مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته اند که شبیه کاغذ دیواری است

به گزارش راه ساری، مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته اند که می تواند برای پخش صدا از تمام سطوح استفاده گردد. آنها در نظر داشتند که این اسپیکر علاوه بر طراحی منحصربه فرد از نظر مصرف انرژی هم کارآمد باشد و فراوری آن آسان باشد.

مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته اند که شبیه کاغذ دیواری است

به صورت کلی، بلندگو ها با ارتعاش غشایی کار می نمایند. این ارتعاش، هوای روی غشا آن برای فراوری امواج صوتی تکان می دهد. در بلندگو هایی که معمولاً در سیستم های صوتی یا هدفون یافت می شوند، ارتعاش سطح غشایی با استفاده از جریان های الکتریکی و میدان های مغناطیسی انجام می گردد.

اما در سال های اخیر دانشمندان راه هایی برای دستیابی به نتایج مشابه در دستگاه های باریک تر ابداع نموده اند. بلندگو های نو با استفاده از مواد پیزوالکتریک کار می نمایند که در پاسخ به اعمال ولتاژ مرتعش می شوند. این شیوه در تلفن ها و تلویزیون ها آزمایش شده.

مشکل تا حالا نصب این بلندگوهای نازک بر روی سطوح دیگر بوده. در مطالعه نو، محققان MIT بلندگو های نازکی را بازطراحی کردند تا بتوان آن ها را بر روی سطوح مختلف نصب کرد.

در شیوه نو به جای ارتعاش تمام سطح غشاء، شبکه ای از گنبد های برجسته طراحی شده که مستقل از یکدیگر ارتعاش می نمایند. این کار با قرار دادن یک لایه نازک از یک ماده پیزوالکتریک، به نازکی 8 میکرومتر، بین دو لایه پلاستیک PET انجام می گردد.

یک لایه PET شبکه ای از سوراخ های ریز دارد که مواد پیزوالکتریک از آن بیرون می زنند. لایه پایینی PET از غشاء محافظت می نماید و به بلندگو اجازه می دهد تا روی یک سطح نصب گردد.

جینچی هان، پژوهشگر ارشد این مطالعه ابراز امیدواری نموده که اسپیکرهای نو بتوانند با سرعت بالا فراوری شوند و بتوان آنها را در مقادیر زیادی مانند کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوار ها، اتومبیل ها یا فضای داخلی هواپیما ساخت.

وزن اسپیکر نو تنها 2 گرم است و هزاران گنبد کوچک به ارتفاع 15 میکرومتر دارند. برای آزمایش این دستگاه، محققان آن را روی دیوار نصب کردند و خروجی آن رااندازه گرفتند. این اسپیکر قادر به فراوری صدا تا 66 دسی بل (dB) با برق 25 ولت در 1 کیلوهرتز و 86 دسی بل در 10 کیلوهرتز بود. این دستگاه در مصرف انرژی نیز کارآمد است و تنها 100 میلی وات برق در هر سانتی متر مربع از بلندگو مصرف می نماید.

به گفته این تیم، علاوه بر استفاده ازاین فناوری در بلندگو های لایه نازک قابل نصب، این دستگاه می تواند به عنوان آشکارساز اولتراسوند یا اگر با مواد بازتابنده پوشانده گردد، برای فراوری نمایشگر های نور نو استفاده گردد.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14589

به "مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته اند که شبیه کاغذ دیواری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهندسان MIT یک بلندگوی بسیار نازک ساخته اند که شبیه کاغذ دیواری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید