای 2.7 ریشتر آمد و تصور بر این بود که بزرگای زلزله های بعدی کمتر گردد، اما زلزله اصلی یا شوک اصلی بعد از آن رخ داد.

وی با اشاره به منشأ زلزله مشا، بیان داشت: منشأ زلزله مشا مربوط به حرکات گسل و تکنونیک است و منشأ آتش فشانی نداشته است و انتساب آن به آتش فشان دماوند اشتباه است.

نانکلی تشریح کرد: اساساً در زلزله های آتش فشانی با تجمع و ازدحام شدید زلزله رو به رو هستیم که به علت گرم شدن پوسته و فعالیت های آتش فشانی این زمین لرزه ها، رخ می دهد، اما در زلزله گسل مشا شاهد این اتفاقات نبودیم.

تور فرانسه: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کانادا: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12210

به "قسمت شرقی گسل مشا تخلیه انرژی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قسمت شرقی گسل مشا تخلیه انرژی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید