نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی

به گزارش راه ساری، در چند سال گذشته، پیشرفت در فناوری هواپیماهای بدون سرنشین/ پهپاد کاری نموده است که دیگر انسان ها به آنها دیگر فقط به چشم یک اسباب بازی با فناوری پیشرفته نگاه نمی نمایند بلکه از آنها در کارهای پیچیده نیز استفاده می نمایند.

نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوسیویل اینجینیر، پژوهشگران آمریکایی باور دارند که پهپادها می توانند ابزار ارزشمندی برای معین میزان آسیب دیدگی ساختمان ها پس از بلایای طبیعی باشند. مدت زیادی از طوفان لاورا(Hurricane Laura) در آمریکا نگذشته بود که مردم، پهپادها را به پرواز درآوردند تا آسیب ها را ثبت نمایند و سپس، ویدئوهای ضبط شده را در رسانه های اجتماعی منتشر کردند. پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون(CMU) باور دارند که این ویدئوها می توانند منابع ارزشمندی برای ارزیابی سریع آسیب ها باشند. به گفته محققان تصویربرداری ماهواره ای، جزئیات کافی را فراهم نمی نماید و آسیب را فقط از زاویه دید عمودی نشان می دهد اما پهپادها می توانند اطلاعات را از نزدیک و از چندین زاویه دید جمع آوری نمایند. پهپادها اخیرا پس از وقوع بلایای طبیعی، توسط ساکنان محل وقوع این بلایا به صورت گسترده به پرواز در می آیند تا میزان خسارت را ارزیابی نمایند. یکی از کاربردهایی که این روزها پهپادها دارند نقش پررنگ شان در صنعت ساخت و ساز است. استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به ویژه در صنعت ساخت و ساز به افراد در انجام کارها با دقت بالا و افزایش بهره وری یاری نموده است. علاوه بر این، با کاهش تدریجی هزینه های خرید این محصول به منظور مقرون به صرفه تر شدن آن، مشاغل عمرانی بیشتری می توانند از این فناوری بهره مند شوند. استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در مکانی که در آنجا عملیات عمرانی انجام می گردد مزایای متعددی دارد که می توان به بهبود نقشه برداری مناطق عظیم، جمع آوری و به اشتراک گذاری داده ها و بهبود سلامت و ایمنی اشاره نمود.

ردیابی پیشرفت

خطاهای طراحی 38 درصد اختلافات ساخت و ساز را تشکیل می دهند. طراحی های نادرست و ناقص می تواند زمان اتمام پروژه ها را از زمان برنامه ریزی شده عقب بیاندازند که در این صورت بودجه انجام عملیات نیز افزایش می یابد. ردیابی پیشرفت امور با یاری این پرنده های بدون سرنشین می تواند اطلاعات بسیار دقیق از مکان در دسترس مهندسان قرار دهد. پیمانکاران به سادگی با استفاده از پهپاد، داده ها را در صورت احتیاج جمع آوری می نمایند به این معنی که برای تکمیل نقشه برداری احتیاجی به توقف در کار ساخت و ساز نیست. سپس داده های جمع آوری شده را می توان در یک بستر مبتنی بر ابر بارگذاری کرد که در آن صورت نیز پیمانکاران می توانند در هر مکان و زمان به داده ها دسترسی پیدا نمایند و اطلاعات را به راحتی تفسیر نمایند.

نقشه برداری از مکان ها

علاوه بر آنالیز، نوآوری در نرم افزار پهپادها اکنون به پیمانکاران این امکان را می دهد تا نقشه ها و مدل های سه بعدی دقیقی را با استفاده از داده ها و فیلم هایی که پهپاد از پرواز جمع آوری می نمایند، فراوری نمایند. این داده های بسیار دقیق از مکان مورد نظر می تواند هزینه ها را کاهش دهد زیرا نقشه برداری دقیق به مهندسان یاری می نماید تا فعالیت های خود را تنظیم نمایند که در این صورت نیز خطر رخ دادن خطاهای انسانی در طراحی نیز کاهش می یابد. به عنوان مثال پهپاد Trimble Stratus ،از یک سیستم تجزیه و تحلیل و تجسم داده برای ضبط تصاویر هوایی با وضوح بالا با از زمین مرجع استفاده می نماید. تنها کاری که مهندسان باید انجام دهند این است که نقاطی که قصد آنالیز آن را دارند بر روی پهپاد معین نموده و هواپیماهای بدون سرنشین را بر فراز آن منطقه پرواز دهند که این کار به آنها امکان دسترسی دقیق به نقشه توپوگرافی را می دهد. نقشه توپوگرافی نقشه ای است که برای نمایاندن ویژگی های فیزیکی سطح زمین به کار می رود. این نقشه ها در مقیاس های عظیم و کوچک می باشند و در مطالعات زمین شناسی به دلیل داشتن اطلاعات فواصل افقی یا ارتفاع عمودی به کار می فرایند. همانند ردیابی پیشرفت، وقتی نقشه برداری سه بعدی با یک بستر تجزیه و تحلیل مناسب ترکیب می گردد، مهندسان می توانند این داده ها را با تیم خود و با اشخاص دیگر به اشتراک بگذارند.

سلامت و امنیت

طبق گزارش سالانه سازمان بهداشت، ایمنی و محیط زیست(HSE) در سال 2019 ، لیز خوردن و سقوط هنگام کار دومین علت صدمات و تلفات در صنعت ساختمان سازی انگلستان بوده است. شرکت های ساختمانی بسیار نگران این موضوع هستند و به همین منظور به دنبال راه هایی برای به حداقل رساندن این خطرات هستند. هواپیماهای بدون سرنشین می توانند به سرعت آنالیز هایی را در مناطق خطرناک انجام دهند و پیمانکاران را از مناطقی که احتمال رخ دادن این صدمات در آنجا وجود دارد آگاه سازند. هواپیماهای بدون سرنشین از راه دور راهنمایی می شوند و این امر هنگام نقشه برداری از مکان هایی که ارسال افراد در آنجا بسیار خطرناک است، لازم است. به عنوان مثال افراد برای نقشه برداری در معادن می بایست در اطراف سطوح سنگی و ناهموار حرکت نمایند که این امر می تواند افراد را در معرض خطر قرار دهد. برخی از مناطق همچنین دارای ساختارهای خطرناک یا مواد خطرناک و قابل اشتعال هستند که کارگران نباید در مجاورت آنها باشند. اپراتورها می توانند به جای ارسال افراد، در یک فاصله ایمن بمانند و برای جمع آوری داده ها، هواپیمای بدون سرنشین را به راحتی در منطقه پرواز دهند که انجام این کار نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و نقشه برداری دقیق می گردد بلکه احتمال خطر را نیز به حداقل می رساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 12181

به "نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید