کاهش 20 درصدی فراوری شیرخشک، دپوی 500 تن مواد اولیه در گمرک

به گزارش راه ساری، رئیس انجمن فراوریکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه، فراوری شیرخشک نسبت به سال قبل 20 درصد کاهش یافته است.

کاهش 20 درصدی فراوری شیرخشک، دپوی 500 تن مواد اولیه در گمرک

هانی تحویل زاده رئیس انجمن فراوریکنندگان شیرخشک نوزاد در گفت و گو با خبرنگار ، از دپوی 500 تن مواد اولیه در گمرک اطلاع داد و گفت: طی 6 ماه اخیر مقادیری مواد اولیه با ارزش 1.5 میلیارد دلار در گمرکات کشور مانده و به رغم پیگیری های مکرر، اتفاق خاصی نیفتاده است.

او اضافه نمود: دپوی شیرخشک نوزاد از گروه یک به گروه 2 کالا، بدون هماهنگی و اطلاع فراوریکنندگان رخ داد، در حالی که باید فرصتی به واردکنندگان داده می شد تا مواد اولیه خود را ترخیص می کردند.

تحویل زاده با بیان اینکه فراوری شیرخشک نسبت به سال قبل 20 درصد کاهش یافته است، گفت: با توجه به کمبود مواد اولیه انتظار می رود که هر چه سریع تر مواد اولیه مانده در گمرک ترخیص شوند، در غیر این صورت فراوری کاهش پیدا می نماید.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به دپوی مواد اولیه شرکت ها در گمرک جای این سوال مطرح است که چرا وزارت صمت به صورت رسمی ممنوعیت را اعلام نمی نماید؟

او با تاکید بر اصلاح قیمت شیرخشک در بازار بیان نمود: با اعلام رسمی ممنوعیت واردات، قیمت کنونی شیرخشک باید به بیش از 2 برابر نرخ فعلی اصلاح گردد، در حالی که عدم اعلام رسمی ممنوعیت واردات بعضی مواد اولیه مانع قیمت گذاری آزاد شده است.

به گفته تحویل زاده، با توجه به دپوی مواد اولیه راهی جز تامین مواد اولیه با ارز دولتی یا آزاد سازی قیمت وجود ندارد که در مقابل هم به مصرف کننده نهایی یارانه تخصیص بگیرد.

رئیس انجمن فراوریکنندگان شیرخشک نوزاد با بیان اینکه امکان خودکفایی 100 درصدی مواد اولیه شیرخشک نوزاد وجود ندارد، گفت: در حال حاضر 45 درصد آب پنیر، 10 درصد لاکتوز، 15 درصد شیرخشک بدون چربی به وسیله واردات تامین می گردد که با این وجود نمی توان ادعا کرد که 100 درصد مواد اولیه خودکفا شد.

به گفته او، هم اکنون 15 درصد مواد اولیه در داخل تامین می گردد، اما خودکفایی ارزش بالاتری دارد.

تحویل زاده قیمت جهانی شیرخشک را 2.5 تا 3 یورو بیان کرد و اضافه نمود: براین اساس قیمت واقعی شیرخشک در داخل 85 تا 90 هزارتومان است، در حالی که هم اکنون قیمت هر قوطی شیرخشک داخلی 35 تا 45 هزار تومان است.

او در سرانجام توضیح داد: وزارت صمت باید هر چه سریع تر این مسئله را مشخص تکلیف کند؛ چرا که بدون اعلام به شرکت ها، واردات ممنوع شده است، در حالی که باید به واردکنندگان از قبل مهلت داده می شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14299

به "کاهش 20 درصدی فراوری شیرخشک، دپوی 500 تن مواد اولیه در گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 20 درصدی فراوری شیرخشک، دپوی 500 تن مواد اولیه در گمرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید