نگرانی جدی سازمان نظام پزشکی از گسترش کرونا در کشور ، این فاصله گذاری هوشمند دوباره کرونا را به اوج می برد

به گزارش راه ساری، سازمان نظام پزشکی با انتشار بیانیه ای نسبت به گسترش اپیدمی کرونا و بیماری کووید 19 با اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند، بدون رعایت اصول علمی و نظارت جدی ابراز نگرانی کرد.

نگرانی جدی سازمان نظام پزشکی از گسترش کرونا در کشور ، این فاصله گذاری هوشمند دوباره کرونا را به اوج می برد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در بیانیه ای درباره کنترل اپیدمی و مدیریت کرونا و بیماری کووید 19 اضافه کرد: این سازمان بنا به رسالتی که قانون بر عهده اش نهاده است، وظیفه خود می داند فرایند اقدامات حوزه سلامت را که یک سوی آن جامعه پزشکی و سوی دیگر آن مردم قرار دارند دائم رصد کرده و پیگیر هدف والای سلامت مردم باشد.

در بیانیه آمده است: این روزها کنترل و مدیریت ویروس کرونا در کشور می رود تا با سیاست فاصله گذاری هوشمند وارد فاز جدید خود شود و پر واضح است که انتظار نخبگان و قاطبه مردم آن باشد که هر سیاستی به کنترل مناسب تر و مدیریت مؤثرتر این بیماری انجامیده و دغدغه های مردمی و کارکنان بخش درمان را برای کارکرد مناسب تر کمتر کند.

سازمان نظام پزشکی گفت: اعتقاد ما بر آن است که مدل فاصله گذاری هوشمند نیاز به آموزش تمام پرسنل و افرادی دارد که از این مدل بهره مند می شوند و همچنین نیاز مبرم به آموزش مردمی دارد که با این شرایط روبرو خواهند شد و بدیهی است این مدل و هر مدل فاصله گذاری دیگر علاوه بر آموزش های فراگیر، نیاز به کنترل جدی، ابزار مشخص برای نظارت و اعمال محدودیت های لازم دارد.

از دیگر سو به این مهم نیز واقفیم که اگر چه راه اندازی فعالیت های اقتصادی هدف اصلی اعلام فاصله گذاری هوشمند بوده است ولی بدون در نظر دریافت لوازم علمی و اجرایی، زحمات گذشته همه مردم و مسئولان و کادر پزشکی به هدر رفته و تهدیدهای جدی در مورد اوج دریافت مجدد بیماری پیش رو خواهد بود.

بیانیه سازمان نظام پزشکی شرح داد: در ارزیابی های علمی و اپیدمیولوژیک، اجرای این مدل وقتی ممکن و مفید است که تعداد و آمار واقعی مبتلایان به حدی کم باشد که قابل رصد و ارزیابی نه تنها افراد، بلکه خانواده ها با تست های دقیق آزمایشگاهی و کنترل فعال موارد، میسر باشد.

بدیهی است با توجه به موارد فوق الذکر برای همه کشور و شهرهای مختلف نمی توان نسخه واحدی نوشت. ارائه یک دستورالعمل برای همه شهرهای کشور، بدون توجه به تفاوت شیوع و آمار واقعی مبتلایان و لوازم نظارتی، ضروری و دقیق امکان افزایش و تسری بیماری را در همه شهرها افزایش خواهد داد.

اعلام نگرانی سازمان نظام پزشکی به دلیل شرایط اجرایی پیش رو است چندان که در شهر تهران که هنوز مشمول این مدل نشده این روزها بسیاری از مراکز خرید و میادین میوه و تره بار و پارک ها، محل تجمع کنترل نشده و بدون ضابطه های بهداشتی افراد شده است و نیز این نگرانی به دلیل فاصله زیادی است که چه در مورد آمار اعلامی وزارت بهداشت و چه با توجه به آمار واقعی مبتلایان با حد علمی پذیرش فاصله گذاری هوشمند وجود دارد.

در این بیانیه آمده است: علیرغم ثبت مشاغل بازگشایی شده در سامانه وزارت بهداشت در مورد امکان اجرایی اعمال نظارت و کنترل اصول بهداشتی تردید جدی وجود دارد.

سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: توصیه اخیر سازمان جهانی بهداشت و بسیاری از کشورهایی که شرایط مشابه ایران دارند تمدید کنترل های موثر و اعمال نظارت ها برای مدت زمان بیشتر تا رسیدن به حد قابل قبول شیوع برای اعمال فاصله گذاری هوشمند و حداقل تا 12 اردیبهشت بوده است. امید است در این شرایط خطیر اتخاذ تصمیم های صحیح و با توجه به همه ابعاد و اثرات این بحران و با رعایت اولویت قطعی اصل سلامت مردم مورد توجه مسئولان محترم قرار گیرد.

مجله ابوذریون: مجله خبری و تحلیلی

مجله عکس: آشنایی با هنر عکاسی و تصویربرداری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8539

به "نگرانی جدی سازمان نظام پزشکی از گسترش کرونا در کشور ، این فاصله گذاری هوشمند دوباره کرونا را به اوج می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی جدی سازمان نظام پزشکی از گسترش کرونا در کشور ، این فاصله گذاری هوشمند دوباره کرونا را به اوج می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید