گل محمدی: هدف مان ماندن در لیگ بود، نه قهرمانی و آسیا

به گزارش راه ساری، سمیرا شیرمردی، پدیده مشهد در فصل هجدهم واقعا یک پدیده بود که توانست همه تیم ها را شگفت زده کند. تیمی که قرار بود فقط در لیگ برتر بماند اما در نقش یک مدعی ظاهر شد و از تیم های زیادی امتیازات ارزشمندی گرفت. پدیده مشهد علاوه بر اینکه 10 هفته، صدرنشین لیگ برتر بود، بازی های زیبایی به نمایش گذاشت که تعریف و تمجید کارشناسان زیادی را به دنبال داشت. این تیم اگرچه حتی شایسته رسیدن به قهرمانی بود اما در نهایت در رتبه چهارم نهاده شد تا شانس خوبی برای آسیایی شدن داشته باشد. یحیی گل محمدی سرمربی پدیده مشهد که توانست از یک تیم نسبتا معمولی، تیمی درخشان و قابل تمجید بسازد، در خصوص آماری که تیمش در فصل گذشته از خود به جای گذاشت، اهداف پدیده در فصل آینده و... صحبت های جالبی دارد.

گل محمدی: هدف مان ماندن در لیگ بود، نه قهرمانی و آسیا

* * *

- طبق آماری که پدیده مشهد در فصل گذشته داشت، بیشترین گل را از ارسال از سمت راست داشت که 8 گل بود و بعد از آن 6 گل از پاس توی عمق...

بله، ما از کناره ها نفوذهای خوبی داشتیم. البته شیوه بازی مان در هر بازی بستگی به حریف داشت اما در کل تاکتیک ما، حرکت از کناره ها و عمق بود. خدا را شکر از کناره های حریف خوب استفاده کردیم و گردش توپ طوری بود که ما با ارسال از کناره ها توانستیم به گل های خوبی برسیم. کل تاکتیک ما این بود اما برخی وقت ها وقتی کناره ها بسته بود در عمق حریف پاس عمقی می دادیم و از این طریق صاحب موقعیت می شدیم. ما با توجه به بازیکنان سرعتی، رونده و نفوذی که در خط کناری سمت راست داشتیم، می توانستیم کارهای ترکیبی خوبی داشته باشیم. سرعت خوب در اضافه شدن، ارسال های دقیق باعث شد بیشترین گل را از سمت راست بزنیم.

- البته پدیده روی پاس در عمق هم 6 گل زد که فکر می کنم در بازی هایی بود که حریفان دفاعی کار می کردند و تجمع زیادی در دفاع داشتند...

در کل ما تنوع تاکتیکی مان بد نبود. سال جاری هم از کناره ها حمله کردیم و هم از عمق حریف که با توجه به کیفیت بازیکنان، مجبور بودیم از عمق دفاع حریف و کندی آن استفاده کنیم تا به گل برسیم.

- فکر می کنید بیشترین گل را چطور خوردید؟

فکر می کنم کرنر و ضربات ایستگاهی بود.

- پدیده فصل گذشته، روی کرنر 5 گل خورد و پاس در عمق هم 4 گل.

یادم هست که روی ایستگاهی، کرنر و اشتباهات فردی بیشترین گل را خوردیم. پاس در عمق یادم نیست 4 تا باشد و شاید کمتر بود اما از کرنر و ایستگاهی حریف خوردیم.

- نکته جالب این است که پدیده در دقیقه 75 تا انتها بازی، 12 گل زده و در دقایق 16 تا 30 و 46 تا 60 هم بیشترین گل خورده را داشت.

ما از لحاظ بدنی شرایطمان خوب بود. با توجه به تمرینات خوب پیش فصل، پایه و بیس بدنی مان خیلی خوبی بود و توانستیم بچه ها را در شرایطی قرار دهیم که به لحاظ بدنی شرایط خوبی داشته باشند و فشاری بیشتری به حریف بیاوریم. بیشتر گل هایم را در داخل خانه زدیم و زمانی که نیاز به گل داشتیم. با حمایت خوب طرفداران و فشاری که آنها به حریف وارد می کردند، به لحاظ ذهنی هم بازیکنان در شرایطی قرار می گرفتند که حس رجحان طلبی خوبی داشتیم و دوست داشتند در هر بازی پیروز باشند. شاید اصلی ترین مساله ای که باعث شد در دقایق انتهای بازی ها، گل بیشتری بزنیم همین انگیزه بالای تیم برای پیروزی بود.

- همین نتایج خوب و البته بازی های با کیفیتی که پدیده انجام می داد باعث شد طرفداران زیادی هم به استادیوم بیایند. پدیده مشهد فصل گذشته حتی به لحاظ آمار طرفداران هم توانست رکورد خوبی بزند. در هر بازی پدیده به طور میانگین حدود 15 هزار طرفدار به استادیوم می آمد که این مساله اتفاق بزرگی به حساب می آید.

آغاز فصل، شاید کمتر کسی فکر می کرد نتایج خوبی بگیریم اما وقتی این مساله ادامه داشت تماشاگران بیشتری می دیدم که به استادیوم می آمدند. به صورتی که حتی برخی وقت ها بیرون استادیوم می ماندند. در برخی بازی ها هم اصلا فکر نمی کردیم استادیوم پر گردد اما این رخ داد. مثلا وقتی با تیم های که اسم و رسم چندانی نداشتند بازی داشتیم، می دیدیم استادیوم پر شده بود. یکی از این بازی ها، مقابل ماشین سازی تبریز بود که روز فوق العاده ای برایمان رقم خورد. وقتی دیدم استادیوم پر شده. از اینکه توانستیم طوری کار کنیم که طرفداران زیادی را به استادیوم بکشانیم خیلی خوشحالیم. معرفت خوب طرفداران و استقبال خوبی که از بچه ها داشتند، ستودنی است و باعث شد انگیزه مان روز به روز بیشتر گردد.

- پدیده 10 هفته صدرنشین بود و 12 هفته هم بدون باخت گذراند. تیم تان از هفته چهارم تا چهاردهم صدرنشین بود که همین مساله باعث شد از پدیده به عنوان یکی از مدعیان اصلی قهرمانی نام برده گردد.

شرایط نیم فصل خیلی خوب بود. ما خوب امتیاز جمع کردیم که اگر در نیم فصل دوم این روند ادامه پیدا می کرد در انتها فصل می توانستیم صندلی بهتری داشته باشیم اما برخی مسائل وجود داشت که روی تیم تاثیر منفی داشت. مثلا زمین تمرین خوب نداشتیم که کیفیت تمرین پایین آمده بود و همان مساله کیفیت بازی را هم پایین آورد. دقیقا ما از آذرماه به این ور، زمین تمرین خوب نداشتیم و امکانات مان نسبت به نیم فصل اول واقعا خیلی کم بود، در حالی که در شهرستان ها شرایط بهتری وجود داشت. به خاطر این مساله خیلی اذیت شدیم و امتیازات مهمی را از دست دادیم.

- با این وجود، امین قاسمی نژاد و یونس شاکری خیلی خوب کار کردند و بیشترین گل را این 2 بازیکن زدند. بازیکنانی که شاید اول فصل کسی فکر نمی کرد بتوانند مثل یک ستاره بدرخشند و هر کدام 10 گل بزنند.

جفت این بازیکنان واقعا عملکرد فوق العاده ای داشتند. البته باید از بقیه بازیکنان هم تشکر کرد که شرایط گلزنی را برای آنها فراهم کردند تا بتوانند به لحاظ آماری خیلی مثبت و خوب باشند. هم قاسمی نژاد و هم شاکری تمرینات خیلی خوب داشتند و با انگیزه کار می کردند. خوبی که تیم ما داشت، این بود که بازیکنان حرفه ای زندگی می کردند. شرایط زندگی هایشان را تغییر دادند. تغییرات مثبت روی زندگی سالم، وارد مسابقه شد و توانست به آنها و تیم یاری کند.

- تنها نکته عجیب و نسبتا منفی تیم تان این بود که در بازی های رفت و برگشت مقابل پرسپولیس، استقلال و سپاهان، تنها 6 امتیاز کسب کردید. شاید اگر از این بازی ها امتیازات بیشتری به دست می آوردید، می توانستید حتی به قهرمانی برسید.

بله، توقع از تیم ما بالا بود، در حالی که شرایط، هزینه و امکانات برابری نداشتیم. یکی از این تیم ها در نیم فصل بازیکنی 7، 8 میلیاردی آورد که با 70، 80 درصد بودجه باشگاه ما برابری می کرد. با این حال ما جلوی این تیم ها بازی های با کیفیتی انجام دادیم. مثلا جلوی پرسپولیس در هفته اول و در بازی رفت و برگشت مقابل سپاهان خیلی خوب کار کردیم و حتی می توانستیم برنده باشیم. به هر حال باید شرایط 2 تیم را از همه لحاظ در نظر گرفت. بازی های رو در رو برای قهرمان شدن خیلی مهم است اما کم تجربگی بازیکنان و شاید بحث خودباوری باعث شد در بازی های مهم و بزرگ نتوانیم آنطور که باید و شاید نتیجه بگیریم و این مساله تاثیر زیادی در رتبه ما داشت.

- با این حال، رتبه خوبی به دست آوردید. این در حالی بود که فکر می کنم در ابتدای فصل هیچ صحبتی در خصوص قهرمانی و سهمیه نشده بود. درست است؟

بله، اصلا صحبتی در خصوص این مساله مطرح نبود و بحث ماندن در لیگ برتر اهمیت داشت. ما به لحاظ هزینه ای تیم سیزدهم، چهاردهم جدول بودیم اما در انتها فصل تیم چهارم جدول شدیم. تیمی که فکر می کنم خیلی خوب کار کرد.

- واقعا بحث ماندن در لیگ برتر، هدف پدیده بود؟

بله، نه بحث سهمیه بود و نه قهرمانی و رتبه های میانه جدول هدف قرار داشت.

- حالا که توقعات از شما و تیم تان بالا رفته، برای فصل آینده صحبتی برای قهرمانی و سهمیه آسیا شده یا نه؟

همه چیز بستگی به بستن تیم دارد. اینکه چه بازیکنانی به تیم اضافه شوند. اگر بازیکنان مدنظر ما جذب شوند و شرایط خوبی داشته باشیم می توانیم در خصوص رتبه آینده صحبت کنیم. مثلا اینکه چطور هزینه گردد و شرایط به چه صورت خواهد بود.

- در پدیده مشهد، یک بازیکن در همه بازی ها حضور داشت که خیلی عجیب به نظر می رسد. می توانید حدس بزنید کدام بازیکن بود؟

فکر می کنم مسعود ریگی. او عملکرد فوق العاده ای داشت. ما در آغاز فصل 5، 6 بازیکن لیگ یکی و جوان گرفتیم که خیلی خوب کار کردند. آنها به لحاظ ذهنی خودشان را قوی کردند و آماده بازی های بزرگ بودند. تمرین، نظم و انضباط و اراده خاصی که داشتند به آنها و تیم خیلی یاری کرد. ضمن اینکه زندگی حرفه ای داشتند. مثلا استراحت شان به موقع بود و تمرین و تغذیه هم به موقع و منظم.

- در کنار همه این ها، به نظر می رسد اتحادی که در تیم وجود داشت، باعث شد پدیده به موفقیت برسد.

بله، خدا را شکر ما یک مورد حاشیه ای نداشتیم. نه داخل تیم مساله ای بود که بخواهد درز پیدا کند و نه اینکه بچه ها می گذاشتند حاشیه ای وارد تیم گردد. در مدت 10 سالی که به عنوان سرمربی کار کردم واقعا تیمی به این منظمی ندیده بودم. واقعا یکی از کم حاشیه ترین تیم های لیگ بودیم و عملکردمان در کنار مسائل فنی، به لحاظ اخلاقی هم خوب بود.

- در کل، به نظرتان این آمار درست بود؟

بله، درست بود. ممنون از اینکه وضعیت پدیده را آنالیز کردید.

- قرار بود در صورتی که پدیده آسیایی گردد، مجسمه اعضای تیم در مشهد نصب گردد. با توجه به اینکه به آسیا خیلی نزدیک شدید، از این مساله خبر دارید یا نه؟

واقعا خبر ندارم. وقتی برگشتیم مشهد باید از مسئولان جویا شد.

- ظاهرا قرار است به جای نصب مجسمه در شهر، در استادیوم ثامن این اتفاق بیفتد.

واقعا هیچ اطلاع جدیدی از این مساله ندارم اما اگر انجام گردد خوب است و به بازیکنان انگیزه زیادی می دهد تا در آینده هم شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.

9

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 2946

به "گل محمدی: هدف مان ماندن در لیگ بود، نه قهرمانی و آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گل محمدی: هدف مان ماندن در لیگ بود، نه قهرمانی و آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید