کمترین ساخت مسکن در سال های 95 و 96 ، سود ساخت وساز به جیب مهندسان می رود

به گزارش راه ساری، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با بیان اینکه اولین سود افزایش ساخت وساز به جیب مهندسان می رود، گفت: سال های 95 و 96 کمترین سال فراوری و ساخت مسکن در 15 سال اخیر بود.

کمترین ساخت مسکن در سال های 95 و 96 ، سود ساخت وساز به جیب مهندسان می رود

به گزارش فارس، فرج الله رجبی در همایش نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست، با بیان اینکه در دو سال 95 و 96 کمترین میزان مسکن طی 15 سال گذشته ساخته شده است، گفت: در کشور طی سال های 94 تا 96 حدود 400 هزار ملک ساخته شده است که حدود دو میلیون کمبود مسکن در کشور را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: برای جبران این میزان عقب افتادگی باید اقدام ملی صورت گیرد، تا مسائل بازار مسکن، سکه و خودرو حل گردد؛ همچنین باید دانست که تنها امکانی که می تواند آمار قابل قبولی برای اشتغال ارائه دهد، رونق ساخت وساز است.

وی با تاکید بر اینکه تنها طی سال های 94 تا 96 حدود 400 هزار ملک ساخته شده است، گفت: این اتفاق در حالی روی داده که ما در شرایط فعلی کمبود حدود دو میلیونی در حوزه مسکن در کشور داریم، البته عمده ساخت وساز ما منتهی به بخش خصوصی و تسهیلات بانکی است، درحالی که می توان از ظرفیت مهندسان برای ساخت وساز بسیار استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه HSE برای ما یک عبرت است، از این رو امروز باید به صورت جدی به آن پرداخته شده تا به عنوان یک فرهنگ و شاخص توسعه شناخته گردد، گفت:کمتر از 470 هزار میلیارد تومان درآمد دولت در بودجه 98 پیش بینی شده است که اگر 20 درصد حقوق کارکنان دولت قرار باشد که اضافه گردد یعنی 310 هزار میلیارد تومان صرف این بخش خواهد شد.

وی ادامه داد: همین یک موضوع نشان می دهد که اعتبارات تا چه میزان محدود است؛ البته در همین بودجه 98 به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شده تا 1500 میلیارد تومان زمین برای تکمیل پروژه های مسکن مهر بفروشد و 3 هزار میلیارد تومان نیز منبع دیگری برای اجرای برنامه های این وزارتخانه صرف گردد.

رجبی با بیان اینکه باید در نظام مهندسی صندوق مشترک را فعال کنیم و مهندسان امکانات شان را با هم به منظور رونق ساخت و ساز تجمیع نمایند، تاکید نمود: نباید برای فراوری مسکن چشم داشتی به بودجه دولتی داشت و مهندسان باید بازوی کمکی ساخت وساز و دولت باشند، چراکه اولین سود افزایش ساخت وساز به جیب مهندسان می رود، درحالی که اکنون فقط 6 درصد مهندسان در عرصه ساخت وساز فعالیت می نمایند.

به گفته عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، 500 هزار شغل در زمان رونق بخش مسکن ایجاد می گردد.

huseynvahedi.ir: واحدی: وبسایت خبری، تفریحی و سرگرمی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1518

به "کمترین ساخت مسکن در سال های 95 و 96 ، سود ساخت وساز به جیب مهندسان می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمترین ساخت مسکن در سال های 95 و 96 ، سود ساخت وساز به جیب مهندسان می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید