12 دقیقه تا رسیدن به قله میلاد

به گزارش راه ساری، زهرا کریمی-خبرنگار: بعضی با شنیدن اسم رشته ورزشی پله نوردی، متعجب می شوند که آیا پله نوردی هم رشته ورزشی است!

12 دقیقه تا رسیدن به قله میلاد

نخستین سؤال آنها این است که بالا رفتن از تعداد بیشمار پله به پا آسیب نمی رساند؟ توکل رحیمی ورزشکاری که برای نخستین بار باعث و بانی ترویج این ورزش در ایران شد، برای تک تک این سؤال ها جواب دارد. او سال 1390 پیروز شد عنوان رکورد پله نوردی در ششمین برج میلاد را کسب کند و 1697 پله را با رکورد 12 دقیقه و 42 ثانیه به ثبت برساند. رحیمی، هر سال با حضور در مسابقات مختلف رکوردهای خوبی را در کارنامه ورزشی اش به ثبت رسانده است.

  • بین این همه رشته ورزشی چرا پله نوردی را انتخاب کردید؟

باتوجه به اینکه در نیروی انتظامی مشغول به کار هستم، همواره دلم می خواست قدرت پلیس را نشان بدهم. به دلیل تحصیل در رشته علوم ورزشـی و تربیت بدنی تمرین های بسیاری در همه رشته های ورزشی داشته ام. به مرور این انگیزه در من ایجاد شد که می توانم در رشته پله نوردی فعالیت کنم. سرعتم در دویدن روی پله ها خیلی زیاد بود و تصمیم گرفتم مطالعه و تحقیقاتم را درباره بالا و پایین رفتن از پله زیاد کنم تا اگر امکانش بود همین رشته ورزشی را ادامه بدهم. بعد از یکسری تحقیقات متوجه شدم اصلاً این ورزش در ایران ناشناخته است و کسی نیست که در این ورزش به طور حرفه ای وارد شده باشد و جالب تر آنکه اصلاً فدراسیونی ندارد که بخواهد این ورزش را تبلیغ یا حمایت کند. این طوری بود که آغاز به تمرین در پله های بوستان ملت، جمشیدیه و ساختمان محل سکونتم کردم.

  • این دویدن ها در بوستان ها نظر شهروندان را به شما جلب نمی کند؟

خب برخوردهای متفاوتی تا به حال دیده ام و بهترین برخوردی که تاکنون با آن روبرو شده ام استقبال ورزشکاران در ایستگاه تندرستی بوستان ملت بود. یک روز که روی پله ها در حال تمرین بودم متوجه عده ای از شهروندان شدم که همراه با من در حال تمرین و نرمش و دویدن روی پله ها هستند. آنها فکر می کردند که مربی ورزش هستم و اگر با من همراه شوند می توانند ورزش را اصولی انجام بدهند. خودم را به آنها معرفی کردم و گفتم که در حال تمرین برای مسابقات هستم. استقبال خوبی از تمرین ها کردند و همین شد تا با آنها دوست شدم و آنها پرسیدند چه ساعت و چه روزهایی به پارک می آیم. این استقبال و توجه شهروندان برایم خیلی جالب بود و این برخوردها مدت ها مرا به این فکر برد که اگر امکانات ورزشی در بخش های مختلف پارک های بزرگ ایجاد گردد، مردم به سمت ورزش ترغیب می شوند. در پارک جمشیدیه بعضی شهروندان از سریع دویدنم روی پله ها متعجب می شوند و گاهی سوت و هورا می کشند.

  • وضع امکانات ورزشی در منطقه چگونه است؟

با امکانات باشگاه و سالن های ورزشی خیلی آشنا نیستم چون در باشگاه های محلی برای تمرین نرفته ام و معمولاً به بوستان ملت، نورالشهدای جمشیدیه، دربند، توچال و دارآباد می روم. باشگاه تمرینات ورزشی ام طبیعت است. چون ورزش پله نوردی زیر مجموعه ورزش همگانی است، می توانم درباره تقویت کیفیت ورزش های همگانی بگویم که اگر به این رشته ورزشی بها داده گردد می توانیم در میان شهروندان معمولی هم ستاره های بااستعداد کشف کنیم. چه بسا یکی از شهروندانی که برای ورزش های صبحگاهی به بوستان ملت می آمد، با تمریناتی که به او داده ام، اکنون یکی از رقیبانم شده باشد و قصد داشته باشد رکورد مرا در پله نوردی بزند و این بهترین اتفاقی است که می تواند بیفتد. بنابراین نباید ورزش های همگانی را دست کم بگیریم و فقط در حد یک نرمش معمولی از حاضران در گروه انتظار داشته باشیم.

  • می گویند از پله ها حتی المقدور بالا و پایین نکنید چون به پا آسیب می رساند، الان پاهای شما آسیب دیده نیست؟

اتفاقاً برعکس پاهای سالمی دارم چون با اصول و فنی می دوم. بالا رفتن از پله ها آسیب رسان نیست و تقویت کننده عضله های پا و پایین تنه است اما به هنگام پایین آمدن باید از آسانسور استفاده کنیم یا خیلی با دقت پایین بیاییم که فشاری به زانوها وارد نگردد.

  • چطور شد که انجمن پله نوردی راه اندازی شد؟

از وقتی که پله های برج میلاد را رکورد زدم با رکورد عالی ای که کسب نموده بودم، این رشته را به کارشناسان ورزشی معرفی کردم. مسئولان و مدیران در کارگروه های مختلف آن را آنالیز کردند و بعد از مدتی انجمن پله نوردی را زیر نظر فدراسیون ورزش های همگانی تعریف کردند و حالا با داشتن این انجمن جمع کثیری از جوانان علاقه مند به این ورزش در حال فعالیت های حرفه ای در اردوها هستند. اکنون به منظور آمادگی برای حضور در مسابقات پله نوردی که 25 مرداد در کشور چین برگزار خواهد شد، به ساختمان آ. اس. پ در بزرگراه حکیم می روم. این ساختمان 53 طبقه دارد و شبیه پله های هتلی در چین است که قرار است برای مسابقه برویم. هفته ای یکبار روی پله های این ساختمان تمرین می کنم. امیدواریم اهمیت ورزش هایی که کمتر از آنها صحبت و برایشان تبلیغ و هزینه می گردد بیش از قبل گردد و بالا رفتن پرچم ایران در همه رقابت های ورزشی در مسابقات دنیای را شاهدباشیم.

  • کارنامه توکل رحیمی، ورزشکار پله نورد

عضو تیم ملی در رشته های آمادگی جسمانی، تنیس روی میز، رشته های ورزشی سه گانه دوومیدانی، شنا، دوچرخه سواری

رکورد پله های برج میلاد ششمین برج بلند در دنیا با 1697 پله در سال 90 با رکورد 12 دقیقه و 42 ثانیه و اکنون 12 و 18 ثانیه

رکورد یک دقیقه دراز و نشست با تعداد 98 حرکت سال 93 برج میلاد در دنیا

رکورد دراز و نشست استقامت در دنیا اورستی در کشور ارمنستان با 3 ساعت و 45 دقیقه با تعداد 8888

رکورد پله های ساختمان 53 طبقه آ. اس. پ تهران در 6 دقیقه و 40 ثانیه

رکورددار پله نوردی در مسابقات مختلف در سال های 90 تا 96

رکورد حبس نفس زیر آب 4 دقیقه و 48 ثانیه در تهران مسابقات رکورد، 2 رکعت نماز زیر آب به صورت نمادین و بااحترام به پرچم ایران

tafatton.ir: مجله مطالب خواندنی سفر و گردشگری

aradbld.ir: گفتگوی آزاد و اخبار روز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3885

به "12 دقیقه تا رسیدن به قله میلاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 دقیقه تا رسیدن به قله میلاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید