قند خون بالا به عروق خونی آسیب وارد می سازد

به گزارش راه ساری، افزایش سطح گلوکز موجب کاهش در اندازه اکسید نیتریک در عروق شده که فراتر از آن منجر به تنگ شدن عروق خونی می گردد. وجود طولانی مدت قند بالا ممکن است حتی موجب آسیب دائمی به عروق گردد.

قند خون بالا به عروق خونی آسیب وارد می سازد

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

افزایش سطح گلوکز موجب کاهش در میزان اکسید نیتریک در عروق شده که فراتر از آن منجر به تنگ شدن عروق خونی می شود. وجود طولانی مدت قند بالا ممکن است حتی موجب آسیب دائمی به عروق شود.

آیا می دانید؟

دست کم 65 درصد از افراد مبتلا به دیابت دچار مرگ ناشی از بیماری قلبی یا سکته مغزی می شوند.

بدن شما اکسیژن، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را از خونی که به وسیله عروق خونی در بدن جریان می یابد، دریافت می نماید. این عروق، شامل سرخرگها، مویرگهای خونی کوچک و سیاهرگها است. هنگامی که غذا می خوریم، این غذا به اشکال ساده تر شکسته می شود. آنگاه مواد معدنی، اکسیژن، گلوکز و سایر مواد به وسیله خون به سایر نواحی بدن حمل می شوند. گلوکز یکی از مهمترین مواد است به این دلیل که منبع انرژی به شمار میرود. به منظور جذب گلوکز، انسولین به وسیله بدن فراوری می شود. چنانچه تحت هر شرایطی بدن قادر به فراوری میزان انسولین مورد احتیاج نباشد، محتوای گلوکز در بدن افزایش یافته که این امر ممکن است بعلاوه موجب بروز دیابت شود. میزان افزایش یافته قند در خون آغاز به آسیب رساندن به نواحی مختلف بدن از جمله عروق خونی می نماید.

چگونه قند خون بالا به عروق خونی آسیب وارد می سازد

هنگامی که خون به وسیله عروق خونی جریان می یابد، این رگها منبسط یا شل می شوند. عروق خونی این ویژگی را به دلیل وجود اکسید نیتریک بدست آورده که جریان مناسب و روان خون در بدن را تسهیل می سازد. اما هنگامی که میزان قند خون افزایش یابد، بر عروق خونی تأثیر گذاشته و موجب بروز عوارض متعددی می شود.

تیمی تحقیقاتی به سرپرستی دکتر ریتا سی توستس (Dr. Rita C. Tostes) از دانشکده پزشکی گرجستان شواهدی را در حمایت از این واقعیت بدست آورد که گلوکز بالا به عروق خونی آسیب می رساند. در این تحقیق، آنها شرح می دهند که بیشتر قند یا گلوکز موجود در خون جهت فراوری ATP که منبع انرژی است فرستاده می شود. میزان 5% به جای مانده، ترکیبات دیگری که شامل اُ (O) متصل شده به مولکولهای ان ـ استیل گلوکوسامین (O-GlcNAc) می شود را شکل می دهند. این مولکولها مونوساکاریدهایی بوده که از گلوکز بدست می آیند. مولکولهای O-GlcNAc پروتئین ها را تغییر داده و فرایندی را شکل می دهند که با فرایند فسفوریلاسیون در تضاد می باشد. فرایند فسفوریلاسیون به فراوری اکسید نیتریک یاری کرده و همانطور که همه ما می دانیم، به شل شدن و انبساط عروق خونی یاری می نماید. بنابراین هنگامی که گلوکز در خون افزایش می یابد، میزان بیشتری از مولکولهای O-GlcNAc شکل گرفته که بعلاوه مانع از فرایند فسفوریلاسیون می شود. این امر منجر به کاهش مولکولهای اکسید نیتریک شده بطوریکه در نهایت موجب تنگ شدن عروق خونی می شود. به دلیل قند خون بالا، عروق به صورت منقبض باقی خواهند ماند که در نهایت موجب می شود عروق به طور دائم سخت و عبور از آنها مشکل شود.

یکی دیگر از دلایل احتمالی پشت آسیب رسیدن به عروق خونی محتوای چربی بیشتر در خون است که ناشی از سطوح بالای قند خون می باشد. چربی در عروق خونی تجمع یافته و جریان خون را محدود می سازد. جریان ضعیف خون ممکن است به عوارض خطرناک بسیاری مانند حمله قلبی، سکته مغزی و غیره بیانجامد. در موارد شدید، این عوارض حتی می توانند مرگبار باشند.

سطح طبیعی قند خون یک فرد سالم در محدوده بین 70 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر قرار گرفته است. قند خون بالا برای بدن بسیار مضر بوده از اینرو بسیار اهمیت دارد که سطوح قند خون تحت کنترل قرار داشته باشند. سطوح قند خون خود را به طور مرتب کنترل نمایید. به جهت تحت کنترل قرار دادن آن توصیه های پزشک خود را دنبال کرده، بلافاصله سیگار را ترک کرده، روزانه به ورزش بپردازید و از یک رژیم غذایی سالم پیروی نمایید.

منبع: راسخون
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14359

به "قند خون بالا به عروق خونی آسیب وارد می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قند خون بالا به عروق خونی آسیب وارد می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید