پای پزشک خانواده کی به شهرها می رسد؟

به گزارش راه ساری، معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه 27 میلیون نفر در روستاها تحت پوشش برنامه پزشک خانواده قرار دارند، گفت: برای استقرار پزشک خانواده ساختارمند در شهرهای کشور نیز به 5400 میلیارد تومان اعتبار احتیاج داریم.

پای پزشک خانواده کی به شهرها می رسد؟

دکتر علیرضا رییسی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شرایط بودجه پزشک خانواده در سال آینده، گفت: اعتبار برنامه پزشک خانواده روستایی و شهری در سال 1398، به ترتیب 2800 میلیارد تومان و 1800 میلیارد تومان بوده است که از این میزان احتمالا 2300 میلیارد تومان در حوزه پزشک خانواده روستایی محقق گردد. در عین حال فکر نمی کنم تحقق بودجه پزشک خانواده شهری هم بیش از 60 تا 70 درصد باشد. بنابراین کل بودجه معاونت بهداشت در حوزه پزشک خانواده در سال 1398، 4800 میلیارد تومان بوده است.

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که در روستاها 27 میلیون نفر تحت پوشش برنامه پزشک خانواده روستایی قرار دارند و در شهرها هم کل 50 میلیون نفر جمعیت، تحت پوشش نظام مراقبت های بهداشتی اولیه هستند. حال تفاوتش این است که در روستاها به ازای هر سه تا چهار هزار نفر یک پزشک داریم، اما در شهر در حوزه نظام مراقبت های اولیه به ازای هر 14 تا 18 هزار نفر یک پزشک داریم. در عین حال پزشک خانواده ساختارمند در روستاها و فقط در دو شهر فارس و مازندران مستقر شده است.

رییسی با بیان اینکه برای بودجه سال آینده این میزان بودجه فعلی کفاف هزینه ها را نمی دهد، گفت: برای سال آینده 5400 میلیارد تومان در حوزه پزشک خانواده کل کشور در حوزه شهری احتیاج داریم تا بتوانیم کل کشور را مانند فارس و مازندران به صورت ساختارمند تحت پوشش برنامه پزشک خانواده قرار دهیم که این جدای از بودجه پزشک خانواده روستایی است.

وی با اشاره به کاهش هزینه های بهداشت و درمان با اجرای پزشک خانوده در شهرها، تاکید نمود: درخواست مان را در زمینه افزایش بودجه پزشک خانواده شهری ارائه داده ایم که در کمیسیون تلفیق در حال آنالیز است. در عین حال باید توجه کرد که در جایی مانند فارس و مازندران که پزشک خانواده اجرا می گردد، سرانه مصرفی به ازای هر فرد 60 هزار تومان در سال است. این درحالیست که در جایی که پزشک خانواده مستقر نیست، مجموعا به ازای هر فرد 69 هزار تومان سرانه مصرف می گردد. بنابراین اگر محاسبه کنیم، می بینیم که در حال حاضر در سطح یک ارائه خدمات بیمه ها هزینه بسیار بالایی را تقبل می نمایند که بیش از بودجه درخواستی ما است. زیرا افراد به هر میزان که بخواهند می توانند به پزشک مراجعه نمایند. در حالی که اگر خدمات در قالب پزشکی خانواده ارائه شوند، این هزینه کاهش می یابد.

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7331

به "پای پزشک خانواده کی به شهرها می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای پزشک خانواده کی به شهرها می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید