پیام های امیدوارکننده ای به گوش می رسد

به گزارش راه ساری، یک کارشناس مسائل اروپا و آمریکا طی یادداشتی می نویسد: به نظر می رسد در طول 40 سالی که از انقلاب گذشته، موضوع مذاکره ما با آمریکا هیچ وقت تا این اندازه جدی نبوده است.

پیام های امیدوارکننده ای به گوش می رسد

به گزارش خبرنگاران، علی بیگدلی در یادداشتش درباره اهمیت مذاکره با اتحادیه اروپا می نویسد: این جدیت دلایل خود را دارد. مهم ترین دلیلش این است که ما این بار روی موجی سوار شده ایم که قابل اعتماد است. اتحادیه اروپا این بار تحت رهبری فرانسه، وظیفه ای مهم را بر عهده گرفته و دیگر از چارچوب هایی چون عمان، عراق و ... بیرون آمده ایم.

همان طور که در گذشته هم گفته و نوشته ام، اعتقادم بر این است که برای حل مسائل دیپلماتیک ایران در ارتباط با تحریم ها و مسایل دیگر، اگر قرار است واسطه ای داشته باشیم، این اتحادیه اروپاست که باید واسطه شود. ما هیچ وقت نباید منفذ اتحادیه اروپا را به روی خودببندیم.

وی می افزاید: پیام های امیدوارکننده ای به گوش می رسد و امیدواریم ایران هم بتواند دیپلماسی نرم تر و منعطف تری را در پیش بگیرد. زمینه این انعطاف تا حدی فراهم شده است. فشارهایی که به لحاظ اقتصادی از جانب آمریکا داریم تحمل می کنیم، می تواند مسائل بیشتری برای ما به وجود بیاورد و حتی ما را وارد جنگی ناخواسته کند. من با نظر آقای رییس جمهور کاملاً موافق هستم و اعتقاد دارم که ما در این شرایط باید از خود انعطاف بیشتری نشان بدهیم.ما نباید مثل گذشته در نقطه صفر خود باقی بمانیم. اگر می خواهیم مذاکره کنیم، باید ته دلمان حس معامله وجود داشته باشد. اساس مذاکره این است که طرفین با دادن و دریافت امتیازاتی سعی می کنند مشکل را حل و نتیجه برد-برد را حاصل کنند.

بیگدلی همچنین درباره مخالفان مذاکره و همچنین خواسته آنان می نویسد: مخالفان مذاکره گروه های مختلفی هستند که بعضی از آنها شاید زندگی متفاوتی از مجموعه ملت ایران داشته باشند. من اخیراً در مصاحبه ای گفته ام که ما الان در تابستان هستیم و فردا که مهرماه می آید، جامعه احیا می شود و سطح انتظاراتش افزایش پیدا می کند. دولت با ابزارهای محدودی که در اختیار دارد،برای پاسخ دادن به این مطالبات و انتظارات دچار مشکل است و این وضعیت ممکن است به بروز مسائل مضاعف دیگری در سطح عمومی جامعه منجر شود. بخشی از کسانی که می خواهند باب هر گونه مذاکره ای بسته شود، همان سه درصدی هستند که منافع شان در گروِ تحریم ها است. آنها برای حفظ منافع خود ممکن است دوست داشته باشند جامعه همواره در معرض جنگ و یا حتی دچار جنگ باشد. چیزی که مطلقا به ضرر مردم است.

مشروح این یادداشت را ایـنـجـا بخوانید.

310311

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 5045

به "پیام های امیدوارکننده ای به گوش می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام های امیدوارکننده ای به گوش می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید