مریخ نورد کنجکاو رمز و راز سیاره سرخ را کشف می نماید، کاوشگری که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته است

به گزارش راه ساری، سیاره مریخ دارای ویژگی است که تنها مریخ نورد ناسا را دچار چالش نموده است.

مریخ نورد کنجکاو رمز و راز سیاره سرخ را کشف می نماید، کاوشگری که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته است

به گزارش خبرنگار پس از وقوع توفان بسیار شدید در سیاره مریخ در تابستان گذشته که سبب توقف و بازنشستگی اجباری مریخ نورد فرصت شد، ناسا تنها یک مریخ نورد فعال درسطح سیاره به نام کنجکاوی دارد.

افزون بر کنجکاوی سطح نشین اینسایت هم بر سطح سیاره سرخ حضور دارد که با هدف حفاری اعماق مریخ به سوی سیاره پرتاب شده و امکان حرکت و جابه جایی ندارد.

مریخ نورد کنجکاوی در سال 2011 به سیاره مریخ پرتاب و درسال 2012 برسطح آن فرود آمده است. از آن موقع تاکنون مریخ نورد بیش از 20.91 کیلومتر برسطح سیاره مریخ حرکت نموده و به تصویربرداری از سطح سیاره و آزمایش نمونه های خاک و سنگ پرداخته است.

یکی از جدیدترین مشکل هایی که برای ادامه ماموریت مریخ نورد کنجکاوی پیش آمده است تخریب چرخ های آلومینیومی آن در اثر برخورد با سنگ های نوک تیز قرمز رنگ سیاره مریخ است. این مریخ نورد دارای چرخ هایی آلومینیومی با طراحی ویژه برای حرکت برسطح های ناهموار است، اما در طول سال ها حرکت برسطح سنگ های نوک تیز به تدریج چرخ های مریخ نورد آسیب جدی دیده است و امکان تعویض آن ها وجود ندارد.

دانشمندان ناسا به طور مرتب با استفاده از دوربین نصب شده در بدنه مریخ نورد وضعیت چرخ های آن را آنالیز می نمایند و برای افزایش طول عمر ماموریت مریخ نورد سرعت حرکتی آن را کاهش داده اند، به گفته دانشمندان وضعیت مریخ نورد این روز ها به گونه ای است که هرگونه فرمان حرکتی اشتباه یا یک دستورغیرضروری می تواند سبب آسیب دیدگی جدی چرخ ها و نابودی ماموریت 2.5 میلیارد دلاری ناسا گردد.

به گفته دانشمندان تا ارسال نسل جدید مریخ نوردهایی، چون مارس 2020، مریخ نورد کنجکاوی تنها مریخ نورد فعال درسیاره مریخ است و بازنشستگی پیش از موعد آن می تواند سبب تاخیر در دریافت اطلاعات بیشتر درباره سیاره مریخ و ماموریت ارسال انسان به سیاره سرخ گردد.

درطول سال ها مریخ نورد کنجکاوی اطلاعات فراوان به زمین ارسال نموده است که از آن جمله می توان شناسایی منبع متان به تازگی درسطح سیاره را نام برد.

کشف مولکول گاز متان به گفته دانشمندان می تواند نشان دهنده وجود منشا بیولوژیکی برسطح سیاره و درنهایت اثبات وجود گونه ای از حیات باشد.

مریخ نورد کنجکاو کشف مولکول متان را با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی همراه خود به نام SAM به دست آورده است.

متان یک مولکول بسیار مهم برای میکروب های موجود برروی زمین است و کشف آن در سایر سیاره ها می تواند نشانه های از وجود میکروب های بسیار کوچک درآنجا باشد.

پیش تر در زمان ماموریت واکینگ در دهه 1970 به سیاره مریخ دانشمندان شواهدی از وجود متان در سیاره مریخ را در تصاویر ارسالی مشاهده نموده بودند. بعضی کارشناسان اعتقاد دارند افزایش میزان متان درسیاره سرخ می تواند به دلیل دگرگونی در اتمسفر سیاره باشد و دلیلی بر اثبات وجود حیات نیست. به گفته محققان آن ها هنوز نتوانسته اند منبع اصلی فراوری متان در سیاره را شناسایی نمایند، زیرا این احتمال وجود دارد متان در اثر فعل و انفعال های شیمیایی عنصر های اتمسفر سیاره فراوری شده باشد.

برای کسب اطلاعات جدید مریخ نورد کنجکاوی باید به ادامه ماموریت خود ادامه دهد و نمونه های مناسب را استخراج و تجزیه تحلیل کند، اما با توجه به ارسال مریخ نورد در سال های گذشته به فضا و وجود فناوری های قدیمی در آن امکان مطالعه دقیق تر عنصر ها با استفاده از ابزار های تعبیه شده برسطح مریخ نورد امکان پذیر نیست.

منبع: cnet

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

tour-canada.ir: برای دیدار از شگفتی های کشور زیبای کانادا و دریافت ویزای مولتی 5 ساله کانادا با ما همراه باشید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3766

به "مریخ نورد کنجکاو رمز و راز سیاره سرخ را کشف می نماید، کاوشگری که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ نورد کنجکاو رمز و راز سیاره سرخ را کشف می نماید، کاوشگری که در آستانه بازنشستگی قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید