نگاهی به پیشرفت ها و تغییرات فیفا 21

به گزارش راه ساری، به تازگی جزئیات گیم پلی فیفا 21 و تغییرات آن نسبت به فیفا 20 در وبسایت رسمی الکترونیک آرتز منتشر شدند و ما هم تصمیم گرفتیم تا نگاهی اجمالی به آن ها داشته باشیم.

نگاهی به پیشرفت ها و تغییرات فیفا 21

طبق رسم هر سال، در حال نزدیک شدن به زمان عرضه شماره جدید بازی های فیفا و پرو هستیم. البته سال جاری خبری از شماره جدید پرو نخواهد بود و فیفا 21 بی رقیب جولان خواهد داد. منطقی است که همواره با هر تغییر جدید، عده ای خشنود و عده ای ناراحت می شوند. برای مثال یکی از مهم ترین تغییرات نسخه قبلی فیفا تقویت قدرت دفاعی تیم ها بود. با این تغییر امکان به ثمر رساندن گل کاهش پیدا نموده بود. برخی به دلیل واقع گرایانه تر شدن بازی این تغییر را تأیید و برخی به دلیل کاهش هیجان آن را رد می کردند.

یکی از مهم ترین تغییرات و پیشرفت های فیفا 21 که الکترونیک آرتز روی آن مانور بسیاری داده، بهبود شخصیت بازیکن ها است. طبق گفته الکترونیک آرتز، صفت های جدیدی مانند دید و تسلط به خود را برای بازیکن ها در نظر گرفته اند که باعث می شوند بازیکن ها در بازی حداکثر شباهت را با همتای خود در دنیای واقعی داشته باشند. سازندگان فیفا 21 اعلام نموده اند که این تغییرات با توجه به بازخورد های بازینماینده های فیفا 20 در شماره جدید فیفا اعمال شده اند.

فیفا 21 قرار است علاوه بر کنسول های نسل فعلی، برای کنسول های نسل بعد هم منتشر گردد. قابلیت های سخت افزاری کنسول های نسل بعد می تواند باعث پدید آمدن ویژگی های جدیدی در نسخه نسل نهم فیفا 21 شوند. لیست پیش رو تغییرات و ویژگی هایی را بیان می نماید که در هر دو نسخه بازی نسل هشتم و نسل نهم حاضرند. در آینده لیست قابلیت های نسخه نسل نهم بازی منتشر خواهد شد.

دریبل چابک

دریبل چابک روش جدید فیفا 21 برای کنترل نزدیک توپ است. همانند دریبل زن های واقعی، با دریبل چابک می توان توپ را به سرعت از طرفی به طرف دیگر حرکت داد و دریبل زن را از دست مدافع راحت کرد. در این روش می توان به یاری حرکات سریع پا مدافع را گول زد و به تکل زدن وا داشت که به این شکل فضای بیش تری برای مهاجم ایجاد می گردد.

هدف دریبل چابک ایجاد تعادل برای دریبل زدن است. طراحی این مکانیک به طوری است که دریبل ها را انفجاری تر، سریع تر و نرم تر می نماید.

برای انجام این حرکت با نگه داشتن دکمه R1 یا RB و حرکت دادن آنالوگ چپ دسته می توان توپ را با لمس های دقیق به حرکت در آورد. سرعت و دقت این مکانیک به توانایی های شخصی بازیکن مربوط است و بازیکن های حرفه ای تر بهتر می توانند توپ را زیر پای خود کنترل نمایند.

در صورت روبه رو شدن دو بازیکن با یکدیگر، در شرایط خاص دریبل چابک به طور اتوماتیک انجام می گردد. می توان حالت اتوماتیک این قابلیت را در تنظیمات بازی غیرفعال کرد.

دویدن خلاقانه

در فیفا 21 می توان بازیکن های مهاجم که توسط کامپیوتر کنترل می شوند را راهنمایی کرد. با این ویژگی جدید می توان به روش های مختلف به بازیکن هایی که توسط هوش مصنوعی کنترل می شوند دستور داد و حملات مؤثرتری انجام داد. این مکانیک انواع مختلفی دارد.

 • بعد از زدن دکمه L1 یا LB و حرکت دادن آنالوگ سمت راست، هم تیمی ای که توسط هوش مصنوعی کنترل می گردد حرکت داده می گردد.
 • می توان با حرکت دادن آنالوگ سمت راست بلافاصله بعد از پاس دادن، کنترل حرکت بازیکنی که پاس داده است را به دست گرفت.
 • با زدن دکمه هر دو آنالوگ، کنترل روی بازیکن فعلی قفل می گردد. بعد از پاس دادن به یک بازیکن دیگر می توانید آن را با حرکت دادن آنالوگ سمت راست کنترل کنید.

برای عدم تصادم تکنیک های دیگر با این کنترل، مدت زمان آغاز حرکت با نگه داشتن آنالوگ سمت راست محدود است.

شخصیت بازیکن و جای گیری

در فیفا 21 هوش مصنوعی جای گیری بازیکن ها چه در حمله و چه در دفاع عمیق تر شده است. بازیکنان شبیه به بازیکن های همانند خود در دنیای واقعی جای گیری می نمایند. بازیکنان حرفه ای تر، با جای گیری بهتر تأثیر بیش تری روی بازی دارند و در زمان مناسب عکس العمل مناسب تری نسبت به شرایط بازی نشان می دهند.

کیفیت این جای گیری ها در حمله به یاری ویژگی جای گیری و در دفاع به یاری صفت هوشیاری دفاعی تعیین می گردد. تعیینا این سیستم جای گیری برای بازیکن هایی که توسط هوش مصنوعی کنترل می شوند، طراحی شده است.

برای مثال چند تا از تأثیرات مهم توانایی جای گیری بازیکن به شکل زیر هستند.

 • ویژگی جای گیری روی ماندن یا نماندن بازیکن در آفساید و کنترل سرعت اش مؤثر است.
 • بازیکن هایی با جای گیری بهتر برای حدس زدن پاس و آغاز حرکت قبل از پاس زمان بندی بهتری دارند.
 • تصمیمات بازیکن ها برای زمان و مقصد حرکت حین بازی با این ویژگی تعیین می گردد.
 • بازیکن هایی با جای گیری بهتر می توانند فضاسازی بهتری هنگام حمله داشته باشند و پاس دادن را راحت تر نمایند.

از تأثیرات صفت هوشیاری دفاعی بازیکنان می توان به ویژگی های زیر اشاره نمود.

 • بازیکنان هوشیارتر می توانند دویدن بازیکن های خط حمله را بهتر حدس بزنند و راه آن ها را سد نمایند.
 • دو بازیکن با هوشیاری دفاعی بالا می توانند به طور هماهنگ بازی را کنترل نمایند و شانس ضدحمله را بالا ببرند.
 • بازیکنان با هوشیاری دفاعی بالاتر می توانند طوری جای گیری نمایند که امکان قطع کردن پاس حریف برای شان وجود داشته باشد.
 • هوشیاری دفاعی باعث می گردد افراد تیم در عقب نشینی همکاری بهتری داشته باشند. هم زمان با عقب نشینی بازیکن های در حال حمله را تحت فشار قرار می گیرند و حتی ممکن است مدافعان توپ را به دست بیاورند.

برخورد های نرم تر

فیفا 21 برای برخوردهای بازیکنان سیستم انیمیشن جدیدی طراحی نموده که یاری می نماید جریان بازی روان تر باشد. این سیستم جدید باعث می گردد برخورد های پر هرج و مرج کمتری را تجربه کنیم.

سیستم جدید برخوردها در فیفا 21 سبب می گردد بازیکن ها جهت بهتری برای دویدن در نظر بگیرند و از برخورد با دیگر بازیکنان دوری نمایند. بازیکنان هنگام رسیدن به بازیکن هایی که روی زمین افتاده اند پرش های بهتری انجام می دهند تا از برخورد جلوگیری گردد. بازیکنان کوشش می نمایند هنگام برخورد خود را کنترل نمایند که تأثیر برخورد کم تر گردد.

این سیستم باعث می گردد حین رویارویی ها در بازی، واقع گرایی بیش تری داشته باشیم و از برخورد های پیاپی پرآشوبی که در نسخه های قبلی فیفا وجود داشت جلوگیری گردد.

هوش مصنوعی ارتقا یافته و حالت رقابتی

در فیفا 21 می توان هنگام بازی کردن در مقابل هوش مصنوعی کامپیوتر، در دو درجه سختی بالاتر بازی حالت رقابتی را فعال کرد. این حالت چالش های جدیدی در مقابل شما قرار می دهد. حالت رقابتی سعی دارد با تقلید از بازیکن های حرفه ای فیفا تجربه ای شبیه به بازی کردن در مقابل بازیکن های واقعی را برای شما به وجود بیاورد.

تغییرات اساسی گیم پلی

الکترونیک آرتز از بازی نماینده های فیفا 20 بازخورد های متعددی در خصوص ویژگی های اساسی بازی دریافت نموده و حالا سعی دارد با توجه به آن ها بازی را بهبود بخشد.

 • سرزنی

در فیفا 20 امکان به ثمر رساندن گل به یاری ضربه سر کمتر از نسخه های قبلی فیفا است. طبق گفته سازندگان بازی در شماره های قبلی به ثمر رساندن گل با ضربات سر بسیار راحت بود و در نتیجه آن را سخت تر کردند. بسیاری از بازی نماینده ها از این تغییر بازی ناخشنود بودند. حالا در فیفا 21 ضربه های سر قابل اتکاتر شده اند.

البته برای این که گل زدن با سر بدون زحمت نباشد سیستم سرزنی دستی به بازی اضافه شده که باعث می گردد برای به ثمر رساندن گل به عمل مستقیم بازیکن احتیاج باشد. سرزنی دستی را می توان در برخی از حالت های بازی غیرفعال کرد.

 • دفاع و مسدود کردن

در فیفا 20 توانایی مدافعان در انجام تکل های پیروز بالا است. در فیفا 21 به لطف قابلیت شخصیت بازیکنان حالا تکل زدن هم به بازیکن مربوط است و بازیکن ها با توجه به مهارت شان تکل های بهتری می زنند. درگیری های نزدیک بین مدافعان و مهاجمان هم دوباره طراحی شده اند که واقع گرایانه تر شوند.

فیفا 21 سیستم مسدود کردن جدیدی دارد. این سیستم باعث می گردد مسدود کردن شوت ها و پاس ها قابل اطمینان تر و واقع گرایانه تر باشد. در این سیستم هم شخصیت بازیکن ها دخیل است و صفات بازیکن سرعت آغاز حرکت و فاصله ای که می توان از آن جا سد راه توپ شد را تعیین می نماید.

 • پاس دادن

سال جاری فیفا سیستم پاس دادن را طوری بهبود داده که پاس ها هوشمندانه تر باشند. بازیکنان درک بهتری از باز بودن فضا و جای بازیکن های حریف خواهند داشت. این موضوع باعث می گردد انتخاب بازیکن هدف برای پاس ها معقولانه تر باشد.

سیستم پاس در عمق فیفا 21 به طور کامل بازسازی شده و حالا میزان فضای آزاد و شانس گل زنی برای انتخاب بازیکن دریافت نماینده در نظر گرفته می گردد.

سانترها هم بازنگری شده اند و حالا بازیکن ها سعی می نمایند هنگام سانتر جهت بهتری را در نظر بگیرند که توپ حین ارسال، با بازیکنان دیگر برخورد نکند. انواع جدیدی از سانتر کردن هم به بازی اضافه شده که باعث می گردد برای انتخاب نوع سانتر دست بازیکن باز تر باشد.

 • انیمیشن ها

سیستم انیمیشن های میانی بهبود پیدا نموده که باعث می گردد شاهد انیمیشن های روان تر و واکنش های بهتری باشیم. این تغییرات در پاس دادن، شوت کردن، کنترل توپ، دریبل زدن و حرکت بازیکن به خوبی خود را نشان می دهند. شخصیت بازیکن ها روی سرعت آنان در انیمیشن ها و زمان واکنش شان مؤثر خواهد بود و سرعت انجام حرکات توسط بازیکنان شاخص سریع تر است.

فیفا 21 اولین نسخه فیفا روی کنسول های نسل نهم خواهد بود. باید صبر کنیم و ببینیم فیفا 21 چگونه از قدرت و قابلیت های کنسول های نسل نهم استفاده خواهد نمود.

فیفا 21 روز 9 اکتبر (18 مهر) روی کامپیوتر های شخصی، پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان منتشر خواهد شد. نسخه پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس بعدتر منتشر خواهد شد. ارتقا به نسخه نسل نهم برای دارندگان بازی روی کنسول های نسل هشتم رایگان خواهد بود.

بالی: سفر به جزیره ای شگفت انگیز در اندونزی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11054

به "نگاهی به پیشرفت ها و تغییرات فیفا 21" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به پیشرفت ها و تغییرات فیفا 21"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید