هوشنگ مرادی کرمانی؛ یک سال پس از خداحافظی

به گزارش راه ساری، هوشنگ مرادی کرمانی که مجموعه آثار نیم قرن او موجب دریافت گواهی ثبت کمیته حافظه جهانی شده است، گفت که یک سالی است از دنیای نویسندگی خداحافظی کرده و به سختی زندگی و معیشت نویسندگی در ایران اشاره کرد.

هوشنگ مرادی کرمانی؛ یک سال پس از خداحافظی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این نویسنده در تشریح مجموعه آثار خود که به ثبت گواهی کمیته حافظه جهانی رسیده است، گفت: این آثار که بالغ بر 17 - 18 کتاب بنده از سال 1349 تا 1398 است، حاصل نیم قرن نویسندگی ام است که مورد ارزیابی داوران قرار گرفته و مفتخر به دریافت این گواهی معتبر جهانی شد.

او با اشاره به این که یک سالی است که از دنیای نویسندگی خداحافظی کرده است تا فضای رویش برای قلم های جدید و جوان شکل بگیرد، افزود: معتقدم زیاد نوشتن و داشتن کتاب های زیاد نمی تواند معیار نویسندگی کامل باشد زیرا بنده در طول این سال ها، تلاش کردم به صورتی بنویسم که متن و قلم هر کتابم با کتاب دیگر کاملا متفاوت باشد و حتی یک پاراگراف از کتاب هایم شبیه یکدیگر نباشد و در طول این نیم قرن نویسندگی به طور میانگین هر چهار سال یک کتاب نوشتم.

مرادی کرمانی در ادامه به سختی زندگی و معیشت نویسندگی در ایران اشاره کرد و گفت: فرهیختگان و نویسندگان بزرگی در ایران زندگی می کردند که مجبور بودند تا آخرین روز عمر بنویسند تا بتوانند معیشت خود را تامین کنند ولی بنده به همان حقوق بازنشستگی از بهداری سابق و حق التالیف کتاب های خود که اتفاقاً از سنین 7 - 8 ساله تا 80 - 90 ساله خواننده دارد و به 30 زبان ترجمه شده است، راضی هستم.

نویسنده قصه های مجید با تقدیر از اقدام کمیته حافظه جهانی و کتابخانه ملی که در زمان حیات نویسندگان به آن ها احترام گذاشته و آثارشان را مورد توجه بین المللی قرار می دهد، افزود: همیشه رسم بود از بزرگان فرهنگی ایران از جمله حافظ، سعدی، خیام و فردوسی در مقیاس جهانی یاد شود ولی این اقدام کمیته حافظه جهانی و کتابخانه ملی در زمان حیات نویسندگان، کاری شایسته و قابل تقدیر است.

مرادی کرمانی گفت: ثبت گواهی آثار نویسندگان معاصر در کمیته حافظه جهانی خبری بسیار خوب در این روزهای مملو از خبرهای سخت بیماری کرونا است و این رویدادها چراغ امید و الگویی برای نویسندگان جوان خواهد بود که با همت و موفقیت کتابخانه ملی حاصل شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10917

به "هوشنگ مرادی کرمانی؛ یک سال پس از خداحافظی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوشنگ مرادی کرمانی؛ یک سال پس از خداحافظی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید