قوی ترین ماده طبیعی دنیا

به گزارش راه ساری، خبرنگاران: تحقیقات انجام شده توسط محققان انگلیس نشان می دهد، دندان گونه ای صدف کوهی گوی سبقت را از تار عنکبوت ربوده و عنوان قوی ترین و محکم ترین ماده طبیعی دنیا را از آن خود نموده است.

قوی ترین ماده طبیعی دنیا

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، ابریشم عنکبوت یکی از محکم ترین الیاف طبیعی در طبیعت محسوب می گردد؛ تار عنکبوت به نرمی ابریشم و سختی فولاد است و گفته می گردد که پنج برابر فولاد قدرت دارد.

قدرتمندترین نمونه ابریشم عنکبوت که تا به امروز شناسایی شده است، مربوط به عنکبوت درختی داروین است که تارهایی 10 برابر محکم تر از کولار می تند.

اما محققان دانشگاه ساوت هاپمتون پیروز به شناسایی رقیب جدی برای ابریشم عنکبوت شده اند؛ دندان گونه ای صدف کوهی موسوم به patella vulgate حتی سخت تر از کولار و قویتر از ابریشم عنکبوت است.

آسا باربر سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: صدف کوهی (Limpet) نوعی حلزون کوچک است که در اقیانوس تا اعماق تاریک دره ها زندگی می نماید؛ آنالیز ها نشان می دهد، دندان های این موجود 10 درصد محکم تر از تار عنکبوت است.

محققان نمونه دندان این موجود را در زیر میکروسکوپ مورد آنالیز قرار داده و دریافتند، طول دندان یک میلیمتر است.

رمز قدرت دندان صدف کوهی در اندازه ساختار فیبری آن نهفته است؛ الیاف کامپوزیتی دندان این موجود هزار برابر نازک تر از نانوالیاف ساخت بشر هستند که در هواپیما، جلیقه ضدگلوله و قاب دوچرخه استفاده می شوند؛ ترکیب بیولوژیکی دندان صدف کوهی، مخلوطی از اکسیدآهن معدنی گوتیت و کیتین است که مانند پلاستیک طبیعی عمل می نماید.

نتایج این تحقیق در مجله Interface منتشر شد.

منبع:ایسنا

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: تسنیم
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7726

به "قوی ترین ماده طبیعی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوی ترین ماده طبیعی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید