چالش های بزرگ فوتسال در سال منتهی به جام جهانی

به گزارش راه ساری، به گزارش خبرنگاران، سال 98 سال مهمی برای فوتسال ایران محسوب می گردد. علاوه بر برگزاری مسابقات لیگ برتر و جام باشگاه های آسیا، تیم ملی فوتسال باید در مسابقات مرحله مقدماتی و سپس مرحله نهایی جام ملت های آسیا که کسب سهمیه جام جهانی هم محسوب می گردد، شرکت کند. علاوه بر این تیم فوتسال زیر 20 سال هم خودش را آماده حضور در مسابقات قهرمانی آسیا می نماید.

چالش های بزرگ فوتسال در سال منتهی به جام جهانی

با این حال شروع سال 98 برای فوتسال بیانگر شروع بلاتکلیفی ها و برآورد های زیادی پیرامون وضعیت مدیریتی در این رشته است. فوتسال ایران طی چند سال گذشته با مدیریت سیدرضا افتخاری و سپس علی کفاشیان یکی از باثبات ترین کمیته های فدراسیون فوتبال بوده است اما با اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، تغییرات اساسی به یکباره شروع شد.

در سال منتهی به جام جهانی که تیم ملی و تیم های باشگاهی احتیاجمند توجه بیشتر هستند، چالش های مدیریتی پیش روی این رشته ورزشی قرار گرفته و ممکن است آینده این رشته را دچار تزلزل کند.

اگر تا سال های گذشته این باشگاه های لیگ فزونی بودند که تا یکی دو ماه و بعضاً یک هفته تا شروع لیگ در بلاتکلیفی به سر می بردند، حالا این رأس هرم فوتسال است که وضعیت مبهمی دارد. علی کفاشیان و کاظم سلیمانی رئیس و دبیر سازمان لیگ به خاطر قانون منع به کارگیری بازنشستگان به زودی و به صورت رسمی از سمت های خود کنار خواهند رفت. از سوی دیگر گفته می گردد داود پرهیزکار سرپرست کمیته فوتسال هم در این سمت ماندنی نیست و جایش را به فرد دیگری خواهد داد.

در شرایطی از محمدحسن انصاریفرد به عنوان گزینه جانشینی کفاشیان یاد می گردد که اعضای هیأت رئیسه سازمان لیگ فوتسال از تغییرات اتفاق افتاده راضی نیستند. به عنوان مثال سعید نجاریان یکی از اعضای هیأت رئیسه در تبادل نظر با خبرنگاران تاکید نموده بود که کنار گذاشتن علی کفاشیان از فوتسال به خاطر زحماتی که کشیده، ظلم به او و فوتسال است.

از سوی دیگر شنیده ها حاکی از حضور صادق درودگر در کمیته فوتسال به جای داود پرهیزکار است. درودگر که سابقه کار در فوتسال را دارد، طی یکی دو سال اخیر در کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال مشغول به کار بوده و عملکردش صدای تمام باشگاه های لیگ فزونی را به خاطر نگرفتن حق درآمدزایی از تبلیغات محیطی در آورده است.

بلاتکلیفی مدیریتی در فوتسال از آن جهت حائز اهمیت است که تیم ملی در سال منتهی به جام جهانی احتیاج مبرم به برگزاری بازی های تدارکاتی دارد. تیم ملی فیفادی فروردین را از دست داده است و صندلی سومی اش در رنکینگ جهانی به خاطر نداشتن مسابقه تدارکاتی در خطر است. هرچند حضور در تورنمنت آستارا در قزاقستان در شهریور قطعی شده ولی سیدمحمد ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی بر داشتن بازی تدارکاتی در تیرماه هم تاکید داشته است.

ناکامی کمیته فوتسال در درآمدزایی در سال های گذشته، چالش دیگری است که این کمیته در سال 98 با آن روبرو است. نگرفتن حق پخش تلویزیونی لطمه جبران ناپذیری اقتصادی بر بدنه لیگ برتر و باشگاه ها زده و به جز سه، چهار تیم که اسپانسرهای خوبی دارند، سایر باشگاه ها در مرز ورشکستگی هستند.

به این چالش ها بحث نامشخص بودن نحوه برگزاری لیگ در فصل آینده را هم باید اضافه نمود. هیأت رئیسه سازمان لیگ مصوب نموده است لیگ برتر در نیمه اول تیرماه شروع گردد ولی برگزاری بازی ها به صورت پلی آف هنوز قطعی نیست. انتخابات هیأت رئیسه سازمان لیگ هم در پیش است و این سازمان اوایل اردیبهشت ماه اعضای جدیدش را می شناسد.

انتظار می رود افرادی که برای مدیریت در فوتسال در حال رایزنی هستند، پیش از هر اقدامی، به فکر این چالش ها و ارائه برنامه های جدی برای برطرف مسائل باشند تا فوتسال ایران از چرخه تکراری بی پولی و بحران مدیریتی خارج گردد.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2166

به "چالش های بزرگ فوتسال در سال منتهی به جام جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های بزرگ فوتسال در سال منتهی به جام جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید