هویت جدید دنیای پزشکی با رایانش شناختی

به گزارش راه ساری، ادغام نوآوری ها در صنعت درمان موجب تحولات شگرفی شده و پزشکان را قادر می سازد در تشخیص بیماری ها بهتر عمل نموده و جان میلیون ها نفر را نجات دهند.

هویت جدید دنیای پزشکی با رایانش شناختی

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، رایانش شناختی با اتخاذ مدل های یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق، میخواهد از نحوه عملکرد مغز انسان و علوم شناختی تقلید کند تا بتواند سیستم های اتوماسیون را ایجاد کند. این سیستم ها قادرند مسائل پیچیده مختلف را بدون یاری انسان حل وفصل نمایند.

بر کسی پوشیده نیست که ادغام نوآوری ها در صنعت درمان، تحولات شگرفی را در آن به ارمغان آورده است. این تغییرات به بیماران یاری نموده است تا خدمات درمانی بهتری دریافت نمایند، بهبودی سریع تری داشته باشند و درمجموع زندگی آنها بهبود یابد. درعین حال پزشکان نیز می توانند در تشخیص بیماری ها بهتر عمل نموده و جان میلیون ها نفر را نجات دهند.

هوش مصنوعی و فناوری های شناختی به طرز قابل توجهی پیشرفت نموده اند و در سال های اخیر به طور گسترده مورداستفاده قرار گرفته اند. افزایش به کارگیری پلتفرم های شناختی و هوش مصنوعی را می توان به دلیل استفاده از آن در صنعت مراقبت های بهداشت و درمان، ازجمله بیماران و بیمارستان ها دانست. این فناوری از داده کاوی، الگو شناسی و پردازش زبان طبیعی استفاده می نماید تا نحوه کار و تفکر مغز انسان را تقلید کند. هرچه اطلاعات بیشتر ارائه گردد، درک بهتری از تصمیم گیری برای آن به وجود می آید.

در گزارشی که درباره بازار فعلی این فناوری تهیه شده، پیش بینی می گردد میزان سرمایه بازار رایانش شناختی از 20.5 میلیارد دلار در سال 2020 به 77.5 میلیارد دلار در سال 2025 برسد. این گزارش همچنین اندازه بازار فعلی را براساس اطلاعات متوسط قیمت، ارائه نموده و اقدامات عملی را برای دسترسی به فرصت های آینده در حوزه رایانش شناختی بهداشت و درمان فراهم می نماید.

بیشتر بخوانید: ارتباطات دنیای امروز در سایه فناوری نوین/ تلفیق علوم شناختی و هوش مصنوعی برای ارتقای هوش انسانی

رایانش شناختی را بیشتر بشناسیم

بازار رایانش شناختی شامل عواملی ازجمله نوع ارائه، فناوری، کاربرد، کاربر نهایی، نوع محصول و جغرافیا است.نوع ارائه شامل سخت افزار، نرم افزار و خدمات است. فناوری نیز شامل پردازش زبان طبیعی، پردازش متن مطلع، یادگیری عمیق و روش پرس و جو است. همچنین بخش کاربرد جراحی اجرا شده به یاری روبات، تشخیص اولیه، تعیین نماینده هویت شرکت نماینده در کارآزمایی بالینی، کاهش خطای مقدار مصرف دارو، دستیار پرستاری مجازی، یاری به گردش کار اداری، تشخیص تقلب را شامل می گردد. کاربر نهایی نیز شامل ارائه دهنده خدمات بهداشتی، شرکت داروسازی و بیوتکنولوژی، بیمار یا پرداخت نماینده است که این فناوری در هرکدام نقش بی نظیری دارد. اما نوع محصول شامل یادگیری ماشین، استخراج داده ها، تفسیر، پردازش و آموزش زبان، تشخیص گفتار، فناوری نویسه خوان نوری، بینایی رایانه ای و برنامه ریزی اتوماتیک است. عامل جغرافیا نیز شامل تفکیک مناطق مختلف می گردد.

تحقیقات پزشکی سریع تر

استفاده از رایانش شناختی برای مراقبت های بهداشت و درمان مزایای قابل توجهی وجود دارد. با استفاده از این فناوری، حجم زیادی از داده ها به دلیل امکان جمع آوری، ترکیب و ارجاع متقابل آنها، به راحتی قابل تجزیه وتحلیل هستند. همچنین سوابق پزشکی و اطلاعات، توسط آن دقیق و به روز خواهند شد. این امر باعث می گردد که پزشکان بتوانند به لطف برنامه های درمانی خاص، از بینش و برنامه ریزی مناسب برای ارائه بهترین کیفیت مراقبت از بیمار استفاده نمایند. به علاوه این فناوری می تواند به کشف بینش جدید در روابط بین ژن ها، پروتئین ها، مسیرها، فنوتیپ ها و بیماری ها یاری کند.

بهبود فرآیندهای روزانه

این امر به پزشکان یاری می نماید تا کارایی عملیاتی و بالینی خود را بهینه نمایند. به کارگیری فناوری صحیح و ارائه مطلوب خدمات درمانی به آنها این امکان را می دهد تا اطلاعات بیمار را تجزیه وتحلیل و خلاصه نموده و همچنین زمان کافی را برای کارکنان خود در مراقبت از بیماران فراهم نمایند.با تعیین شدن یافته های مهم و پیش بینی بیماری، تجویز عادات سالم برای بیماران آسان تر خواهد بود.

بهبود تعامل با مشتری

طبق ادعاهای کارشناسان فناوری، اتوماسیون روباتیک فرایند (RPA) می تواند با ارائه اطلاعات مرتبط و زمینه ای به بیماران، روابط آنها را بدون احتیاج به تعامل کارمندان، بهبود بخشد.مانند هر محصول تکنولوژیکی، این فناوری نیز باید موانع بزرگی را رفع کند. درکنار ترس انسان از سازگاری با تغییرات، سایر مسائل و مسائل باید برای اتخاذ یکنواخت در آینده، رفع گردد.

ایمنی، نگرانی همیشگی عصر دیجیتال

در عصر دیجیتال سازی، امنیت همواره یک نگرانی خواهد بود و از این رو اولویت اصلی است. برای دستیابی به حجم عظیمی از داده ها، باید از رمزگذاری و محافظت مناسب از داده ها بهره ببرید.

برای کسب نتایج ساده و مؤثر، چندین همکاری بین دولت و سایر ذینفعان باید انجام گردد. با توجه به غریزه اساسی، اگر این فناوری جایگزین انسان گردد، وی دچار ابهام و تردید می گردد؛ چراکه هدف اصلی این فناوری تقلید از فرایند تفکر انسان است. اگرچه آنچه انسان درک نمی نماید این است که رایانش شناختی برای ایجاد همگام سازی با انسان ها و ایجاد رابطه همزیستی ساخته شده است.

چرخه توسعه طولانی

در حال حاضر، رایانش شناختی به عنوان یک راه چاره کلی مورد تحقیق و توسعه واقع شده است. این موضوع ممکن است فواید و عملکرد فوری ای برای طیف گسترده ای از صنایع نداشته باشد. اما به تدریج و با گذشت زمان، چرخه توسعه کوتاه تر می گردد.

فناوری شناختی به عنوان دوره سوم محاسبات شناخته شده است. افزایش تقاضای بازار، همکاری شرکت های مختلف با مؤسسات تحقیقاتی برای آزمایش، و همچنین افزایش بیماری های مزمن، به عنوان محرک های رشد عمل نموده و باعث تسریع در پیشرفت و به کارگیری این حوزه خواهند شد. با اتخاذ این فناوری همچنین محدودیت های زمان و رفت و آمد پزشکان و بیماران از بین می رود، خبرنگارانلیز آزمایش های بالینی و اکتشاف های دارویی اجرا شده و رویه های پیچیده مراقبت های درمانی رفع می گردد.کاهش هزینه های تشخیص اشتباه و برنامه های درمانی بهینه نیز از دیگر مزایای آن است.

4112/

آسمان تو: با ما سفر را تجربه کنید

مهسان بلاگ: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10353

به "هویت جدید دنیای پزشکی با رایانش شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویت جدید دنیای پزشکی با رایانش شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید