5 سرعت گیر توریسم 2019

به گزارش راه ساری، بازار توریسم بین الملل با 4 درصد رشد در سال 2019 باز هم از سرعت رشد اقتصاد جهانی پیشی گرفت. همچنین سازمان جهانی گردشگری با سرشماری جمعیت توریست های جهانی، پنج سرعت گیر بازار توریسم 2019 را معرفی کرد.

5 سرعت گیر توریسم 2019

سازمان دنیای گردشگری (UNWTO) به عنوان یک آژانس تخصصی در سازمان ملل با عضویت 159 کشور، 6 عضو وابسته، دو عضو ناظر دائم و بیش از 500 عضو وابسته از نمایندگان بخش خصوصی موسسات آموزشی، انجمن های توریستی و مقامات محلی گردشگری امکان ترویج مسوولانه گردشگری پایدار در سراسر دنیا را فراهم می نماید. این سازمان به طور مداوم آمارهایی از فرایند گردشگری کوتاه مدت ارائه می دهد تا تجزیه و تحلیل های به روزرسانی شده را در اختیار گردشگران دنیای و ذی نفعان حوزه توریسم قرار دهد. شاخص سازمان دنیای گردشگری یک شاخص قابل اعتماد براساس تازه ترین اطلاعات توریسم مناطق و بازارهای مقصد است که کارشناسان و متخصصان گردشگری چشم اندازهای کوتاه مدت در حوزه گردشگری بین المللی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

براساس آمارهای اعلام شده از سازمان دنیای گردشگری، در سال 2019 اگرچه بازار دنیای گردشگری نسبت به رشد 7 درصدی در سال 2017 و رشد 6 درصدی در سال 2018، با سرعت کمتری به رشد خود ادامه داده اما در دهمین سال متوالی رشد پایدار از سال 2009 با 5/ 1 میلیارد توریست بین المللی، رشد 4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2018 داشته که یکی از سال های قدرتمند در رشد بازار گردشگری بوده است. اگرچه میزان رشد گردشگران ورودی بین المللی در سال 2019 با توجه به رشد 6 درصدی در سال 2018 سرعت کند تری داشته و پایین تر از میانگین سالانه طی 10 سال گذشته (2019-2009) بوده است؛ اما همین نرخ رشد بازار گردشگری با رقم دقیق 8/ 3 درصد همچنان از نرخ رشد اقتصاد دنیای با 3 درصد رشد پیشی گرفته است.

براساس آمارهای اعلام شده میزان کل گردشگران بین المللی در سال 2019 معادل 46/ 1 میلیارد نفر گردشگر ورودی بین المللی بوده که نسبت به سال 2018 حدود 54 میلیون نفر افزایش داشته و به طور میانگین روزانه حدود 4 میلیون نفر در سطح دنیا به سفر پرداختند. بیشترین میزان ورود گردشگران در سال 2019 بین ماه های ژوئیه و آگوست بوده که بیش از 320 میلیون نفر (هر ماه بیش از 165 میلیون نفر) بوده است. با توجه به شاخص های سازمان دنیای گردشگری و چشم اندازهای مالی دنیا همچنین براساس فرایندهای رشد فعلی گردشگری، میزان رشد گردشگران ورودی بین المللی در سال 2020 بین 3 تا 4 درصد پیش بینی می گردد.

طبق اعلام انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) و سازمان بین المللی ترافیک مسافربری (IRPK) ترافیک هوایی بین المللی مطابق با ورودی های بین المللی رشد نموده است که براساس الگوی مشابه با سازمان دنیای گردشگری رشد 4درصدی تا نوامبر 2019 را نشان می دهد. براساس این آمارها تمامی مناطق گردشگری دنیا در یک جهت رشد مثبت نهاده شده است و با توجه به تفاوت میزان رشد در بخش های گردشگری، رشد حمل و نقل هوایی به طور میانگین حدود 5/ 5 درصد بوده است. داده های شرکت بین المللی فورواردکیز -کمپانی آنالیز آمار و ارقام مسافرتی- نیز حاکی از آن است که سفرها براساس رزرو هوایی در سال 2019 با رشد 5 درصدی همراه بوده که بیشترین سفرها به سوی آسیا-اقیانوسیه و آفریقا بوده است. همچنین براساس پیش بینی های انجام شده از سفرهای بین المللی در دوره زمانی ژانویه تا آوریل 2020 با رشد قدرتمند 10 درصدی باقی خواهد ماند.

کلیه مناطق گردشگری دنیا در سال 2019 از افزایش میزان گردشگران بین المللی برخوردار شدند. رشد 3 تا 4درصدی میزان ورود گردشگران بین المللی در سال 2019 مطابق با پیش بینی سازمان دنیای گردشگری بود، اما در منطقه خاورمیانه نتایج به دست آمده افزون بر پیش بینی های انجام شده بوده است. خاورمیانه با رشد 8 درصدی با 63 میلیون گردشگر خارجی و سهم 4درصدی از کل توریسم های خارجی، بیشترین میزان رشد ورود گردشگران بین المللی را به خود اختصاص داد و آسیا و اقیانوسیه با 5 درصد رشد بعد از خاورمیانه نهاده شد. این منطقه با 364 میلیون توریست خارجی 25 درصد از بازار گردشگری ورودی دنیا را به خود اختصاص داد. تعداد گردشگران ورودی در اروپا و آفریقا هرکدام با 4 درصد رشد مطابق با میانگین دنیای افزایش یافته است. اروپا با 51 درصد و ورود 742 میلیون نفر بیشترین سهم از گردشگران بین المللی را به خود اختصاص داد و سهم آفریقا با 71 میلیون توریست خارجی از کل ورود گردشگران بین المللی نیز 5 درصد ارزیابی شده است. منطقه آمریکا (آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی) با 2 درصد رشد با سرعت رشد متوسط تری همراه بوده و کمترین میزان رشد در دنیا را داشته است. این منطقه با اختصاص دادن سهم 15 درصدی از کل بازار گردشگران ورودی دنیا پذیرای 220 میلیون توریست بین المللی بوده است.

طبق آمارهای اعلام شده از سازمان دنیای گردشگری شمال آفریقا با 9 درصد رشد، آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی هرکدام با رشد 8 درصدی بیشترین میزان رشد را در دنیا نشان می دهند و به دنبال آن اروپای جنوبی و مدیترانه ای و کارائیب هر دو رشد 5 درصدی داشته اند. منطقه اروپای جنوبی و مدیترانه ای با ورود بیش از 304 میلیون گردشگر بین المللی و 21 درصد سهم از کل توریسم خارجی بیشترین ورودی گردشگر در دنیا را به خود اختصاص داد. در آمریکای جنوبی نیز میزان رشد ورود گردشگران بین المللی به دلیل کاهش مسافرت برون مرزی از آرژانتین با کاهش 3 درصدی همراه بوده که در بازار گردشگری کشورهای همسایه تاثیرگذار بوده است. همچنین براساس آمارهای ارائه شده از بازارهای مقصد اصلی گردشگران، با توجه به قرار داشتن آمریکا در شرایط مطلق رشد هزینه گردشگران بین المللی، فرانسه رتبه نخست را در بیشترین میزان هزینه توریسم خارجی از میان 10 بازار برتر دنیا به خود اختصاص داد.

کشورهای پیشرو مالی با رشد 9/ 1درصدی، مقصد 776 میلیون توریست از سراسر دنیا بوده که سهم این کشورها از بازار گردشگری دنیا حدود 53 درصد بوده است و کشورهای نوظهور گردشگری با 1/ 6 درصد رشد پذیرای 685 میلیون گردشگر بین المللی بوده که 47 درصد از بازار گردشگری دنیا را به خود اختصاص داده است. با توجه به افزایش تنش های مالی و سیاسی در اروپا و کشورهای پیشرو مالی در سال 2019 میزان ورود گردشگر به ویژه در اروپا کندتر بود. سال 2019 با چالش های گوناگونی در بازار گردشگری روبه رو بود که پنج بازدارنده اصلی بر فرایند کند شدن سرعت گردشگران بین الملل اثرگذار بوده است. عدم قطعیت طولانی مدت درباره برگزیت، تنش های ژئوپلیتیک و تجاری و همچنین رکود اقتصاد دنیای به عنوان بازدارنده های سفر در کاهش سرعت رشد در سال 2019 تاثیرگذار بوده است. همچنین ورشکستگی غول های خدمات هوایی همچون شرکت خدمات مسافربری توماس کوک و چند شرکت هواپیمایی کوچک تر در اروپا نیز تغییرات عمده ای در حوزه گردشگری ایجاد نموده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 7978

به "5 سرعت گیر توریسم 2019" امتیاز دهید

1 کاربر به "5 سرعت گیر توریسم 2019" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 سرعت گیر توریسم 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید