ونزوئلا و کوبا تحولات منجر به استعفای مورالس را کودتا خواندند

به گزارش راه ساری، وزارت خارجه کوبا فشارها برای کناره گیری اوو مورالس از قدرت را کودتا خواند و از جامعه بین المللی خواست از وی حمایت کند.

ونزوئلا و کوبا تحولات منجر به استعفای مورالس را کودتا خواندند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال افزایش فشارها علیه اوو مورالس رئیس جمهور منتخب بولیوی و اعلام استعفای وی از قدرت، وزارت خارجه کوبا تحولات این کشور را کودتا علیه مورالس خواند و آن را محکوم کرد.

کوبا از جامعه بین المللی خواسته از مورالس به عنوان رئیس جمهور این کشور حمایت کند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور چپ گرای ونزوئلا نیز کودتا علیه اوو مورالس رهبر چپ گرای بولیوی را محکوم کرد.

مورالس یک شنبه شب و پس از چند هفته ناآرامی و اغتشاش در این کشور از سوی مخالفان، که وی را به تخلف در انتخابات متهم نموده بودند، بیان کرد که از سمت خود کناره گیری می نماید.

بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات بولیوی و رای دادگاه عالی این کشور پس از شمارش دستی آرا، اوو مورالس پیروز شده بود با کسب 47 درصد آرا بر رقیبش کارلوس مسا با 36 رصد آرا پیروز گردد.

طبق قانون اساسی این کشور، برای بردن انتخابات در دور اول، هر کاندیدا احتیاج به کسب حداقل 50 درصد آرای مردمی یا حداقل 40 درصد آرا در صورتیکه اختلافش با رقیب حداقل 10 درصد باشد، دارد.

در روزهای گذشته و به موازات تشدید ناآرامی ها در بولیوی، مداخلات آمریکا و متحدانش درباره این انتخابات افزایش یافته بود.

سازمان کشورهای آمریکایی که سابقه دخالت ها در امور کشورهای آمریکای لاتین و تکرار طوطی وار مواضع واشنگتن را داشته است، در یک بیانیه مدعی شده که نمی توانیم درباره نتیجه اعلام شده انتخابات 20 اکتبر ریاست جمهوری بولیوی راستی آزمایی کنیم.

این نهاد که دفتر مرکزی آن در واشنگتن پایتخت آمریکا واقع شده است، مدعی شده بود که از نظر آماری و عددی، بعید است که اوو مورالس توانسته باشد اختلاف 10 درصدی مورد احتیاج برای پیروزی بر کارلوس مسا رقیبش در دور اول انتخابات را کسب نموده باشد.

م

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6521

به "ونزوئلا و کوبا تحولات منجر به استعفای مورالس را کودتا خواندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ونزوئلا و کوبا تحولات منجر به استعفای مورالس را کودتا خواندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید