چند سازمان آمریکایی از کاخ سفید به دلیل پنهانکاری شکایت کردند

به گزارش راه ساری، ایسنا نوشت: دو سازمان غیر انتفاعی با شکایت از دولت ترامپ اعلام کردند، وزیر خارجه آمریکا به صورت غیر قانونی به رئیس جمهوری ایالات متحده اجازه داد تا یادداشت های مرتبط به نشست با ولادیمیر پوتین را تصاحب کند.

چند سازمان آمریکایی از کاخ سفید به دلیل پنهانکاری شکایت کردند

مجله تایم در گزارشی نوشت، سازمان های نظارت آمریکایی و دموکراسی به پیش در متن شکایتشان تاکید کردند مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا طبق قانون سوابق فدرال موظف است هر نوع یادداشتی که کارمندان وزارت خارجه آماده می کنند، نگهداری کند.

در این شکایت نامه آمده است: رئیس جمهوری ترامپ در اقدامی غیر معمول و در برخی موارد افراطی، گام هایی برای پنهان ساختن جزئیات این نشست ها برداشته است؛ آن هم نه تنها برای دور نگاه داشتن از چشم مردم، بلکه برای پنهان کردن آن از چشم اعضای کلیدی دولتش.

شکایت مذکور با استناد به گزارشی از واشنگتن پست تاکید دارد، پس از نشست ژوئیه 2017 گروه بیست در هامبورگ، زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مدت دو ساعت بدون حضور دستیاران دیدار کرد، ترامپ یادداشت های رسمی که این نشست را مستند می کرد، برداشت.

این سازمان ها تاکید دارند، هیچگونه بیانیه یا اطلاع رسانی دقیقی درباره محتویات مورد بحث میان رهبران روسیه و آمریکا انجام نشد و مقام های روسیه بعد از این نشست مدعی شدند که تعدادی توافق حاصل شد.

آستین اورز، مدیر اجرایی سازمان نظارت آمریکایی به تایم گفت: این ممکن است تنها سند رسمی مکتوب از یک نشست میان سران دو کشور باشد. نمی توان یادداشت های مترجم را از او گرفت یا نابود کرد، آن هم تنها به این دلیل که رئیس جمهوری آمریکا می خواهد که آنها را پنهان نگاه دارد.

کاخ سفید پیشتر از ارائه اسناد مشابه مرتبط با گفت وگوهای ترامپ و پوتین به دموکرات های مجلس کنندگان آمریکا خودداری کرده بود. ماه مارس پت سیپولون، از شورای کاخ سفید به سه رئیس کمیته مجلس کنندگان آمریکا گفت رئیس جمهوری آمریکا باید بتواند بدون ترس از افشای مکالماتش با رهبران خارجی که به عنوان حربه ای برای اهداف سیاسی حزبی به کار رود، گفت وگو کند. رهبران خارجی هم باید از این امر اطمینان یابند.

وزارت خارجه آمریکا به درخواست هیل برای اظهارنظر پاسخی نداد. کاخ سفید این درخواست ها را به وزارت دادگستری آمریکا ارجاع داد.

23310311

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3443

به "چند سازمان آمریکایی از کاخ سفید به دلیل پنهانکاری شکایت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند سازمان آمریکایی از کاخ سفید به دلیل پنهانکاری شکایت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید