گسترش دامنه تحقیقات فضایی درباره انفجار بیروت

به گزارش راه ساری، در حالی که اقدام تروریستی از جمله فرضیه های علت وقوع انفجار در بندر بیروت است، دامنه تحقیقات قضایی لبنان درباره این انفجار گسترش یافته و احتمالا شامل حال مسؤولان عالی رتبه و روسای عظیم ادارات مختلف خواهد شد.

گسترش دامنه تحقیقات فضایی درباره انفجار بیروت

به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، دستگاه قضایی لبنان دایره تحقیقات خود درباره انفجار بندر بیروت را که به کشته شدن بیش از 170 تن و زخمی شدن هزاران تن دیگر منجر شد، گسترش داد و این تحقیقات تنها به کارمندان و مسؤولان اداری محدود نبوده بلکه شامل حال مسؤولان عالی رتبه در مدیریت بندر و در راس آنها حسن قریطم، مدیر بندر شد که فادی عقیقی، کمیسر دولت در دادگاه نظامی دستور بازداشت او را برای انجام تحقیقات صادر کرد، علاوه بر این مسؤولانی در اداره گمرک و دستگاه های مربوط به امنیت بندر برای تحقیقات بازداشت شدند، همزمان تحقیقات به سمت فرضیه های مختلفی از جمله اقدام تروریستی رفت.

این تحقیقات که از سه روز قبل شروع شده و ادامه دارند، تا به امروز به بازداشت 21 تن در جریان بازپرسی ها منجر شده است.

یک منبع قضایی به الشرق الاوسط گفت: فهرست اسامی بازداشت شده ها احتمالا افزایش می یابد و شامل روسای عظیمی خواهد شد که در مظان اتهام هستند.

این منبع تاکید نمود: مسئولیت پیامدهای فاجعه انفجار انبار شماره 12 بندر بیروت بر گردن کارمندان، کادر اداری و کارگران بندر نبوده بلکه متوجه مسؤولان عظیم چه ریاست بندر، چه مدیریت گمرک و یا مسؤولان امنیتی آن و نیز تمامی وزرا و چهره های سیاسی است که از زمان تخلیه 2750 تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت در بهار سال 2014 تا زمان وقوع انفجار روی کار آمدند و نیز کسانی که از وجود این حجم مواد منفجره و خطرناک اطلاع داشتند و عامدانه آن را نادیده گرفتند و یا اینکه در خصوص آن کوتاهی کردند.

دستور دولت لبنان برای تشکیل یک کمیته حقیقت یاب شامل چهره هایی که خود در دایره اتهام هستند از جمله بدری ضاهر، مدیر کل گمرک لبنان (وابسته به میشل عون، رئیس جمهور این کشور)علامت سوال هایی را در ذهن ایجاد می نماید اما منبع قضایی یاد شده تاکید نمود: این کمیته تحقیقاتی اداری و روتین را انجام می دهد که ارتباطی با اقدامات قضایی ندارد، بعضی اعضای این کمیته از جمله بدری ضاهر نیز مورد محاکمه قضایی قرار خواهند گرفت و از هیچ کسی حال صندلی آن فرد هر چقدر هم بالا باشد، هرگز حمایت سیاسی انجام نخواهد شد.

او اضافه نمود: تمامی کسانی که بازداشت شده اند و کسانی که برای بازپرسی دوباره فراخوانده شده اند، از انبار این مواد منفجره و قابل اشتعال در بندر اطلاع داشته اند و می دانستند که این مواد خطری دائمی و مستمر هستند.

این منبع قضایی در ادامه گفت: تمامی کسانی که مسؤولیت داشته اند و تمامی کسانی که نامه هایی در این خصوص دریافت کردند اما اقدامات لازم برای خارج کردن این مواد از بندر را در پیش نگرفتند، بازداشت خواهند شد و به عنوان مسؤول جنایی این فاجعه ونه فقط به دلیل کوتاهی و اهمال محاکمه خواهند شد.

با وجود گذشت سه روز از این انفجار ویرانگر ، هنوز مسؤولان تحقیقات دلایل واقعی که به انفجار مخزن نیترات آمونیوم منجر شده را تعیین ننموده اند اما یک منبع امنیتی برای الشرق الاوسط توضیح داد: تحقیق فنی به دستیابی به سرنخی که دلایل انفجار را تعیین می نماید، نزدیک شده است.

این منبع با اشاره به اینکه فرضیه منفجر کردن این مخزن با یک موشک بسیار بعید است، تاکید نمود: تصاویری که از نیروهای هوایی به دست آمد و یا آنهایی که از پایگاه دریایی نزدیک به بندر بیروت گرفته شدند، در اختیار کارشناسان لبنانی و فرانسوی قرار داده شدند و تعیین شد که ویدیوهایی که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی از سقوط یک موشک در محل انفجار منتشر شده، تصاویری جعلی، ساختگی و بی اعتبار هستند.

با این حال منبع امنیتی یاد شده در ادامه فرضیه اقدام تروریستی را بعید ندانست و گفت: برآورد ها درباره انفجار نیترات آمونیوم در نتیجه جوشکاری یکی از درب های آهنی دقیق نیست، ماده نیترات به آسانی آتش نمی گیرد و برای شعله ور شدن به درجه حرارتی حدود 220 درجه سانتی گراد احتیاج دارد و یا اینکه مایع با این درجه حرارت به آن برسد.

پس از آنکه فرضیه انفجار انبار نیترات با یک موشک زمین به هوا کنار رفت، تحقیق در این زمینه بر دو فرضیه اصلی ادامه دارد: اولی انتقال حرارت به انبار و دومی اقدام تروریستی، به نظر می رسد فرضیه دوم و امکان ارتباط آن با یک انفجار عامدانه توجه و اهتمام بیشتری را به خود جذب نموده است.

منبع امنیتی یاد شده با تاکید بر لزوم تحقیق گسترده درباره علت انبار ماده نیترات آمونیوم که برای ساخت مواد منفجره و نه هدف دیگری استفاده می گردد و نیز وجود مواد اشتعالی که خیلی سریع آتش می گیرند و کابل ها گفت: احتمال انفجار به واسطه یک کابل متصل به جعبه ای در داخل مخزن از جمله فرضیه هایی است که فرضیه اقدام تروریستی را تقویت می نماید. ، ایسنا

ایرانیرو: سفر به زیباترین شهرهای ایران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز، یزد

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 10981

به "گسترش دامنه تحقیقات فضایی درباره انفجار بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش دامنه تحقیقات فضایی درباره انفجار بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید