گسترش همکاری های مشترک برای استرداد اموال فرهنگی تاریخی ایران و یونان

به گزارش راه ساری، در ملاقات معاون میراث فرهنگی کشور با سفیر یونان بر همکاری های مشترک و تبادل تجربیات در زمینهٔ استرداد اموال فرهنگی تاریخی تأکید شد.

گسترش همکاری های مشترک برای استرداد اموال فرهنگی تاریخی ایران و یونان

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

بهگزارش میراثآریا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمدحسن طالبیان روز یکشنبه 12 مردادماه با اشاره به بحث تشکیل مجمع تمدن های کهن با حضور کشورهای صاحب تمدن همچون ایران، یونان، چین و ... با موضوع اصلی مبارزه با قاچاق اشیای تاریخی و استرداد اموال فرهنگی تاریخی با تکیه بر دیپلماسی فرهنگی گفت: ایران یکی از پیروز ترین کشورها در استرداد بیش از 3400 اثر تاریخی فرهنگی به ویژه از سال 1393 بوده، اقدامات ایران موجب ناامن شدن بازار دنیای برای قاچاق و فروش اموال فرهنگی تاریخی شده است.

او در این نشست به اقدامات صورت گرفته از سوی کشورمان در بازگرداندن اموال فرهنگی تاریخی کشورهایی همچون عراق، افغانستان و بعضی کشورهای همسایه پرداخت و اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران نیز همچون یونان با غارت، سرقت و قاچاق اموال تاریخی طی دو قرن اخیر روبرو بوده است امیدواریم بتوانیم با همکاری و اتخاذ راهکارهای مناسب، بازگشت گنجینه های سرقت شده را فراهم کنیم.

طالبیان در این نشست از پیشنهاد ارائه شده از سوی معاونت میراث فرهنگی مبنی بر استفاده از ظرفیت های مجمع در شروع جنبشی مبنی بر همکاری های هدفمند بین المللی با تمرکز بر استرداد اموال تاریخی فرهنگی مسروقه در چارچوب بیانیه ها و در قالب طرح مشترک اطلاع داد و اظهار کرد: این پیشنهاد با اعلام موافقت وزیر فرهنگ یونان و درخواست او از بازدید از ایران در ماه های سپتامبر یا اکتبر و برگزاری وبینار با مسئولان یونان در صورت ادامه شرایط کرونا همراه بوده است.

او در ادامه با معرفی اقدامات صورت گرفته همچون فراهم سازی بازدیدهای مجازی از موزه ها و آثار تاریخی دنیای، وبینارهای پایگاه های دنیای با دیگر مراکز دنیای در شرایط محدودیت های کرونا و فرایند پفراینده های مشترک میراث ناملموس، آمادگی ایران را برای همکاری های موزه ای و نمایشگاهی به صورت مجازی اعلام نمود.

دیمیتری الکساندر اکیس سفیر یونان نیز با تأکید بر اینکه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دنیا پر چالش امروز، ابزار مهمی برای ترویج و تحکیم صلح میان جوامع و ملت هاست از علاقه مندی کشورش در استفاده از تجربیات ایران و همکاری در استرداد اموال فرهنگی تاریخی اطلاع داد.

او با اشاره به اینکه در یونان، امور گردشگری و فرهنگی چارچوب های جداگانه ای دارند و وزارت فرهنگ یونان صرفاً به موضوعات فرهنگی می پردازد، اضافه کرد: به منظور گسترش همکاری های فرهنگی در اموری همچون ایجاد موزه های مجازی، میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، انعقاد تفاهم نامه جامع با موضوع میراث فرهنگی پیشنهاد می گردد.

برگزاری یک سمینار با تمرکز بر تخت جمشید و اکروپلیس باهدف گسترش مشترکات فرهنگی دو ملت به ویژه در این دو مکان مهم از دیگر پیشنهادها سفیر یونان در این ملاقات بود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 9747

به "گسترش همکاری های مشترک برای استرداد اموال فرهنگی تاریخی ایران و یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گسترش همکاری های مشترک برای استرداد اموال فرهنگی تاریخی ایران و یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید