مجمع در بورس به چه معناست و دلیل برگزاری آن چیست ؟

به گزارش راه ساری، به گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری درخصوص مسائل مهم شرکت برگزار گردد مجمـع گفته می گردد.

مجمع در بورس به چه معناست و دلیل برگزاری آن چیست ؟

به گزارش خبرنگاران به نقل آی سیگنال ، وقتی صاحبان یک سهم دور هم جمع می شوند، مجمع شرکت سهامی تشکیل می گردد. تمام سهامدارن شرکت می توانند در مجمع شرکت حضور پیدا نمایند. هر سهامداری که مایل به حضور در جلسه مجمع می باشد باید با مراجعه به شرکت مجوز ورود به مجمع را دریافت کند. معمولا فقط سهامدارانی حق حضور در مجمع را دارند که مجوز ورود دریافت نموده باشند.

شرکت های سهامی مجامع مختلفی دارند که در هر کدام از این مجامع به وسیله رای گیری تصمیمات مختلفی گرفته می گردد.

برای رسمیت یافتن هر کدام از این مجامع حضور عده ای از سهامداران الزامی است. یعنی اگر تعداد افراد حاضر در جلسه مجمع به حد نصاب معین شده در قانون نرسد جلسه مجمع رسمیت نمی یابد و به زمان دیگری موکول می گردد. همچنین اگر در مجمع عمومی نتوانند نسبت به موضوعی تصمیم گیری نمایند هیئت رئیسه مجمع با تصویب مجمع عمومی می تواند اعلام تنفس کند و ادامه جلسه مجمع را به روز دیگری موکول کند. تاریخ جلسه بعدی مجمع نمی تواند از دو هفته تجاوز کند.

بی اطلاعی از قوانین و شرایط مجامع شرکت های بورسی اغلب باعث می گردد که بعضی از سهامدارن دچار سردرگمی بشوند. سهامدارانی که بصورت حضوری در مجمع حضور پیدا نمی نمایند ، میتوانند حداکثر ظرف آینده خلاصه تصمیمات گرفته شده در مجمع را در سامانه کدال مطالعه نمایند

مجامع بورسی به سه دسته مجمع عمومی موسس ، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده تقسیم میگردد که در آینده راجب هرکدام از آنها مفصلاً شرح خواهیم داد

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12575

به "مجمع در بورس به چه معناست و دلیل برگزاری آن چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجمع در بورس به چه معناست و دلیل برگزاری آن چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید