مراجعه 970 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی تهران در 9 ماهه ابتدایی سال جاری ، 30 درصد مردود شدند

به گزارش راه ساری، معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به مراجعه حدود یک میلیون و 269 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی در 9 ماهه سال جاری گفت: 30 درصد خودروها به دلیل نقص فنی پیروز به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده اند.

مراجعه 970 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی تهران در 9 ماهه ابتدایی سال جاری ، 30 درصد مردود شدند

به گزارش خبرنگاران، مجید سلمانی در مورد شرایط مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران در 9 ماهه سال 1401 گفت: حدود یک میلیون و 269 هزار دستگاه خودرو در 9 ماهه سال جاری به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته مقدار مراجعات 7 درصد افزایش داشته است.

او با بیان اینکه از آمار اعلامی، 970 هزار خودرو مربوط به مراجعات اول بوده و در این 9 ماه نقص مربوط به آلایندگی 134 هزار و همراستایی 75 هزار و یاری فنر 34 هزار و تست ترمز 97 هزار و شرایط ظاهری 154 هزار دستگاه خودرو مراجعه نماینده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و در نهایت جهت اخذ معاینه فنی به وسیله رانندگان آن برطرف ایراد شده است.گفت: در مجموع 30 درصد از خودروها به دلیل نقص فنی پیروز به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده اند.

او با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا خاتمه آذر حدود 919 هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد حدود 159 هزار گواهی مربوط به معاینه فنی برتر است. اضافه کرد: در مجموع حدود 17 درصد از خودروهای مراجعه نماینده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر می باشند.

معاون بهره برداری ستاد معاینه فنی در ارتباط با مقدار مراجعات روزانه به مراکز اضافه کرد: در حال حاضر روزانه در حدود 5000 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می نمایند و بیشتر مراکز فاقد صف انتظار هستند. به شهروندان توصیه می گردد با توجه به تشدید آلودگی هوا در چند روز اخیر خارج از الزامات قانونی مرتبط با انجام سالیانه معاینه فنی نسبت به کنترل شرایط آلایندگی خودروی خود و اخذ معاینه فنی برتر اقدام نمایند.

اینترنتی وقت بگیرید

سلمانی در شرح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آنها اضافه کرد: شهر تهران از بضاعت 54 خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در 16 مرکز ثابت و 7 واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح منطقه ها شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، شهید آبشناسان، سراج،خاوران،امام رضا(ع)،شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام و ایران خودرو از ساعت 7:30 لغایت 17 و مراکز شقایق،شهید چمران،الغدیر ،چیتگر، ابوذر و کلیه واحدهای سیار از ساعت 7:30 لغایت 16:15 ارائه خدمات می نمایند. در ضمن از شهروندان درخواست می گردد با توجه به اینکه تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل فعال هستند و ساعت کاری مراکز در روز پنج شنبه با سایر روزها فرق دارد حتما جهت اطمینان از آخرین شرایط کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه نمایند.

او اضافه کرد: بعلاوه شهروندان می توانند جهت مدیریت زمان و به حداقل رساندن معطلی با استفاده از سیستم نوبت دهی اینترنتی که به وسیله سامانه تهران من در دسترس است و بعلاوه نوبت تلفنی(96006000) با مشخص وقت قبلی به مرکز مورد نظر مراجعه نمایند.

سلمانی در شرح خودروهای مشمول معاینه فنی گفت: براساس قانون خودروهای شخصی از زمان فراوری به مدت چهارسال از انجام معاینه فنی معاف هستند بنابراین از شهروندان تقاضا می گردد برای انجام معاینه فنی دوره ای جهت توزیع مراجعات در طول سال و جلوگیری از ازدحام در مراکز معاینه فنی به ماه فراوری نیز توجه نمایند. هم اکنون خودروهای فراوری داخل دی 1397 و ماقبل و خودروهای وارداتی دسامبر 2018 و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

او در مورد انجام معاینه فنی برتر در مراکز شهر تهران اضافه کرد: معاینه فنی برتر در 11 مرکز منتخب بیهقی، سراج، شهید آبشناسان، دماوند، الغدیر، شقایق، نیایش، شهید چمران ، خاوران، فدائیان اسلام و شهدای زمان آباد صورت گرفته و این مراکز منتخب به استناد ضوابط قانونی و ممیزی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران دارای گواهی صلاحیت صدور معاینه فنی برتر می باشند. خودروها می توانند بصورت اختیاری در صورت احراز شرایط لازم نسبت به اخذ معاینه فنی معمولی و یا برتر اقدام کرده و با اخذ معاینه فنی برتر از تخفیف 30 درصدی عوارض تردد در طرح کاهش و ترافیک استفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 دی 1401 بروزرسانی: 9 دی 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14708

به "مراجعه 970 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی تهران در 9 ماهه ابتدایی سال جاری ، 30 درصد مردود شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراجعه 970 هزار خودرو به مراکز معاینه فنی تهران در 9 ماهه ابتدایی سال جاری ، 30 درصد مردود شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید