ناصری: بیشتر احزاب کشور کمتر از 5 هزار عضو دارند

به گزارش راه ساری، یک فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اینکه فقط چند حزب در سراسر کشور پنج هزار عضو دارند، گفت: جریان های سیاسی از فعالیت جبهه ای تجربه خوبی دارند؛ بنابراین ماهیت جبهه ای انتخابات ادامه می یابد.

ناصری: بیشتر احزاب کشور کمتر از 5 هزار عضو دارند

عبدالله ناصری در گفت وگو با خبرنگاران درباره شرط لایحه جامع انتخابات مبنی بر 5 هزار عضو داشتن احزاب یا جبهه ها برای لیست دادن در انتخابات اظهار کرد: تجربه انتخابات در ایران نشان داده که هر چه احزاب در کشور فعال و فراگیر باشند، باز هم انتخابات ماهیت جبهه ای پیدا می نماید، چون هر دو جناح سیاسی کشور تجربه شکست در اثر شکاف و انشقاق داشته اند؛ بنابراین ائتلاف و تشکیل جبهه را ضروری می دانند.

وی همچنین ادامه داد: بیشتر احزاب اصلاح طلب و اصولگرا حتی اگر دو دهه از فعالیت آنها هم گذشته باشد، 5 هزار عضو ندارند. شاید فقط موتلفه اسلامی، کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت دارای این تعداد عضو فعال باشند. معتقدم چه شرط پنج هزار عضو در لایحه جامع انتخابات باشد چه نباشد انتخابات به صورت جبهه ای از سوی دو جریان دنبال می گردد، چون تشکیل جبهه دستاورد بهتری برای جریان های سیاسی داشته است.

این فعال سیاسی درباره نقش لایحه جامع انتخابات برای ادغام احزاب کوچک، اعلام کرد: برخی احزاب حول یک دبیرکل یا منافع مادی شکل گرفته اند و این احزاب انگیزه کمتری برای فعالیت حزبی به معنای مدرن آن دارند. آنها فعالیت حزبی را بیشتر برای تقویت پایگاه اجتماعی و مالی خود دنبال می نمایند و با این روحیه و انگیزه ای که دارند، بعید است به دنبال ادغام در هم و تشکیل احزاب بزرگ تر باشند. حتی شاید آنها انگیزه پیدا نمایند که به سمت توسعه کمی خود حرکت نمایند. ادغام احزاب کوچک و تشکیل احزاب فراگیر اتفاق خوبی است، اما وقتی این احزاب با انگیزه شخصی شکل می گیرند، کمتر علاقمند به همراهی و ادغام در هم هستند.

ناصری در سرانجام توضیح داد: تشکیل جبهه های سیاسی در زمان انتخابات با شرایط فعلی یک اتفاق طبیعی است، زیرا نه احزاب و نه جامعه آمادگی فعالیت حزبی به معنای مدرن را ندارد. جریان های سیاسی کشور هم تجربه خوبی از فعالیت جبهه ای در زمان انتخابات دارند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1217

به "ناصری: بیشتر احزاب کشور کمتر از 5 هزار عضو دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناصری: بیشتر احزاب کشور کمتر از 5 هزار عضو دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید