پیغام رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مناسبت روز جهانی موزه

به گزارش راه ساری، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در پیامی روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی را تبریک گفت.

پیغام رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مناسبت روز جهانی موزه

به گزارش خبرنگاران، در متن پیغام بهروز عمرانی آمده است:

تاریخ، حافظه زنده جمع است و بی آن، بشر فاقد شناسنامه خواهد بود. این حافظه و شناسنامه، ابزار ویژه خود را دارد که به صورت دست افزارهای سنگی و فلزی تراشیده و نتراشیده، ساخته و ناساخته، تندیس ها و یادمان های کوچک و بزرگ، سنگ نوشته ها، مکتوبات و حتی روایات شفاهی و فرهنگ عامه جلوه می نماید و بشر از دیرباز در گردآوری و نگاهداری آنها کوشیده است. موزه، یکی از مکان هایی است که بشر برای حفظ این دستاوردها به کار می گیرد و آن را چنین تعریف می نمایند: ساختمانی عمومی است (متعلق به دولت یا در اداره دولت) که آثار هنری در آن نگاهداری می گردد. به عبارت دیگر، مؤسسه ای است که به بهترین شکل، پدیده های طبیعی و کارهای بشری را نمایش می دهد. موزه به حفظ شناسنامه بشر و تقویت حافظه جمعی یاری می نماید و در نتیجه، به صورت رکن عمده ای از تاریخ در می آید.

روز جهانی موزه - گسترش موزه های جهان و همکاری همه جانبه علمی ، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی به وسیله هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به منظور پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی کشور در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و به عنوان مغز متفکر و بازوی علمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خود را موظف می داند در راستای توسعه و گسترش پژوهش در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری و در راستا احیا و مستند سازی آثار به منظور حفظ کیفیت آنها و آشکار نمودن حلقه های گمشده فرهنگی تاریخی و طبیعی با همکار اعضا هئیت علمی و کارشناسان خویش به تحقیق، صیانت و حفاظت از آثار تاریخی - فرهنگی و فرهنگ این مرز و بوم بپردازد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2874

به "پیغام رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مناسبت روز جهانی موزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به مناسبت روز جهانی موزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید