مجموعه جنگ ستارگان دوباره به دوران اوج باز می گردد؟

به گزارش راه ساری، جنگ ستارگان همواره به عنوان یکی از مجموعه های بسیار محبوب سینمای آمریکا شناخته شده است اما چند سالی است که شاهد افت فروش محسوس فیلم های جدید آن و استقبال نسبتا سردتر منتقدان و مخاطبان هستیم.

مجموعه جنگ ستارگان دوباره به دوران اوج باز می گردد؟

در حالی که آثار مربوط به آخرین سه گانه جنگ ستارگان یعنی فیلم های سینمایی جنگ ستارگان: نیرو بر می خیزد (Star Wars: The Force Awakens) و جنگ ستارگان: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi) عملکرد تجاری بسیار موفقی داشتند و حتی نیرو بر می خیزد توانست رکورد پرفروش ترین فیلم تاریخ باکس آفیس را تصاحب کند، جدیدترین فیلم سه گانه آخر یعنی جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر (Star Wars: the rise of skywalker) تا امروز با فروشی نزدیک به یک میلیارد دلار کمترین موفقیت تجاری را در مقایسه با دو قسمت دیگر کسب کرده است.

از سوی دیگر سولو: داستانی از جنگ ستارگان (Solo: A Star Wars Story) به کارگردانی ران هاوارد به عنوان دومین فیلم مستقل جنگ ستارگان پس از فیلم سرکش یک (Rogue One) در سال 2018 اکران شد و شکست تجاری سختی را تجربه کرد. با در نظر دریافت این نکات بعضی از کارشناسان معتقدند مجموعه جنگ ستارگان توان سابق را در جذب مخاطب ندارد.

با این وجود همه کارشناسان به این مجموعه بدبین نیستند و بعضی معتقدند گرچه با خاتمه یافتن آخرین سه گانه یک چالش جدی در جهت این مجموعه قرار گرفته است اما تجربه ثابت کرده اگر مخاطب به شکل کلی به یک جهان سینمایی علاقه مند باشد می توان با بعضی تغییرات دوباره فیلم های پرفروشی در آن جهان سینمایی خاص تولید کرد.

برای مثال می توان به جهان سینمایی دی سی اشاره کرد که در سال های اخیر افت محسوسی کرده بود و تقریبا در برابر آثار مارول حرفی برای گفتن نداشت؛ با این وجود با تغییر رویکرد شرکت برادران وارنر و تولید آثاری چون زن شگفت انگیز (Wonder Woman)، آکوامن (Aquaman) و جوکر (Joker) آثار این مجموعه دوباره نبض مخاطبان را به دست گرفته اند.

از جمله جهتهایی که استودیوی دیزنی می تواند از طریق آن جان تازه ای به مجموعه جنگ ستارگان ببخشد استفاده از فیلم های مستقل است. گرچه آخرین فیلم مستقل این مجموعه ناموفق از آب درآمد اما حالا که آخرین سه گانه خاتمه یافته آثار مستقل می توانند با وارد کردن شخصیت های جدید، جهان جدید و دوره های زمانی جدید امکان گسترش مجموعه را فراهم کنند.

همچنین در صورتی که هر کدام از این آثار در مجموعه جنگ ستارگان آغاز و خاتمه تعیین خود را داشته باشند و لزوما سرنوشت داستان را به قسمت های بعد منتقل نکنند احتمال دارد کشش و تعلیق تماشای هر یک از این آثار برای مخاطبان به شکل قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

از دیگر مشکلاتی که مجموعه در آخرین سه گانه به آن دچار شده بود ایجاد تعدادی معمای تحمیلی برای مخاطبان بود. چرخه بی خاتمهی از پرسش ها، نوشته ها و مقالاتی که درباره ریشه های شخصیت ها و نکات پنهان مجموعه به کنجکاوی می پرداختند؛ این در حالی است که برای مثال موفقیت آثار ابرقهرمانی جهان سینمایی مارول بیشتر در لذتی است که از طریق ارایه اطلاعات بصری در خود سالن سینما اتفاق می افتد. در واقع مخاطبان باید از آنچه دیده اند لذت برده و به آنچه در آینده خواهند دید فکر کنند نه آنکه به اطلاعاتی که ازشان دریغ شده و در اختیارشان قرار نگرفته مشغول باشند.

در نهایت چنان که پیش از این کم و بیش اشاره شد، مجموعه جنگ ستارگان نیاز به خون تازه دارد. محتوای تازه و نه بازیافت آنچه ظرف چند دهه گذشته دیده و شنیده ایم. برای این کار نیاز است که از کارگردانان و فیلم نامه نویس های جدید استفاده شود و در عین حال جسارتی بیش از گذشته الزامی به نظر می رسد.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7615

به "مجموعه جنگ ستارگان دوباره به دوران اوج باز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجموعه جنگ ستارگان دوباره به دوران اوج باز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید