چرا شوری آب های جهان در حال کاهش است؟

به گزارش راه ساری، وب سایت کلیک: برای چند دهه دانشمندان شگفت زده بودند که چرا شوری آب جهان در حال کم شدن است و اکنون به نظر می رسد که یک جواب برای آن یافتند.

چرا شوری آب های جهان در حال کاهش است؟

دانشمندان دریافته اند که یخ های اقیانوس جنوبی که قطب جنوب را احاطه کرده است زیاد شده است و به آرامی به سمت شمال کشیده می گردد. زمانی که یخ دریای کم نمک ذوب می گردد و به دریا برمی گردد و به دریاهای شمالی گرمتر می رود، باعث کم شدن شوری اطراف آن می گردد.

طبق مطالعه جدیدی که در سوئیس اجرا شده است، ذوب شدن یخ ها باعث تازه شدن آب اقیانوس می گردد. سپس آب اقیانوس به سمت آب های گرمتر سطحی می رود و آنچه تشکیل می گردد را آب متوسط قطب جنوب می نامند. آب متوسط یا آب با شوری کمتر!

در عمق 600 تا 1500 متری، آب متوسط گسترش می یابد و به سمت خط استوا می رود و تا جایی که به شبه جزیره ایبری در شرق اقیانوس اطلس نیز کشیده می گردد.

در گذشته، محققان تصور می کردند که پدیده کم نمکی آب به دلیل افزایش بیش از حد بارندگی در اقیانوس جنوب است، اما محققان مطالعه اخیر با این فرضیه اختلاف نظر دارند.

تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان داده است که آب متوسط قطب جنوب در حال تازگی شدید است، ولی تغییرات در میزان بارش در مدل های آب و هوا خیلی کم بوده است که بتوان گفت علت به وجود آمدن این پدیده بارندگی است. انتقال آب شیرین به سمت شمال توسط یخ، تا حد زیادی مسئول تغییر وضعیت پیش آمده است.

قاره قطب جنوب با یک یخ عظیمی احاطه شده است. بر خلاف یخ یخچال های طبیعی که می توانند صدها یا هزاران متر ضخامت داشته باشند، یخ دریا چند سانتی متر بیشتر ضخامت ندارد و آب های سطحی یخ زده را تشکیل می دهد.

زمانی که انجماد رخ می دهد ، نمک دریا کمتر می گردد و شوری محوطه محصور آب دریا افزایش می یابد. قابل توجه ترین اتفاق زمانی رخ می دهد که یخ دریا ذوب می گردد و در اقیانوس اطراف پخش می گردد. هرچه یخ دریای قطب جنوب بیشتر می گردد، یخ های بیشتری ذوب می گردد که باعث تازگی آب می گردد. در قطب شمال که از دست دادن یخ دریا، در همه زمان ها رخ می دهد، این امکان وجود دارد که روند دقیقا معکوس قطب جنوب باشد.

در حال حاضر، یک ورق عظیم در حدود 18 میلیون کیلومتر مکعب در اطراف قطب جنوب است و شامل منطقه کانادا و آمریکا نیز می گردد. اگر چه هیچ کس به درستی نمی داند.، اما محققان تخمین زده اند که بین سال های 1982 تا 2008، بیست درصد یخ دریا افزایش یافته است و حدس می زنند که یکی از علت های آن می تواند افزایش فعالیت های باد در منطقه باشد و احتمالا بادهای جنوبی قوی تری در این دوره از زمان وجود داشته اند.

ولی احتمال تغییرات طبیعی در جو مثل انتشار گازهای گلخانه ای، می تواند علت دیگری باشد که یک عارضه ناخواسته رفتار انسان است.

زمانی که شوری آب کم می گردد، قطعات نمک پایین می روند و غرق می شوند و یک فرایند به نام طبقه بندی رخ می دهد و جرم کلی آب کم می گردد و توانایی آب برای جذب گرما کمتر می گردد.

در تئوری، با طبقه بندی قوی تر، اقیانوس جنوبی دی اکسید کربن بیشتری جذب می کند، چرا که آب کم عمق تر سرشار از دی اکسید کربنی است که به جو آزاد می گردد. اکنون در مورد اثرات این پدیده اطلاعات درستی در دست نیست، اما پاسخ دانشمندان می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

در گذشته همه توجه ها به تغییرات یخ قطب شمال بوده است، اکنون با مطالعات اخیر این توجه کاهش می یابد و اکنون تغییرات قطب جنوب به مراتب مهم تر خواهد بود. احتمالا تاثیر این تغییرات بر تعادل گرمایی سیاره زمین و سطح دی اکسید کربن اتمسفری مورد توجه زیاد دانشمندان قرار می گیرد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

kheimehnews.ir: با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: برترین ها
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6229

به "چرا شوری آب های جهان در حال کاهش است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شوری آب های جهان در حال کاهش است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید