8 دلیل برای اینکه به پلاستیک ها نه بگوییم

به گزارش راه ساری، این روزها شبکه های اجتماعی پر است از عکس های حیواناتی که با زباله های پلاستیکی انسان، آسیب دیده اند؛ از سر و پا و دست حیات وحشی که در بطری های پلاستیکی گیر نموده تا شکم آبزیانی که پر از این مواد است؛ اما آسیب های پلاستیک فقط دامن حیوانات را نمی گیرد؛ پلاستیک ها می توانند تا چهار قرن در طبیعت باقی بمانند و مواد شیمیایی موجود در آن ها از این طریق به خاک، آب و بدن موجودات زنده و در نهایت زنجیره غذایی انسان وارد گردد.

8 دلیل برای اینکه به پلاستیک ها نه بگوییم

به گزارش خبرنگاران، امروز در کشور روز بدون پلاستیک است. زندگی کردن بدون پلاستیک ها کار سختی به نظر نمی رسد اما به دلیل ارزان بودن آن در کشور و نبود سیاست های تشویقی و تنبیهی در این زمینه، فرهنگ زندگی بدون پلاستیک در ذهن اکثر ما هنوز جا نیفتاده است.

فاطمه اکبرپور - رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران - به هشت نکته درباره آسیب های پلاستیک و چگونگی جایگزینی آن ها با کیسه های پارچه ای و در صورت لزوم ظروف یکبار مصرف گیاهی اشاره نموده است که در پی می خوانید:

- بر اساس تخمین های موجود، میزان مصرف پلاستیک های فراوریی در کشور ما به صورت روزانه 500 تن و سالانه بیش از 185 هزار تن است. همچنین هر تهرانی روزانه به طور متوسط سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می نماید.

- بالا بودن سرانه مصرف روزانه ظروف پلاستیکی در ایران باعث شده که نام کشورمان در بین 10 کشور نخست پر مصرف ظروف یک بار مصرف پلاستیکی مشاهده گردد.

- مواد پلاستیکی و پلیمری به علت دارا بودن مواد نفتی و هیدروکربنی، فرمالدئید، فنل، ترکیبات کلرینه، ترفتالات، افزودنی های مختلف نظیر رنگ آمیزی (رنگدانه فلزی و پایه رزینی)، مقاوم کننده های حراتی مانند سرب و کادمیوم و ...تجزیه ناپذیر بوده و در خاک باقی می مانند. مواد شیمیایی موجود در آن ها به تدریج به وسیله خاک وارد آب، بدن گیاهان و جانوران و به صورت مستقیم و غیر مستقیم وارد زنجیره غذایی انسان و حیوان می گردد.

- میزان بازیافت پسماندهای پلاستیکی کمتر از یک درصد و حداقل زمان تجزیه این ها در طبیعت بین 200 تا 400 سال است.

- به طور کلی به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی می توان از ظروف شیشه ای و یا سایر ظروفی که دور انداختنی نیست، استفاده کرد تا در مجموع پسماند کمتری فراوری گردد؛ ولی در صورت لزوم می توان از ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده کرد.

- شکل و ظاهر ظروف یکبار مصرف گیاهی کاملا مشابه ظروف پلاستیکی است با این تفاوت که زیست تخریب پذیر هستند. طبق تحقیقات اجرا شده زمان برگشت ظروف پلاستیکی یکبار مصرف به طبیعت 200 تا 400 سال است، اما این زمان برای ظروف یک بار مصرف گیاهی که از نشاسته ذرت اصلاح شده تهیه شده، پنج تا شش ماه بدون هیچ آسیب زیست محیطی است.

- بر اساس برآوردهای اجرا شده، همه ساله بیش از یکصد میلیون تن پلاستیک در جهان فراوری می گردد که علت آن توسعه صنایع پتروشیمی، نفت و تغییر در الگوهای مصرف بشر است. کشور ایران نیز سالیانه مقادیر زیادی لوازم پلاستیکی فراوری می نماید که به دلیل داشتن منابع نفتی و فراوریات پتروشیمی فراوان است.

- برای کاهش مصرف پلاستیک در کشور همانند سایر کشورها می توان با وضع قوانین ممنوعیت مصرف، اتخاذ سیاست های تشویقی و تنبیهی نظیر معافیت های مالیاتی و وضع عوارض و جرایم استفاده کرد. در کنار این عوامل راهکارهای استراتژی فراوری پلاستیک های زیست تخریب پذیر و جایگزینی آن ها با پلاستیک های مرسوم و حمایت از فراوریکنندگان این کالاها می تواند راهگشا باشد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 3735

به "8 دلیل برای اینکه به پلاستیک ها نه بگوییم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 دلیل برای اینکه به پلاستیک ها نه بگوییم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید