موانع قانون بیت کوین در ایران قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟

به گزارش راه ساری، برای استخراج و استفاده از بیت کوین روش های مختلفی وجود دارد که همه آن ها مبتنی بر رمزنگاری کردن یک سری اطلاعات به کمک دستگاه های دیجیتال و تکنولوژی های روز دنیاست.

موانع قانون بیت کوین در ایران قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟

فهرست مطالب

 • قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟
  • قانون بیت کوین در ایران چگونه است؟
   • علت نگرانی در خصوص قانون استخراج بیت کوین در ایران
  • استخراج قانونی بیت کوین و قانون گذاری در خصوص آن
   • عدم نظارت بر روی معاملات مبتنی بر بیت کوین و قانون بیت کوین در ایران
  • سیاست های اقتصادی و قانونی بودن بیت کوین در ایران
   • تجارت بیت کوین و قانون استخراج بیت کوین در ایران
   • موانع موجود در قانون بیت کوین در ایران

بیت کوین یک ارز رمزنگاری شده است که عمر زیادی ندارد ولی توانسته است در همین چند سال اخیر تغییراتی شگرف در اقتصاد دنیای به وجود آورد. این ارز به گونه ای مورد توجه قرار گرفته است که می تواند تمام مرزهای اقتصادی را در هم نوردد؛ اما بسکمک از کشورها استخراج و استفاده از این ارز را غیرقانونی یا دارای محدودیت می دانند و قوانین مخصوصی برای آن در نظر گرفته اند. در ایران نیز استفاده از بیت کوین دارای محدودیت هایی است و حتی زمانی استفاده از آن غیرقانونی بود.

البته با توجه به این که استفاده از ارزهای رمزنگاری شده و استخراج بیت کوین در ایران و هیچ سازمان یا کشوری تحت نظارت نیست می توان این کار را انجام داد. شاید عاملی که سبب نگرانی دولت مردان برخی از کشورها برای استخراج قانونی بیت کوین و استفاده از آن شده است، همین مسئله است؛ اما قانون بیت کوین در ایران چیست و چگونه می توان از آن بهره برد؟

قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟

در دنیا قوانین مختلفی برای ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین وجود دارد؛ بیت کوین بر روی پلتفرم بلاک چین قرار گرفته است و در تاریخچه آن اتفاقات جالبی افتاده است. شاید هیچ کس تصور نمی کرد ارز دیجیتال که برای بازی های آمارگونه طراحی می شود روزی به یک ارز واقعی تبدیل شود.

برخی از کشورها از همان ابتدا به راحتی بیت کوین و ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده را پذیرفتند ولی برخی دیگر به مرور نگرانی خود را از بابت استفاده از این ارزها اعلام کردند.

این گروه بیشتراً برای استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده قوانین محکم و گاهاً ممنوعه ای را پایه نهادند؛ اما قوانین بیت کوین در ایران چگونه است و قانون استخراج بیت کوین در ایران چگونه اجرا می شود؟

قانون بیت کوین در ایران چگونه است؟

برای استخراج و استفاده از بیت کوین روش های مختلفی وجود دارد که همه آن ها مبتنی بر رمزنگاری کردن یک سری اطلاعات به کمک دستگاه های دیجیتال و تکنولوژی های روز دنیاست.

هر چند استخراج بیت کوین به کمک یک کامپیوتر ساده خانگی نیز امکان پذیر است اما سرعت آن معمولاً آن قدر پایین است که مقرون به صرفه نیست.

امروزه دستگاه های قدرتمندی وجود دارند که به کمک آن ها می توان بیت کوین را سریع تر استخراج کرد. یکی از این دستگاه ها، ماینر نام دارد که بیشتر افراد فعال در زمینه بیت کوین آن ها را می شناسند.

در سال های اخیر که استفاده از ماینرها رواج پیدا نموده است، قانون گذاری برای استفاده از این ارز نیز با شدت و دقت بیشتری صورت می گیرد. قانون استخراج بیت کوین در ایران تغییرات زیادی را به خود دیده است.

ابتدا استفاده از ماینر و استخراج بیت کوین در ایران غیرقانونی بود؛ اما در حال حاضر استخراج قانونی بیت کوین نیز امکان پذیر شده است ولی محدودیت هایی دارد که باید به آن توجه شود.

امروزه استخراج قانونی بیت کوین در ایران در صورتی قابل انجام است که از وزارت صنعت و معدن مجوز دریافت نموده باشید. تا مدتی پیش هر گونه استخراج این ارز دیجیتال غیرقانونی بود ولی امروزه از این طریق قابل انجام است. البته هنوز هم نگرانی هایی از بابت قانون بیت کوین در ایران و نحوه قانون گذاری آن وجود دارد که به بررسی دلایل این نگرانی ها می پردازیم.

علت نگرانی در خصوص قانون استخراج بیت کوین در ایران

استخراج و استفاده از بیت کوین آن قدر به سرعت رشد کرد که فرصت فکر کردن در خصوص آن ها از دولت مردان گرفته شد و آن ها را در ضرب العجلی نگران کننده قرار داد. با توجه به این که نظارت بر این ارزها ممکن نیست، اما باید تمهیداتی برای استفاده از آن ها اندیشیده شود.

در اقتصاد سنتی و رایج، اگر ارز در معاملات رد و بدل می شد به راحتی قابل ردیابی و کنترل بود و کار را برای بررسی معاملات توسط دولت ها و اقتصاددانان راحت می کرد؛ اما امروزه به کمک ارزهای دیجیتال می توان معاملات را بدون نظارت سازمان خاصی انجام داد.

استخراج قانونی بیت کوین و قانون گذاری در خصوص آن

همان طور که گفته شد امروزه می توان بیت کوین را راحت تر و با دریافت مجوز به صورت قانونی استخراج کرد. فشار برای قانونی شدن ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین بر روی دولت های مختلف از جمله کشور ایران توسط جامعه افزایش یافت و باعث شد تا یک راستا هموارتری برای استخراج این نوع ارز در دسترس قرار گیرد.

شاید استخراج این ارز بدین صورت قانونی باشد ولی ممکن است به مرور جامعه را دچار شوک بزرگی کند. اگر افت قیمت ناگهانی در زمینه بیت کوین به وجود آید و همان گونه که به یک باره وارد فاز رشد سریع شد، به همان سرعت ارزش آن پایین آید، سرمایه گذاران زیادی که بر روی آن سرمایه گذاری نموده اند، شوک اقتصادی را تجربه می کنند و این مسئله برای اقتصاد کشور نیز می تواند خطرآفرین باشد.

از این رو هنوز هم در خصوص قانون استخراج بیت کوین در ایران اختلاف نظرهایی بین اقتصاددانان وجود دارد. با توجه به این که استخراج آن با یک دستگاه و بدون هیچ زحمتی صورت می گیرد، ممکن است جامعه به خصوص نسل جوان را با ثروت های بادآورده روبرو کند که از نظر روان شناختی می تواند روی جامعه تاثیر بدی بگذارد.

عدم نظارت بر روی معاملات مبتنی بر بیت کوین و قانون بیت کوین در ایران

استخراج قانونی بیت کوین باعث می شود تا مسائلی دیگر نیز در پی آن به وجود آید. همان طور که عنوان شد رد و بدل ارزهای دیجیتال تحت نظارت هیچ ارگان بین المللی و سازمان خاصی نیست. از این رو راه را برای معاملات غیرقانونی به خصوص فعالیت های پول شویی باز می کند.

قانونی بودن بیت کوین در ایران ممکن است راه را برای این معاملات باز کند و نتوان به راحتی بر روی دخل و خرج ارزهای دیجیتال کنترل و نظارتی داشت. حتی ممکن است در یک کشور بتوان مقدار ارز دیجیتال را که به صورت قانونی استخراج می شود مورد بررسی قرار داد ولی باز هم کنترل آن بسیار سخت است.

سیاست های اقتصادی و قانونی بودن بیت کوین در ایران

از دیگر مسائلی که باید مد نظر قرار گیرد. سیاست های اقتصادی دولت است. در حالی که پتانسیل جرم توجه عمومی را به خود جلب می کند، نقشی که ارز در سیاست پولی یک کشور ایفا می کند، تأثیر بیشتری دارد.

دولت ها به صورت عمدی میزان پولی را که در اقتصاد آن ها گردش می کند برای تحریک سرمایه گذاری و هزینه کردن آن، ایجاد شغل، تورم خارج از کنترل و رکود اقتصادی محدود یا توسعه می دهند، کنترل ارز یک نگرانی بزرگ است. در خصوص ارزهای فیزیکی این نگرانی وجود داشت و مسائلی را هم برای افراد در بر داشت اما این روزها موضوع فوق العاده پیچیده تر شده است و ارزهای دیجیتال این بار با اثرگذاری بیشتری بر روی فعالیت های اقتصادی دولت ها تأثیر گذاشتند.

تجارت بیت کوین و قانون استخراج بیت کوین در ایران

قانونی بودن بیت کوین در ایران و سایر کشورها می تواند تأثیر منفی بر سیستم بانکداری داشته باشد. تجارت بیت کوین به سیستم های بانکی هیچ نیازی ندارند. این ارز با استخراج قانونی بیت کوین یا حتی به صورت غیرقانونی قابل دست یابی است.

این ارزها به صورت دیجیتالی ذخیره می شوند و بدون این که به واسطه ای نیاز داشته باشند می توانند بین خریدار و فروشنده رد و بدل شوند. از این رو نیازی به سیستم بانکی یا هر موسسه دیگری ندارند.

اگر قانون بیت کوین در ایران و سایر کشورها تحت استراتژی خاصی صورت نگیرد، به مرور ارزهای دیجیتال به صورت گسترده پذیرفته می شوند و کل سیستم بانکی ممکن است اعتبار و ارزش خود را از دست دهد و حتی از دور خارج شود.

موانع موجود در قانون بیت کوین در ایران

قانون گذاری برای بیت کوین دو مانع بزرگ سر راه خود دارد که قانون بیت کوین در ایران و دیگر کشورها را کمی با ابهام روبرو می کند.

 • مسائلی که عنوان شد ممکن است برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. ممکن است رایج شدن بیت کوین و ارزهای دیجیتال در دنیای اقتصاد به نظام اقتصادی و سیستم های بانکی بین المللی آسیب وارد کند و با راحت شدن پرداخت های معاملات غیرقانونی راه را برای خرید و فروش و معاملات خارج از قوانین باز کند. از این رو نمی توان خیلی به آن بی توجه بود.

  از طرفی دیگر سران کشورها در برابر جامعه خود مسئولیت دارند و نباید قوانینی وضع کنند که باعث شود تا مسائل احتاقتصادی در اقتصاد و معیشت جامعه افزایش یابد.

  با توجه به این که کاهش ارزش بیت کوین می تواند آسیب های جدی به سرمایه گذاران در این زمینه وارد کند، نباید قانونی بودن بیت کوین در ایران تحت شرایطی خاص سبب شود تا سرمایه ای عظیم از افراد جامعه در این راستا قرار گیرد و در صورت کاهش ارزش این ارز، به نابودی سوق داده شود.

 • مانع دیگری که سر راه قانونی بودن بیت کوین در ایران وجود دارد، فشاری است که جامعه وارد می کند و راه را برای سو استفاده کنندگان از این شرایط باز می کند. استفاده از ارزهای دیجیتال به دلیل سهولت دست یابی به آن ها باعث می شود تا افراد فکر کنند نباید از این قافله عقب بمانند و همین امر احتمال بروز جرم و جنایت را در این بین افزایش می دهد. استخراج و قانونی بودن بیت کوین در ایران باعث می شود تا حداقل بتوان فرصت استفاده از این ارزها را به افراد داد و فشار جامعه را برای قانونی کردن آن کاهش داد.

بیت کوین می تواند مانند ارزهای فیزیکی و به مراتب راحت تر در معاملات تجاری و بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. از این رو استفاده از آن به شدت رواج پیدا نموده است؛ اما نظارت بر این ارزها و آینده آن ها خیلی مشخص نیست و دولت ها را برای قانون استخراج بیت کوین در ایران و سایر کشورها دچار موانعی نموده است.

برای قانون گذاری در خصوص ارزهای دیجیتال باید جنبه های مختلف آن را در نظر گرفت و تدبیری محتاطانه تر در خصوص آن اندیشید.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: مجله شنبه
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7462

به "موانع قانون بیت کوین در ایران قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موانع قانون بیت کوین در ایران قوانین بیت کوین در دنیا چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید