موج سواری رسانه های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی

به گزارش راه ساری، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: در اواخر هفته گذشته بود که کابینه عراق بسته اصلاحی جدیدی را به منظور جامه عمل پوشاندن به خواسته های معترضان به تصویب رساند. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق درخصوص جدیدترین بسته اصلاحی دولت تأکید کرد که دولت تمام کوشش خود را برای برآورده ساختن مطالبات مردمی به کار خواهد بست.

موج سواری رسانه های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی

گام های اصلاحی جدید دولت عراق با واکنش احزاب و جریان های سیاسی نیز روبرو شد و مورد استقبال آن ها نیز نهاده شد. درهمین ارتباط، ائتلاف الفتح دومین فراکسیون مجلسی عراق بیان کرد که از دولت و شروع اصلاحات قانون اساسی حمایت به عمل می آورد. احمد الاسدی سخنگوی ائتلاف الفتح بیان کرد: الفتح از تصویب قانون بیمه اجتماعی و توزیع زمین بین شهروندان حمایت می نماید. وی در عین حال از حمایت ائتلاف الفتح از دستگاه قضاء عراق برای محاکمه تمامی افراد فاسد از سال 2003 تا کنون اطلاع داد.

درهمین حال، روز گذشته نیز عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در جریان یک نشست اقتصادی بر کوشش برای اصلاحات و حل و فصل مسائل اقتصادی مردم عراق تأکید کرد. در جریان نشست اقتصادی مذکور، عادل عبدالمهدی بر اهمیت بودجه در زندگی مردم و اقتصاد کشور تاکید نمود. وی همچنین اضافه نمود: ما در راستای تدوین بودجه ای که قادر به اداره کشور به صورت علمی و صحیح و افزایش منابع غیرنفتی باشد و نیز انجام اصلاحات جدی و راهکارهای لازم برای تمام مسائل اقتصادی کوشش می کنیم.

نخست وزیر عراق همچنین از کمیسیون بودجه خواست جلسات خود را برای حصول نتیجه و ارائه آن به مجلس در نزدیکترین زمان ممکن ادامه دهد. این تحولات درحالی است که سخنگوی دولت عراق نیز در جدیدترین موضع خود تأکید نموده است: استعفای دولت، خواسته های معترضان عراقی را محقق نخواهد کرد. الحدیثی توضیح داد: دولت کنونی عراق در حال تدوین لوایح قوانین مربوط به انتخابات و مبارزه با فساد و آنالیز اموال مسئولین کنونی و سابق کشور است.

وی اضافه نمود: استعفای دولت باعث پیچیده تر شدن بحران و اوضاع کشور می گردد و دولت با برگزاری انتخابات زود هنگام مخالف نیست اما برگزاری انتخابات در سایه قوانین کنونی ممکن است خواسته های معترضان را محقق نکند. این موضع دفتر نخست وزیر عراق حاکی از آن است که دولت بغداد برخلاف خواسته محور غربی و عربی، اجرای اصلاحات را در دستور کار قرار داده و قصد ندارد با استعفای خود زمینه برای شکل گیری خلأ قدرت در کشور را فراهم آورد.

در این میان اما موج سواری رسانه های بیگانه و در رأس آن ها رسانه های سعودی و اماراتی بر اعتراضات عراق به خوبی به چشم می خورد. این رسانه ها ازجمله شبکه های العربیه، الحدث، اسکای نیوز عربی و ... با پوشش مغرضانه اخبار و تحولات مربوط به اعتراضات عراق، اینگونه وانمود می نمایند که اصلاحات در این کشور عملا ابتر بوده و سرنوشتی جز شکست در انتظار آن نیست.

از سوی دیگر، رسانه های آمریکایی نظیر رویترز، سی ان ان و الحره نیز با پوشش مغرضانه اخبار و تحولات مربوط به اعتراضات عراق جهت موج سواری بر تظاهرات مردمی را در پیش گرفته اند و با انعکاس وارونه واقعیت ها کوشش می نمایند آنطور که خود تمایل دارند، حوادث و رویدادها در عراق را به افکار عمومی در منطقه و دنیا منتقل سازند. تأکید بر سناریوی شوم کشته سازی، نا امن جلوه دادن مناطق مختلف عراق، القاء محکوم به شکست بودن اصلاحات، تحت الشعاع قرار دادن رهنمودهای مرجعیت و قرار دادن نیروهای امنیتی در مقابل مردم تنها بخشی از کوشش های مذبوحانه رسانه های مذکور در موج سواری بر اعتراضات عراق محسوب می گردد.

به عنوان نمونه، چندی پیش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس به نقل از منابع مطلع مدعی کشته شدن 4 تظاهرنماینده در بغداد شد. این درحالی است که وزارت کشور عراق به شدت این خبر را تکذیب نموده و گفته است که تظاهرات میدان الخلانی بغداد هیچ گونه تلفاتی نداشته است. لذا این مسأله نشان می دهد که با وجود اینکه مردم خواسته های مشروع خود را در تظاهرات پی می گیرند بعضی طرف های خارجی تمام کوشش خود را برای تقابل مردم با نیروهای امنیتی به کار گرفته اند.

این درحالی است که بعضی طرف های داخلی در عراق نیز جهتی مشابه شبکه های غربی و عربی مذکور را در پیش گرفته اند و کوشش می نمایند تا از رهگذر اعتراضات برای خود دستاوردی کسب نمایند. این احزاب و جریان های سیاسی با بکارگیری حربه هشدار درباره وقوع جنگ داخلی در عراق، در واقع دوگانه جنگ و صلح را به راه انداخته اند و در کمال تعجب از احتمال تبدیل شدن عراق به سوریه یا یمنی دیگر سخن می گویند! این حربه درحالی توسط سران بعضی جریان های سیاسی بکارگرفته شده است که مرجعیت عراق بارها و در مناسبت های مختلف صراحتا بر لزوم اجتناب از آشوب در کشور تأکید نموده است.

درهمین راستا، شیخ عبدالمهدی الکربلائی نماینده مرجعیت عراق در جریان خطبه های نماز آدینه اخیر در کربلاء در سخنانی تأکید کرد: معترضان باید نسبت به خدعه های داخلی و خارجی که هدف آن ها منحرف ساختن مطالبات مشروع از جهت اصلی و مسالمت آمیز خود است، هوشیار باشند. نیروهای مسلح عراق به دلیل مبارزه با تروریست های تکفیری داعش و جانفشانی در این جهت حق بزرگی بر گردن مردم دارند و نباید این جانفشانی ها فراموش گردد.

پیشتر نیز محمد البلداوی نماینده مجلس عراق از کوشش بعضی گروه های سیاسی در این کشور برای دامن زدن به اعتراضات و موج سواری بر اعتراضات اطلاع داده بود. درهمین ارتباط، وی گفته بود: بعضی گروه های سیاسی در عراق پس از افزایش تنش ها کوشش می نمایند به وسیله طرح مطالبات توجیه ناپذیر از جمله درخواست انتقام خون شهداء به اعتراضات دامن زده و بر موج تظاهرات سوار شوند.

این موج سواری ها برای تشدید تنش ها درحالی است که احزاب و جریان های سیاسی مختلف عراق بر لزوم مسالمت آمیز بودن اعتراضات تأکید دارند. قیس الخزعلی دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق تأکید نموده است: این یک ضرورت است که هرگونه اعتراضی مسالمت آمیز باشد. سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی نیز تصریح نموده است: از دولت و دستگاه های امنیتی می خواهیم که با قاطعیت و جدیت با قانون شکنان و گروه های مخرب برخورد کند و برای حفظ ابهت قانون و حفاظت از ملت وارد عمل گردد.

افزون بر این، موج سواری های مذکور همزمان با فرافکنی های رسانه های وابسته به بیگانگان، حتی صدای عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق را نیز درآورد. وی چندی پیش در سخنانی در این خصوص گفت: بعضی افراد، از مردم به عنوان سپری انسانی برای تخریب استفاده کردند. همچنین دفتر نخست وزیری عراق نیز با صدور بیانیه ای تأکید کرد که با رفتارهای مجرمانه در جریان تظاهرات برخورد قاطعانه می نماید.

بدون شک و تردید این موضع قاطعانه دولت بغداد که مورد حمایت احزاب و جریان های سیاسی و همچنین مرجعیت عراق نیز هست، موجب ناکام ماندن پروژه آشوب در این کشور خواهد بود و اجازه نخواهد داد تا بوق های تبلیغاتی و بنگاه های رسانه ای وابسته به محور غربی و عربی، اهداف خود را محقق سازند.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6495

به "موج سواری رسانه های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج سواری رسانه های بیگانه بر اعتراضات عراق؛ تحریف به سبک سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید