وفور دارو در کشور، راه حل وزارت بهداشت برای تامین داروهای MPS

به گزارش راه ساری، رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه دارو به وفور در کشور وجود دارد، گفت: به وسیله اتخاذ راهکارها و روش هایی و با دورزدن تحریم ها در حال تامین داروهای بیماران MPS هستیم.

وفور دارو در کشور، راه حل وزارت بهداشت برای تامین داروهای MPS

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا شانه ساز در حاشیه سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور با حضور در جمع خبرنگاران درباره کمبودهای دارویی بیماران خاص گفت: در حال حاضر از نظر آمریکایی ها همه داروها تحریم هستند. آن ها تا هر کجا که دستشان برسد اجازه نمی دهند که دارو به مردم ایران برسد اما ما تا به امروز اجازه نداده ایم که کمبودی در زمینه داروهای بیماران خاص و ... به وجود بیاید.

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که توانمندی حوزه داروسازی کشور از تجارت و واردات گرفته تا فراوری و توزیع دارو بالاتر از این است که دشمنان بتوانند ما را در این حوزه با مشکل روبرو نمایند. تاکید می کنم که از نظر آمریکا هر دارویی که بتواند کشور ما را با مشکل روبرو کند در قالب تحریم هایی که بر خلاف ادعای دروغ شان که می گویند دارو تحریم نیست واقع شده است. خوشبختانه تا کنون خداوند یاری نموده است و با همت داروسازی کشور اجازه نداده ایم هیچ یک از این تحریم ها کارگر بیفتد.

شانه ساز تاکید نمود: قطعا ما روش های خودمان را داریم و آن ها نمی توانند حریف هوش و ذکاوت ایرانی شوند و در حال حاضر از توانمندی صنعت داروسازی ما درمانده اند. خوشبختانه ما توانسته ایم با روش هایی واردات دارو را به میزان کافی انجام دهیم و در حال حاضر ذخایر دارویی مان بسیار خوب است. در عین حال تعداد کمبودهای دارویی نیز بسیار اندک و انگشت شمار است.

شانه ساز ادامه داد: البته ممکن است بعضی داروخانه ها به دلیل مسائل اقتصادی که دارند نتوانند از شرکت های توزیع نماینده دارو بخرند که این مشکل باید حل گردد اما در کشور دارو به وفور موجود است و هیچ کمبودی نداریم.

وی درباره مشکل نقدینگی داروخانه ها نیز گفت: راهکارهایی برای حل مشکل نقدینگی داروخانه ها دیده شده و تامین اجتماعی در حال کارسازی یک سری مبالغ برای داروخانه ها است. در عین حال وزیر بهداشت پیگیر هستند و دولت یاری نموده است و سازمان تامین اجتماعی در این زمینه همکاری نموده است. سازمان بیمه سلامت هم به زودی یاری خواهد نمود تا مشکل نقدینگی داروخانه ها حل گردد. اگر این اتفاق بیفتد یکی از چالش های جدی ما در بحث تامین نقدینگی برای دارو رفع می گردد و خیالمان راحت می گردد که دارو به وفور در داروخانه ها وجود دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکیدکرد: در حال حاضر دارو به میزان کافی در کشور وجود دارد. منتهی اگر بعضی داروخانه ها یا بیمارستان ها در زمینه تامین این داروها مشکل دارند به دلیل مسائلی است که در نقدینگی و روابط اقتصادی شان با شرکت های توزیع دارو ایجاد شده است. این نقدینگی باید برای داروخانه ها از سوی سازمان های بیمه گر تامین گردد. کارهایی را در این زمینه انجام داده ایم و امیدواریم در آینده نزدیک خبر خوشی را در این زمینه بشنویم.

شانه ساز درباره آخرین شرایط تامین داروی بیماران MPS نیز گفت: داروهای بیماران MPS از اقلامی هستند که از آنجایی که شرکت فراوری نماینده این داروها آمریکایی بوده اند در تامین آنها مسائلی ایجاد شد. در حال حاضر مدت هاست که شرکتی که وارد نماینده این داروها بوده است ارز را در بانک های اروپایی نشانده است اما آن شرکت به دلیل تهدیدهای آمریکایی ها جرأت نمی کند که دارو را تحویل دهد. ما داریم به وسیله اتخاذ راهکارها و روش هایی و با دور زدن تحریم ها این داروها را تامین می کنیم.

toure-kish.ir: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

3ye.ir: گلچینی از بهترین های وب

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7633

به "وفور دارو در کشور، راه حل وزارت بهداشت برای تامین داروهای MPS" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وفور دارو در کشور، راه حل وزارت بهداشت برای تامین داروهای MPS"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید