گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط رئیس جمهور اعلام خواهد شد

به گزارش راه ساری، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط حسن روحانی رئیس جمهور اعلام خواهد شد.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط رئیس جمهور اعلام خواهد شد

به گزارش ، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز چهارشنبه اول آبان ماه در حاشیه مراسم ختم محمد احمدیان رئیس شرکت فراوری و توسعه انرژی اتمی درباره گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران مطرح نمود که این موضوع توسط حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است فرصت 60 روزه سوم ایران به طرف های باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی آنها 14 آبان ماه انتها می پذیرد و آنگونه که به نظر می رسد با توجه به عدم تحرک اروپا در راستای اجرای تعهداتش، ایران گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بعد از انتها این 60 روز برخواهد داشت.

در همین خصوص نیز محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) اول آبان ماه در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران در مورد گام بعدی ایران برای کاهش تعهدات هسته ای برجام، گفت: احتمال اینکه گام چهارم برداشته گردد وجود دارد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز 29 مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که گام چهارم طراحی شده است و اضافه نمود: مواردی در حال جمع بندی است. امیدواریم کار به گام چهارم نکشد و تعهدات اروپایی ها اجرا گردد و در روزهای باقیمانده شاهد قدم و تحرک دیپلماتیک ویژه ای از سوی طرف های باقیمانده برجام از جمله اروپایی ها باشیم؛ در غیر این صورت ایران گام چهارم را با قاطعیت برخواهد داشت.

لازم به ذکر است شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران 18 اردیبهشت ماه امسال و در نخستین سالگرد خروج آمریکا از برجام، در بیانیه ای ضمن اعلام کاهش بعضی تعهدات برجامی، فرصت 60 روزه ای را به طرف های باقیمانده در برجام از جمله سه کشور اروپایی داد تا تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را عملیاتی نمایند و گفت که اگر کماکان این روند ادامه یابد و شاهد پایبندی طرف مقابل به تعهداتش نباشیم، ایران گام های دیگری را در این راستا برخواهد داشت. در گام اول ایران از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور کرد و در انتها این گام و زمان ورود به گام دوم (16 تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی 3.67 درصد را رعایت نمی کند و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با فارس اطلاع داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به 4.5 درصد رسیده است.

گام سوم نیز از روز آدینه 15 شهریور در پی دستور حسن روحانی رئیس جمهور به سازمان انرژی اتمی آغاز و این سازمان موظف شد در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه احتیاج فنی کشور است، بلافاصله آغاز کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 6146

به "گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط رئیس جمهور اعلام خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام چهارم کاهش تعهدات برجامی توسط رئیس جمهور اعلام خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید