گفتمان را جایگزین مچ گیری کنید!

به گزارش راه ساری، جشنواره تجسمی فجر بسان نوجوان یازده ساله ای که به سمت بلوغ پیش می رود، نه آنقدر بالغ است که قابل اعتماد باشد و نه آنقدر کوچک است که بتوان آن را نادیده گرفت. جشنواره ای که برای رشد بیشتر، بیش از هر موضوعی احتیاج به حمایت مدیران و همراهی هنرمندان پیشکسوت و جوان دارد.

گفتمان را جایگزین مچ گیری کنید!

سال جاری جشنواره تجسمی فجر در حالی یازدهمین دوره خود را پشت سر می گذارد که کوشش نموده با توجه به روینمودهای پژوهشی، پیشکسوتان را نیز در کنار خود داشته باشد. اما به باور بسیار از کارشناسان و منتقدان این جشنواره هنوز هم جای کار دارد و باید برای رسیدن به جایگاهی مطلوب و محکم چه در میان هنرمندان این عرصه و چه در میان سایر جشنواره های فجر، با نگاهی تازه تر و قدم های مستحکم تر این جهت را ادامه دهد.

به همین دلیل امیر سقراطی، دبیر هنری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر درباره میزان فراگیری این جشنواره در میان هنرمندان با تاکید بر اینکه اساساً هیچ جشنواره ای نباید فراگیر باشد، به خبرنگاران گفت: در همه این سال ها جشنواره تجسمی فجر جشنواره ای بوده است که هنرمندان در آن ثبت نام می نمایند و جای استادان خالی بوده است و اصلاً بدیهی است که بخشی از استادان این حوزه هیچ وقت در جشنواره تجسمی فجر شرکت نمی نمایند. دوسالانه ها نیز با همین مشکل روبرو بوده اند که پیشکسوتان و استادان این حوزه در برنامه هایشان شرکت نمی نمایند و باید حتماً برای حضور از آنها دعوت گردد.

او یادآور شد: ما نیز برای پوشش همین بخش بود که نمایشگاه چارسوی هنر را برای نخستین بار به جشنواره تجسمی فجر اضافه کردیم. سال جاری در بخش چارسوی هنر 55 گالری شرکت کردند که نزدیک به یک هزار قطعه هنری را از هنرمندان پیشکسوت با خودشان به همراه آورده بودند. در واقع این بخش توانست آثار هنرمندان پیشکسوت را به جشنواره تجسمی فجر اضافه کند.

این هنرمند در ادامه به افزایش تعداد شرکت نمایندگان در جشنواره تجسمی سال جاری اشاره و اظهار کرد: سال جاری میزان شرکت نمایندگان جشنواره با 300 درصد رشد همراه بوده است. در سال های گذشته محدودیتی وجود داشت که تنها 100 هنرمند می توانستند در جشنواره حضور داشته باشند، اما سال جاری 700 هنرمند وارد نمایشگاه های جشنواره شده اند.

سقراطی با اشاره به تغییر نگرش هنرمندان در خلق آثار هنری و با بیان اینکه سال جاری آثار بسیار دغدغه مند هستند و فضای سیاسی و اجتماعی معاصر کاملاً در آثار قابل شهود است، گفت: اتفاقی که سال جاری در جشنواره تجسمی فجر افتاد این بود که روینمودهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در بسیاری از آثار دیده می شد. در حال حاضر دوسالانه ها و جشنواره تجسمی فجر دیگر همانند دهه 70 صرفاً برای بازدید هنرمندان برگزار نمی گردد و جامعه شناسان، نشانه شناسان، سیاست مداران، روانشناسان و کسانی که کارهای فرهنگی و اجتماعی انجام می دهند نیز از مخاطبان این رویدادهای هنری محسوب می شوند.

دبیر هنری یازدهمین جشنواره تجسمی فجر اضافه نمود: درست است که بعضی از آثار تلخ، سیاه و گزنده هستند، اما روحیه جامعه را منعکس می نمایند. به طور کلی برای آنکه ببینیم تحولات سیاسی و اجتماعی هر جامعه ای به چه سمتی پیش می رود باید به هنر آن جامعه رجوع کنیم. در تمام دوره ها آثار هنری آئینه جامعه هستند که اتفاقات را بازتاب می دهند. بنابراین آثار هنری تلخ و شیرین در واقع تلخ و شیرین بودن شرایط جامعه را نشان می دهند.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که اساساً برگزاری جشنواره تجسمی فجر به فضای هنری و هنرمندان کشور چه یاریی می نماید، اظهار داشت: اصلاً نمی دانم که آیا جزو وظایف یک جشنواره است که چنین کاری کند یا خیر! فکر می کنم مجموع رخدادهای فرهنگی جامعه است که می تواند چنین فضایی را به وجود بیاورد. اگر ما 50 جشنواره کوچک داشته باشیم و همه آنها در رخدادی مثل جشنواره تجسمی فجر جمع شوند، آنگاه جشنواره می تواند به فضای هنری کشور یاری کند.

این هنرمند با بیان اینکه ما نباید از یک رخداد انتظار یک اتفاق بزرگ و عجیب داشته باشیم، اظهار کرد: به شخصه فکر می کنم از جشنواره تجسمی فجر انتظارهای زیادی وجود دارد. در حالی که کارشناسان، منتقدان و پژوهشگران این عرصه باید پیشنهادها و طرح هایشان را با اداره کل هنرهای تجسمی در میان بگذارند و به پیشرفت این جشنواره یاری نمایند.

سقراطی نقش رسانه ها را در عرصه هنرهای تجسمی حائز اهمیت دانست و گفت: هنرهای تجسمی منتقد و رسانه های کمی دارند. این در حالی است که رسانه ها می توانند با ایجاد فضای انتقادی و گفتمانی به پویایی هنرهای تجسمی یاری نمایند. اگر جشنواره فجر و دوسالانه ها بدون هیچ فضای گفتمانی برگزار شوند، صرفاً یک کار اداری محسوب می شوند. اگر کار پژوهشی انجام نگردد و رسانه ای نباشد که نقد کند برگزاری نمایشگاه ها هیچ یاریی نمی نماید.

سقراطی در بخش پایانی سخنان خود یادآور شد: ما همواره در حیطه تجسمی از دولت طلبکار بوده ایم، اما خودمان هیچ گاه جلو نیامده ایم. من نیز در سال های گذشته منتقد جشنواره تجسمی فجر بودم و مقالاتی زیادی را در این زمینه نوشتم، ولی سال جاری در جشنواره شرکت کردم تا شاید بتوانم کاری انجام بدهم. ما باید خودمان به سمتی پیش برویم که در این حوزه کار انجام دهیم، اگر نه چنانچه فقط از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار داشته باشیم، هیچ نتیجه ای نخواهیم گرفت. چون آنها کارشان را طبق روال اداری انجام می دهند و این هنرمندان هستند که باید به این فضا بپیوندند. فکر می کنم با جایگزینی فضای گفت وگو و نقد به جای فضای پرخاشگری و مچ گیری، جشنواره ها می توانند رشد نمایند.

parisro.ir: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

italyro.ir: سفر به اروپای شگفت انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 1517

به "گفتمان را جایگزین مچ گیری کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتمان را جایگزین مچ گیری کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید