موفقیت ترکیب شبه روزه با ویتامین ث در مبارزه با سرطان

به گزارش راه ساری، محققان دریافته اند که یک رژیم غذایی شبیه به روزه داری یا ناشتایی با ترکیب با ویتامین ث می تواند در درمان بعضی از انواع سرطان ها مؤثر باشد.

موفقیت ترکیب شبه روزه با ویتامین ث در مبارزه با سرطان

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دانشمندان دانشگاه ساوث کالیفرنیا(USC) و موسسه سرطان IFOM در میلان دریافته اند که یک رژیم غذایی شبیه به روزه در هنگام ترکیب با ویتامین ث می تواند در درمان برخی از انواع سرطان مؤثر باشد.

محققان در مطالعات روی موش ها دریافتند که این ترکیب، پیشرفت تومور را در چندین مدل موش مبتلا به سرطان روده عظیم به تأخیر می اندازد و در برخی از موش ها نیز موجب پسرفت بیماری شد.

والتر لونگو نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما برای اولین بار نشان داده ایم که چگونه یک مداخله کاملاً غیر سمی می تواند یک سرطان تهاجمی را درمان کند. ما از دو روش درمانی بهره برده ایم که به عنوان مداخلات برای به تأخیر انداختن پیری مورد مطالعه قرار گرفته اند و شامل یک رژیم غذایی شبیه به روزه داری در ترکیب با ویتامین ث است که آنها را به عنوان یک درمان قدرتمند برای مبارزه با سرطان ترکیب نموده ایم.

محققان می گویند اگرچه روزه داری برای بیماران سرطانی گزینه ای چالش برانگیز است، اما یک گزینه ایمن تر و عملی تر برای آنان، بهره گیری از یک رژیم غذایی کم کالری و گیاهی است که باعث می گردد سلول ها مانند حالت روزه داری واکنش نشان دهند.

یافته های محققان حاکی از آن است که یک درمان دارای مسمومیت کم شامل رژیم غذایی شبیه به روزه به همراه ویتامین ث می تواند جایگزینی برای درمان های سمی و خطرناک سرطان بیشتر باشد.

نتایج تحقیقات قبلی روی پتانسیل مقابله با سرطان ویتامین ث در این مطالعه نیز در نظر گرفته شده است و مطالعات اخیر حاکی از اثربخشی آن به ویژه در ترکیب با شیمی درمانی بوده است.

در این مطالعه جدید، محققان می خواستند با ایجاد محیطی که برای سلول های سرطانی ناپایدار باشد، اما هنوز هم برای سلول های عادی بی خطر باشد، بدانند که آیا رژیم غذایی شبه روزه باعث افزایش فعالیت ویتامین ث با دوز بالا بر ضد سرطان می گردد؟

لونگو گفت: اولین آزمایش آزمایشگاهی ما اثرات قابل توجهی را نشان داد و دریافتیم هنگامی که هر یک از این ها یعنی رژیم غذایی شبه روزه یا ویتامین ث به تنهایی استفاده گردد، رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد و باعث افزایش جزئی مرگ و میر سلول های سرطانی می گردد.

وی و همکارانش این تأثیر نیرومند را در سلول های سرطانی که دارای جهش هستند، تشخیص دادند که یکی از مهم ترین اهداف در تحقیقات سرطان محسوب می شوند. این جهش ها در ژن KRAS موجب می گردد بدن در مقابل بسیاری از درمان های مبارزه با سرطان مقاومت کند و میزان بقای یک بیمار را کاهش می دهد. جهش های KRAS تقریباً در یک چهارم کلیه سرطان های انسانی رخ می دهد و تخمین زده می گردد که تقریباً در نیمی از سرطان های روده عظیم وجود داشته باشد.

این مطالعه همچنین به سرنخ هایی در خصوص اینکه چرا مطالعات قبلی روی ویتامین ث به عنوان یک ضد سرطان احتمالی، اثربخشی محدودی را نشان داده است، دست یافتند.

به نظر می رسد که یک درمان ویتامین ث به خودی خود سلول های جهش یافته KRAS را برای محافظت از سلول های سرطانی با افزایش سطح فریتین که یک پروتئین متصل به آهن است، تحریک می نماید. اما دانشمندان با کاهش سطح فریتین پیروز به افزایش سمیت ویتامین ث برای سلول های سرطانی شدند.

در این میان دانشمندان همچنین دریافتند که بیماران مبتلا به سرطان روده عظیم که دارای مقادیر زیادی از این پروتئین متصل به آهن هستند، احتمال بقای کمتری دارند.

مایرا دی تانو یکی از محققان این پژوهش گفت: در این مطالعه مشاهده کردیم که چگونه چرخه های رژیم غذایی با تقلید روزه داری می توانند تأثیر دوزهای دارویی ویتامین ث را در برابر سرطان های جهش یافته افزایش دهند. این امر به وسیله تنظیم سطح آهن و مکانیسم های مولکولی درگیر در استرس اکسیداتیو انجام می گردد.

مطالعات قبلی محققان نشان داده بود که روزه داری و رژیم غذایی شبه روزه باعث کاهش پیشرفت سرطان و بهبود اثر شیمی درمانی می گردد و در عین حال از سلول های سالم در برابر عوارض جانبی مرتبط با شیمی درمانی محافظت می نماید.

اکنون مشاهده شد که ترکیب رژیم غذایی شبه روزه با ویتامین ث منجر به تقویت واکنش ضد توموری سیستم ایمنی بدن در موش های مبتلا به سرطان پستان و ملانوما می گردد.

دانشمندان بر این باورند که انتها سرطان با داروهای با سمیت کم به شیوه ای مشابه با استفاده از آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت هایی که باعث از بین رفتن باکتری های خاص می شوند، درمان خواهد شد.

آنها می گویند برای پیشبرد این هدف ابتدا باید دو فرضیه را آزمایش نمایند. اول اینکه مداخلات ترکیبی غیر سمی آنها در موش ها کار کند و دوم اینکه آزمایشات انسانی این درمان امیدوار نماینده باشد. آنها می گویند این مطالعه جدید هر دو مورد را نشان داده است.

حداقل پنج آزمایش بالینی از جمله یکی در دانشگاه ساوث کالیفرنیا بر روی بیماران مبتلا به سرطان پستان و سرطان پروستات در حال اجرا است که محققان در آن به دنبال اثرات رژیم غذایی شبه روزه در ترکیب با داروهای مختلف ضد سرطان هستند.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9318

به "موفقیت ترکیب شبه روزه با ویتامین ث در مبارزه با سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت ترکیب شبه روزه با ویتامین ث در مبارزه با سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید