پنج سرطان اول در زنان ایرانی ، الزامات واکسیناسیون HPV

به گزارش راه ساری، رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت ضمن برشماری پنج سرطان مهم میان بانوان ایرانی، اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان های زنانه را تشریح کرد.

پنج سرطان اول در زنان ایرانی ، الزامات واکسیناسیون HPV

دکتر علی قنبری مطلق در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به این که بروز سرطان در کشور به عوامل متعددی وابسته است، گفت: با افزایش سن، سرطان ها نیز روند رو به افزایشی را پشت سر می گذارند و این موضوع درحالی است که جمعیت کشور رو به پیری رفته و نسبت جمعیت سالمند افزایش یافته است. از دیگر عوامل موثر در این زمینه، می توان به شیوه زندگی ناسالم، تغذیه ناسالم و عوامل محیطی اشاره نمود. به عنوان مثال افزایش وزن به دنبال تغذیه اشتباه و استفاده از غذاهای فرآوری شده، چرب و پرکالری در کنار مصرف سیگار و الکل با خطر افزایش سرطان هایی مانند سرطان پستان و روده بزرگ که وزن فرد و کم تحرکی در بروز آن نقش دارد، ارتباط دارد.

لزوم مقابله با افزایش وزن به عنوان عاملی بیماری زا

رئیس اداره کنترل و پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه 65درصد جمعیت بالای 30سال در ایران با افزایش وزن روبرو هستند، اضافه نمود: باید با افزایش وزن به عنوان یکی از عوامل بیماری زا مقابله کرد. درحال حاضر تنها 35درصد جمعیت کشور فعالیت بدنی مناسب دارند که این رقم با شعار افزایش فعالیت مساوی است با کاهش بروز سرطان مغایرت دارد.

وی در ادامه به نقش آلودگی هوا در بروز سرطان ها اشاره نمود و گفت: بنابر اعلام مرکز بین المللی تحقیقات سرطان در سال 2014، آلودگی هوا یکی از عوامل سرطان زا است. میزان مصرف انرژی در ایران به ازای هر نفر 2800 کیلوگرم است؛ درحالی که متوسط دنیای آن 1900 کیلوگرم بوده یا میزان فراوری گاز Co2 در ایران به ازای هر نفر 7.8تن است که متوسط دنیای آن 4.9 تن است. همچنین فراوری ذرات معلق در هوای شهرهای با جمعیت بالای 100هزار نفر در ایران 115میکروگرم است که این میزان در آمار دنیای 61 میکروگرم گزارش می گردد.

شایع ترین سرطان ها در زنان ایرانی

مطلق اضافه نمود: درحال حاضر شایع ترین سرطان در کشور میان خانم ها سرطان پستان است. سالانه 13هزار نفر در ایران به سرطان پستان مبتلا می شوند که این یعنی از 100هزار نفر 33 نفر مبتلا داریم. سرطان روده بزرگ، سرطان پوست، سرطان تیروئید و سرطان معده به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند و رتبه هشتم نیز به سرطان تخمدان اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه بیش از یک چهارم بانوان ایرانی به سرطان پستان مبتلا می شوند، توضیح داد: به طور کلی علاوه بر ایران، در دنیا نیز سرطان پستان بیشترین شیوع را دارد؛ البته این آمار در ایران کمتر از متوسط دنیای است؛ اما نباید از این نکته غافل بود که با پیر شدن جمعیت کشور، روند ابتلا به سرطان پستان نیز رو به افزایش خواهد بود.

وی به نقش هورمون ها در ابتلا به سرطان پستان اشاره نمود و اضافه نمود: هر عاملی که میزان روبروه با بعضی عوامل هورمونی را در بدن خانم ها افزایش دهد، احتمال بروز سرطان را نیز افزایش می دهد و هرچه طول دوره روبروه عوامل هورمونی بیشتر باشد، یعنی قاعدگی در سنین پایین تری اتفاق افتد یا در سنین بالاتری یائسگی اتفاق افتد؛ احتمال بروز سرطان پستان نیز زیاد می گردد. در این بین تا سه بار حاملگی و شیردهی هم در کاهش بروز سرطان پستان بی تاثیر نخواهد بود.

مطلق در ادامه صحبت هایش به آمار بروز سرطان تخمدان در بین بانوان ایرانی اشاره نمود و گفت: سالانه 1850 نفر در ایران به سرطان تخمدان مبتلا می شوند؛ یعنی از هر 100هزار نفر 5 نفر. در سرطان تخمدان با نوعی از بیماری روبرو هستیم که بالقوه درمان پذیر است و هرچه شناسایی بیماری زودتر اتفاق افتد، درمان به شکل موثرتری دنبال می گردد؛ اما متاسفانه تست تشخیص زودهنگام و غربالگری معین شده ای برای سرطان تخمدان وجود ندارد. بنابراین، در این نوع از سرطان بیمار با روبروه با دردهای شکمی، تغییرات عادت ماهانه، افزایش تورم شکمی و... می تواند متوجه بیماری گردد.

اجرای برنامه ثبت سرطان در سطح کشور

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت برنامه ثبت سرطان معین دارد، گفت: آمار ابتلا به انواع سرطان ها در کشور معین است. به طور مثال سرطان پستان در نواحی مرکزی مانند استان های تهران، یزد، فارس، خوزستان و اصفهان میزان بروز بیشتری دارد.

وی در خصوص سرطان دهانه رحم و راه های تشخیص آن نیز اظهار کرد: این نوع از سرطان برخلاف سرطان تخمدان، راه تشخیص و درمانش بالقوه است و قابل پیشگیری و درمان است. سالانه حدود 1000 نفر به این بیماری مبتلا می شوند؛ یعنی از هر 100هزار نفر حدودا سه نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

الزامات واکسیناسیون HPV

مطلق درخصوص پیشگیری از بروز سرطان دهانه رحم، به نقش آگاهی رسانی در خصوص بیماری اشاره نمود و گفت: با افزایش آگاهی میان زنان و دختران می توان جلوی بروز این نوع از سرطان را گرفت. همچنین یکی از روش هایی که در نیمی از کشورهای دنیا انجام می گردد، برنامه مستقر واکسیناسیون HPV است. این برنامه از سوی سازمان بهداشت دنیای توصیه شده و جزو روش های استاندارد پیشگیری از بیماری شناخته می گردد. درکشور ما مهم ترین چالش در اجرایی شدن فرایند واکسیناسیون HPV قیمت این واکسن است که با مصرف فراوری داخلی آن می توانیم این چالش را نیز رفع کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بعضی از مجموعه ها اقدام به فراوری این واکسن نموده اند، گفت: در صورتی که آنالیز های بالینی و آزمایشگاهی این واکسن ها تا سرانجام سال انجام گردد و تاییدیه آن گرفته گردد، می توان نسبت به واکسیناسیون دختران 9تا 14 ساله اقدامات مناسبی انجام داد. یکی از برنامه های ما برای سال آینده این است تا در مناطق محدودی واکسیناسیون را شروع نموده و به دنبال توسعه آن باشیم. البته، ورود واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون کشوری با ملاحظاتی همراه است که درصورت فراهم شدن شرایط، میسر خواهد شد. یکی از اقداماتی که در زمینه تشخیص سرطان دهانه رحم اجرا شده است ست آپ تست HPV است تا جایگزین تست پاپ اسمیر گردد.

برنامه وزارت بهداشت برای غربالگری 3 سرطان در زنان

رئیس اداره کنترل و پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت درخصوص برنامه های این وزارتخانه برای کنترل، شناسایی و غربالگری سه سرطان عمده که سلامت زنان ایرانی را تهدید می نماید، گفت: ما برای سرطان های پستان، روده بزرگ و دهانه رحم اقدامات گسترده ای را در دست انجام داریم. درمورد تشخیص زودهنگام بیماری اصولا دو راهبرد متفاوت وجود دارد. راهبرد اول تشخیص زودرس به معنای شناسایی افراد با علائم بیماری است و راهبرد دوم شناسایی خانم هایی است که هیچگونه علامتی از بیماری ندارند، اما چون به شکل بالقوه در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند باید بتوانیم با روش هایی بیماری را تشخیص دهیم.

وی اضافه نمود: طبق اعلام سازمان دنیای بهداشت تمام کشورها باید برنامه معینی برای تشخیص زودرس سرطان داشته باشند و ارائه دهندگان خدمت نیز در ابتدایی ترین سطوح، با دستورالعمل های شناسایی بیماری آشنایی داشته باشند و افراد دارای علامت را به سطوح درمانی بعدی ارجاع دهند. برای تشخیص سرطان پستان یا سرطان دهانه رحم نباید منتظر بمانیم تا یک متخصص در یک بیمارستان بزرگ یا یک کلانشهر بتواند بیماری را تشخیص دهد، بلکه باید بهورز، ماما و مراقب سلامت در خانه بهداشت توانایی تشخیص سرطان و ارجاع افراد مشکوک به سطح دو خدمات را داشته باشند. این برنامه از پنج سال گذشته در وزارت بهداشت ابتدا به صورت پایلوت و سپس به شکل گسترده در حال اجرا است.

وی در خصوص اهداف و مراحل اجرا و غربالگری سرطان های مهم زنان ادامه داد: برای شناسایی سرطان پستان افراد بین 30 تا 69 سال، برای شناسایی سرطان دهانه رحم خانم های 30 تا 59 ساله به مراکز بهداشتی فراخوان داده شده اند تا توسط مامای دوره دیده معاینه شده و درصورت مشاهده علائم و داشتن سابقه خانوادگی، به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند. بر اساس برنامه پایلوت حدود چهار تا پنج درصد از جمعیت هدف احتیاجمند خدمات سطح دو هستند و متناسب با این احتیاج، مراکزی پیش بینی نموده ایم تا بتوانند نسبت به درمان افراد، اقدامات مقتضی را انجام دهند.

مطلق اضافه نمود: وظیفه مراکز تشخیص زودهنگام سرطان در سطح بیمارستانی ارائه خدمات تخصصی شامل ویزیت تخصصی و انجام خدمات ماموگرافی، سونوگرافی و... است. سرطان سومی که در غربالگری ها به آن می پردازیم سرطان روده بزرگ است. در این فرآیند خانم ها و آقایان 50 تا 69 ساله طبق فراخوان به مراکز ارائه خدمت مراجعه می نمایند و در صورتی که علائمی مانند خون ریزی و تاخیر در اجابت مزاج داشتند، به سطوح بالاتر ارجاع داده می شوند. در آنالیز های اجرا شده تاکون پنج درصد از جمعیت هدف این بیماری احتیاج به خدمات در سطوح بالاتر را دارند. یکی از اقداماتی که جهت ارتقای مراحل غربالگری در این خصوص انجام می گردد، تست خون مخفی در مدفوع است.

مطلق در سرانجام با تاکید بر اینکه بیماری سرطان دیگر قابل درمان و پیشگیری است، اظهار کرد: سال گذشته از مجموع 137 مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور، 75 مرکز افتتاح شد و در حال تکمیل سایر مراکز هستیم. هرچند در این زمینه با محدودیت های کمبود بودجه روبه رو بودیم، اما امیدواریم مراکز باقی مانده نیز سریع تر به چرخه ارائه خدمات اضافه شوند.

واحدی: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6448

به "پنج سرطان اول در زنان ایرانی ، الزامات واکسیناسیون HPV" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج سرطان اول در زنان ایرانی ، الزامات واکسیناسیون HPV"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید