مدیر کل موقت آژانس: ایران باید فورا به سؤالات آژانس پاسخ دهد

به گزارش راه ساری، فارس نوشت: مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای که در ابتدای نشست شورای حکام قرائت کرد، گفت در دیدار با مقام های ایرانی تأکید نموده است که تهران باید بدون درنگ به سؤالات این نهاد درباره اعلامیه های پادمانی پاسخ دهد.

مدیر کل موقت آژانس: ایران باید فورا به سؤالات آژانس پاسخ دهد

کورنل فروتا مدیر کل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت روند راستی آزمایی تعهدات برجامی ایران همچنان ادامه دارد و او در سفر به تهران در جریان فعالیت های ایران در زمینه تحقیق و توسعه نهاده شده است.

وی که در ابتدای نشست شورای حکام آژانس صحبت می کرد، همچنین گفت که ایران باید بدون درنگ به سؤالات این نهاد در زمینه همکاری های پادمانی پاسخ دهد.

متن کامل بخش مربوط به ایران از سخنرانی فروتا در ادامه آمده است:

خانم رئیس؛

گزارش من در خصوص راستی آزمایی و پایش در جمهوری اسلامی ایران در سایه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد (2015) فعالیت های مربوطه آژانس در این کشور در چند ماه اخیر را پوشش می دهد.

دیروز، من برای گفت وگو با مقام های ارشد ایرانی به تهران سفر کردم. ما فعالیت های راستی آزمایی و پایش آژانس بین المللی انرژی اتمی ذیل برنامه جامع اقدام مشترک و همچنین اجرای پادمان ها در راستای توافقنامه پادمان های ایران و پروتکل الحاقی را مورد بحث قرار دادیم.

در ارتباط با برجام، آژانس در جریان آخرین فعالیت های مرتبط با تحقیق و توسعه سانتریفیوژ نهاده شد. من دیروز در خصوص راستی آزمایی آن فعالیت ها توسط آژانس، گزارشی صادر کردم.

آژانس به راستی آزمایی و پایش تعهدات مرتبط با هسته ای ایران ذیل برجام ادامه می دهد. من در زمان مناسب هرگونه تحول مرتبط را به شورای حکام گزارش می دهم.

آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده توسط ایران ذیل توافقنامه پادمان های این کشور، ادامه می دهد. ارزیابی مربوط به عدم وجود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران، ادامه دارد.

من در طول بحث هایم در تهران، در ارتباط با اجرای توافقنامه پادمان های ایران و پروتکل الحاقی، بر اهمیت همکاری کامل و به هنگام توسط ایران تأکید کردم. مهم است که تعاملات ما پیشرفت داشته باشد، از این رو من بر لزوم پاسخ فوری ایران به سؤالات آژانس در ارتباط با تکمیل اعلامیه های پادمانی ایران تأکید کردم. آژانس به کوشش هایش ادامه داده و همچنان فعالانه نقش آفرینی خواهد نمود. زمان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

فعالیت های آژانس در ارتباط با راستی آزمایی هسته ای همیشه با مأموریت ما و دستور کار مقرر پادمان ها، همخوان است. این عملکرد، مستقل، بی طرفانه، مبتنی بر حقایق و حرفه ای است. ما به فعالیت به این شکل ادامه می دهیم، چراکه این امر برای حفظ اعتبار آژانس چه اکنون و چه در آینده، لازم است.

تایید حرکت ایران به سوی نصب سانتریفیوژهای جدید

فروتا امروز گزارشی را نیز در اختیار اعضای شورای حکام قرار داده است که تأیید می نماید ایران در حال نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر است. در بخشی از این گزارش که هنوز به صورت عمومی منتشر نشده، آمده است: این سانتریفیوژها یا نصب شده اند یا در حال نصب هستند: 22 سانتریفیوژ IR-4، یک سانتریفیوژ IR-5، سی سانتریفیوژ IR-6 و سه سانتریفیوژ IR-6s.

این گزارش می افزاید: ایران در نامه ای به تاریخ 8 سپتامبر به آژانس خبر داد که لوله کشی های مربوط به دو خط تحقیق و توسعه برای نصب یک آبشار متشکل از 164 سانتریفیوژ IR-4 و یک آبشار متشکل از 164 سانتریفیوژ IR-2m را مجددا نصب می نماید.

به گفته آژانس، تمام سانتریفیوژهای نصب شده برای گازدهی آماده هستند، اما هنوز به آن ها گاز تزریق نشده است.

310311

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5238

به "مدیر کل موقت آژانس: ایران باید فورا به سؤالات آژانس پاسخ دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر کل موقت آژانس: ایران باید فورا به سؤالات آژانس پاسخ دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید