موزه ای برای مرور تاریخچه اصلی ترین نماد جنگ سرد

به گزارش راه ساری، پس از انتها جنگ جهانی دوم و در سال 1947، چهار کشور پیروز در جنگ کشور شکست خورده آلمان را به چهار قسمت مجزا تقسیم کردند. اگرچه برلین در قسمت تحت نفوذ شوروی قرار داشت، اما این شهر به دلیل اهمیت و ویژگی های خاص اش به چند قسمت تقسیم شد. با حاکمیت کمونیست ها در آلمان شرقی شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم این قسمت از کشور آلمان به گونه ای رقم خورد که مردم ناراضی به خصوص در برلین شرقی ترجیح دادند از طریق راه های موجود به برلین غربی مهاجرت کنند. بیشتر این مهاجران کارگران متخصص، کارشناسان، استادان دانشگاه و روشنفکران بودند دولت آلمان شرقی از مهاجرت آن ها رضایتی نداشت و احساس می کرد که با تداوم این فرایند نیروی انسانی ارزشمند خود را از دست خواهد داد پس تصمیم گرفت تمام راه های ارتباطی بین برلین شرقی و برلین غربی را مسدود کند. دولت آلمان شرقی در راستای اجرایی کردن این تصمیم دیوار برلین را به عنوان دیوار حافظ ضد فاشیست به طول 155 کیلومتر و به ارتفاع 3/6 متر ساخت.

موزه ای برای مرور تاریخچه اصلی ترین نماد جنگ سرد

دیوار برلین اصلی ترین نماد جنگ سرد بود. این دیوار به مدت 28 سال برلین را به 2 بخش شرقی و غربی تقسیم کرد، پایان در سال 1989 فروریخت، اما ردپایش هنوز در برلین دیده می شود و یادش چنان با تاریخچه این شهر درآمیخته است که موزه ای از موزه های شهر برلین به آن اختصاص یافته و گردشگران زیادی را جذب خود می کند.

موزه یادبود دیوار برلین در اصل یک کیلومتر از آن دیوار تاریخ ساز است که پس از فروریختن دیوار به خاطر فراموش نشدن دوران ساختن دیوار و مشقت های مردم در آن دوران، باقی ماند.

دیوار یادبود از 3 بخش تشکیل شده است. اولین بخش این دیوار، یک جشنواره فضای باز است که تصاویر و موارد صوتی حول تاریخ دیوار، زمان ساخت و سپس تخریب آن را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

بخش دوم دیوار یادبود با استناد به اسناد و حقایق مختلف اطلاعات بیشتری را درباره نحوه ساخت و ساز دیوار برلین به بازدیدکنندگان می دهد.

بازدیدکنندگان موزه یادبود دیوار برلین می توانند در سومین بخش این موزه با حضور در کلیسای صلح و آشتی به طور معنوی به قربانیان دیوار برلین، احترام بگذارند.

باشگاه خبرنگاران

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: گردشبان
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10097

به "موزه ای برای مرور تاریخچه اصلی ترین نماد جنگ سرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه ای برای مرور تاریخچه اصلی ترین نماد جنگ سرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید