کرونا به شدت باهوش است

به گزارش راه ساری، این در حالی است که محققان اعلام نموده اند جدیدترین علائم ویروس کرونا ویروس کرونایی انگشت نام دارد که در آن انگشتان پا به رنگ آبی یا بنفش در می آید.

کرونا به شدت باهوش است

از شرقی ترین نقطه جهان تا غربی ترین نقطه آن امروز با ویروس کرونا در گیر است و روزانه بیش از هزار نفر قربانیان این ویروس تاجدار هستند، با این اوصاف همچنان امید ها بر این است که با کشف دارو یا واکسنی بتوان جهان را نجات داد و از افزایش قربانیان این بیماری جلوگیری کرد. این در حالی است که کرونا ویروس تا کنون بیش از 30 بار جهش انجام داده و هر روز علائم بروز این بیماری در حال تغییر است.

این تغییرات نگرانی ها را در مورد بیماری کووید 19 افزایش میدهد و بعضی بر این اعتقادند که جهش ها مانع از ساخت دارو و واکسن این بیماری می گردد و همین امر نیز کورسو های امید را نا امید می نماید؛ اما این موضوع تا چه حد صحت دارد؟

ویروسی که 33 بار جهش پیدا کرد

به تازگی دانشمندان چینی 33 جهش کروناویروس را کشف کردند و به سازندگان واکسن کووید-19 هشدار دادند که باید تاثیر این جهش ها را برای جلوگیری از بروز مسائل احتمالی در نظر بگیرند.

محققان دانشگاه ژجیانگ می گویند شواهد مستقیمی دارند مبنی بر اینکه کروناویروس جدید دچار جهش هایی شده است که قادر به تغییر قابل توجه بیماری زایی آن بوده است. این مطالعه توسط گروهی از جمله پروفسور لی لانژوان یکی از دانشمندان برجسته چین که گفته می گردد اولین متخصصی است که قرنطینه ووهان را پیشنهاد کرد، اجرا شده است.

نمونه ها از 11 بیمار بستری در بیمارستان های هانگژو، در مرحله اولیه شیوع بیماری گرفته شد. محققان با استفاده از توالی فوق عمیق، 33 جهش را در ویروس SARS-CoV-2 شناسایی کردند که 19 مورد از آن ها جدید بود.

روزنامه South China Morning Pos گزارش داده است که مرگبارترین جهش در بیماران این مطالعه، اغلب در بیماران سراسر اروپا یافت شده است. این روزنامه می گوید در عین حال، سویه های خفیف تر این ویروس در بخش هایی از ایالات متحده از جمله ایالت واشنگتن دیده شده است.

براساس این مطالعه جدید، یک جهش کشف شده در پنج بیمار درگیر در این مطالعه، قبلاً فقط در یک بیمار در استرالیا دیده شده بود. محققان می گویند این یافته ها نشان می دهد تنوع واقعی سویه های ویروسی هنوز تا میزان زیادی ارزیابی نشده است.

محققان همچنین هشدار دادند که سازندگان واکسن باید تاثیر این جهش های زیاد را برای جلوگیری از عدم موفقیت های احتمالی در نظر داشته باشند. در این تحقیق محققان بار ویروسی -یعنی مقدار ویروس- را در سلول های انسانی بعد از یک، دو، چهار و هشت ساعت و همچنین روزبعد و 48 ساعت بعد ارزیابی کردند.

دانشمندان دریافتند که تهاجمی ترین سویه ها تا بیش از 270 برابر، بار ویروسی بیشتری نسبت به خفیف ترین سویه ها ایجاد می نمایند. پروفسور لی و همکارانش گفتند که یافته های آن ها همچنین نشان می دهد که بار ویروسی بالاتر منجر به مرگ و میر سلولی بالاتری می گردد.

10 نفر از 11 بیمار درگیر در این مطالعه که شامل هشت مرد و سه زن بین چهار ماهه تا 71 ساله بودند، دارای علائم متوسط یا شدیدی از کووید-19 بودند و طبق تحقیقاتی که در پایگاه medRxiv منتشر شده است، همه آن ها بهبود یافته اند.

علائمی که مدام در حال تغییر است

کرونا ویروس وقتی در چین شایع شد، گفته میشد علائمی شبیه به آنفلوآنزا دارد، اما تنگی نفس و مسائل حاد ریوی در آن بیشتر است، پس از آن خیلی زود جهان را در بر گرفت و با پیشروی آن علائم جدیدی از این بیماری دیده شد تا جائیکه متخصصان اعلام کردند علائم این بیماری به صورت مداوم در حال تغییر است.

کم کم از دست دادن حس چشایی و بویایی جایگزین علائم آنفلوآنزایی شد و پس از آن هم اسهال و استفراغ و مسائل گوارشی بروز و ظهور پیدا نموده که متخصصان آن را هم علائم بیماری مرموز کرونا دانستند. در نهایت طی چند روز اخیر مسئولان اعلام کردند موارد مختلفی، از تغییر رنگ پوست گرفته تا اگزما و پوسته پوسته شدن، عفونت های پوستی و تغییر رنگ نقطه نقطه ای پوست از جمله علائم کرونا ویروس به شمار می آیند.

طبق آخرین آنالیز ها این اتفاق به دلیل درگیری مویرگ ها و لخته شدن خون در مویرگ هاست که می تواند منجر به تغییر رنگ گردد. مواردی هم دیده شده که تغییر رنگ پوستی زیادی اجرا شده است؛ این در حالی است که محققان اعلام نموده اند جدیدترین علائم ویروس کرونا ویروس کرونایی انگشت نام دارد که در آن انگشتان پا به رنگ آبی یا بنفش در می آید.

ویروس هوشمند کووید 19 هوشمند تر از دانش مردم است

مواردی که گفته شد سبب شده است نگرانی ها در مورد کرونا ویروس که تا کنون القابی مثل ویروس هوشمند، ویروس دموکرات و ویروس مرموز را به آن نسبت داده اند، افزایش یابد. آیا جهش ها و تغییر علائم این ویروس می تواند در ساخت واکسن یا داروی آن تاثیر گذار باشد؟

شیوع این ویروس تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد نمود؟ آیا پیش از این هم ویروسی وجود داشته است که علائم آن هر روز در حال تغییر باشد و جهش پیدا کند؟ این ها و هزاران سوال دیگر، پرسش هایی هستند که در حال حاضر جامعه را نگران ساخته است.

مینو محرز، پزشک متخصص بیماری های عفونی و عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید 19 وزارت بهداشت در مورد این نگرانی ها گفت: از نظر علمی موتاسیون جهش هایی که این ویروس تا کنون انجام داده است خیلی کم است و می توان گفت: در واقع اصلا موتاسیون انجام نداده است یعنی در واقع جهش ژنتیکی نداشته است و جهش هایی که این ویروس تا کنون انجام داده است آن قدر جدی نبوده که تغییر متاسیون داشته باشد.

بنابر این حائز اهمیت نبوده است. بنابر مطالعاتی که در مورد این ویروس در آمریکا اجرا شده جهش هایی که این ویروس انجام داده خیلی حائز اهمیت نبوده است.

او در مورد تغییر علائم این بیماری نیز گفت:

هر چه تعداد بیماران مبتلا به این بیماری بیشتر می گردد بالطبع علائم جدیدتری هم از آن دیده می گردد. در ابتدا این بیماری در چین بروز پیدا نموده و گفته می شد علائم آن تب و سرفه است، اما در حال حاضر که جهان درگیر این ویروس شده است دیده می گردد که علائمی مثل علائم گوارشی، علائم عصبی، از دست دادن بویایی و چشایی، ورم مغز و تشنج و حتی بعضی بیماری های پوستی نیز می تواند از علائم این بیماری باشد.

در بعضی موارد مغز به طور کامل در گیر این بیماری می گردد و حتی شاهد سکته مغزی نیز هستیم. بنابر این هر چه تعدامبتلایان به این بیماری در جهان افزایش پیدا کند تنوع علائم بالینی این بیماری هم نسبت به آن چیزی که در ابتدا در چین گزارش کرد تغییر پیدا می نماید.

زمانی که چین علائم این بیماری را مطرح نمود هیچ خبری از اسهال و استفراغ یا بیماری های پوستی و گرفتاری های مغز و اعصاب نبود، اما حالا میبینیم وقتی تعداد مبتلایان به این بیماری در سراسر کشور افزایش یافته است این علائم در کنار علائم گذشته این بیماری بروز پیدا نموده است.

او در پاسخ به این سوال که تا چه حد امکان دارد علائم این بیماری باز هم تغییر پیدا کند و ویروس جهش های بیشری داشته باشد گفت: تا جائیکه من میدانم و مطالعات در کشور آمریکا نشان می دهد تا کنون جهش های این بیماری موتیشن واضحی که سبب گردد این ویروس تغییر ماهیت بدهد، نداشته است و فکر نمی کنم که جهشی با تغییر ماهیت داشته باشد، تا کنون جهش های این ویروس حائز اهمیت نبوده است.

این متخصص بیماری های عفونی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون ویروسی وجود داشته که علائم آن تا این حد تغییر پیدا کند و با جهش رو به رو باشد، گفت: ما تا کنون ویروسی به این هوشمندی نداشته ایم و می توان گفت: در میان همه ویروس هایی که تا کنون داشتیم، حتی نسبت به ویروس های هم خانواده خودش، کووید 19 از همه لحاظ با تنوع بیشتری همراه است و مدام در حال تغییر ماهیت است و البته هر چه بیشتر زمان می گذرد اطلاعات بیشتری درباره آن به دست می آوریم. این ویروس اصلا به سادگی ویروس های سارس و مرس نیست و تفاوت های زیادی با آن ها دارد.

محرز اضافه نمود: از این لحاظ به این ویروس، ویروس هوشمند گفته می گردد، چون ویروس هایی که پیش از این وجود داشت خیلی سریع مورد پژوهش قرار می گرفت و اطلاعاتی درباره آن ها به دست می آمد. ویروس ایدز که آمد دیدیم در مقابل واکسن و دارو های دیگر ممکن است تغییرات آنتی ژنیک ایجاد کند که البته خیلی کم بود.

ویروس HIV نسبت به ویروس های دیگری که وجود داشت خیلی هوشمندانه عمل می کرد. ویروس کووید 19 هم نسبت به دیگر ویروس های کرونا که بسیار ویروس های معمولی بودند و ویروس های سار و مرس که خیای زود کنترل شدند بسیار متفاوت است، بنابر این هر چه بیشتر پیش می رویم می بینیم ویروس کووید 19 هوشمند تر از دانش مردم است.

او در مورد تاثیر گذاری جهش های کرونا و تغییرات علائم آن بر کشف واکسن و دارو نیز گفت: من فکر نمی کنم این تغییرات علائم و جهش ها بر پیدا کردن واکسن ویروس و داروی آن تاثیر گذار باشد؛ این علائم هشدار دهنده و تشخیص دهنده بیماری است و باعث می گردد که ما بیشتر به فکر باشیم و فکر نکنیم بیماری که تب و سرفه ندارد به کرونا مشکوک نیست و نباید آزمایش بدهد. تنوع علائم بالینی در مورد این موضوع مهم است که برای تشخیص بیماری به فکر باشیم، ولی در درمان آن هیچ تاثیری ندارد.

عضو کمیته ملی مبارزه با بیماری کووید 19 درباره پیش بینی ها در مورد کنترل این بیماری گفت: من فکر می کنم که حد اقل تا پائیز و زمستان سال آینده هم در گیر این بیماری باشیم؛ البته هیچ چیز معین نیست، اما تا آن جائیکه فهمیدیم آنطور که پیش بینی می شد مثل بیماری سارس خیلی زود قابل کنترل نیست، چون رفتار و میزان عفونت زایی این بیماری ثابت نموده است که با بقیه ویروس ها فرق می نماید. بنابر این باید ببینیم چه پیش می آید؛ چون هیچ پیش بینی صد در صدی نمی توان برای این ویروس انجام داد.

منبع: آفتاب یزد

تور کیش: سفری هیجان انگیز به مروارید خلیج فارس

مجله سایه: گلچینی از بهترین های وب

منبع: فرادید
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 8978

به "کرونا به شدت باهوش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا به شدت باهوش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید