آبشاری در همین نزدیکی

به گزارش راه ساری، زمانی که آب از صخره های بلند فرو می ریزد. ارتفاعی نزدیک 50 متر ، صدایش چیزی از صدای شلاق کم ندارد . با شدت روی صخره های اطراف و زمین می باشد و یک ابر متراکم سفید و سرد می سازد که آدم هوس می کند شیرجه بزند وسطش ، حتما شما هم وقتی به آبشار شاهاندشت در 65 کیلومتری آمل برسید،

آبشاری در همین نزدیکی

آبشاری در همین نزدیکی

تهرانی ها یک روزه می توانند زیر آبشار شاهاندشت بروند و به خانه برگردند .

زمانی که آب از صخره های بلند فرو می ریزد. ارتفاعی نزدیک 50 متر ، صدایش چیزی از صدای شلاق کم ندارد . با شدت روی صخره های اطراف و زمین می باشد و یک ابر متراکم سفید و سرد می سازد که آدم هوس می کند شیرجه بزند وسطش ، حتما شما هم وقتی به آبشار شاهاندشت در 65 کیلومتری آمل برسید،

چنین هوسی خواهید کرد ؛ آبشاری که 95 کیلومتر با جاده هراز فاصله دارد و در روستای ییلاقی شاهاندشت مازندران و در سایه کوه های سبز بلند جا خوش کرده . می توانید در یکی از روزهای خوش آب و هوای مهرماه از یکی از شهرهای استان مازندران ، سمنان یا تهران راه بیفتید و یک روز خوب را در کنار آبشار بگذرانید . دسترسی به آن آن قدر راحت است که می توانید طوری برنامه ریزی کنید که شب را هم در خانه تان باشید .

اوقات خیس

بهتر است صبح زود حرکت کنید تا برای گشت گذار وقت کم نیاورید. بهترین فصل برای سفر برای شاهاندشت ، اواسط فروردین تا اواخر آبان است . البته این روستا ، زمستان هم که از برف پوشیده می شود بسیار دیدنی است . قبل از رسیدن به آبشار یا قلعه وسایل الکترونیکی تان را آب بندی کنید ، بادی که از سمت آبشار می وزد . لباس ها و وسایل همراهتان را خیس می کند .

چهارساعت تا آبشار

- خودروی شخصی: وقتی که از تهران از جاده هراز به سمت شمال حرکت کنید، در جهت هراز ، حدود 15 کیلومتر بعد از پلور به گزنک می رسید . از آنجا حدود پنج کیلومتر بعد از گزنک به پل وانا که در سمت راست جاده خط ارتباطی روستا با جاده است ، می رسید بعد از عبور از پل در اولین فرعی به سمت راست بپیچید . در این جهت تابلوهایی موجود است که شما را تا ابتدای روستای شاهاندشت هدایت می کند .

- اتوبوس : اگر خودروی شخصی ندارید ، می توانید با اتوبوس بروید . اتوبوس های پایانه مسافربری تهران هر روز به سمت آمل حرکت می کنند و بلیت آنها برای هر نفر 6 هزار و 500 تومان است . بعد از گزنک باید در ابتدای پل وانا پیاده شوید و منتظر تاکسی های خطی بایستید . تاکسی ها با پرداخت 700 تومان برای هر نفر شما را به شاهاندشت می رسانند . اگر هم بخواهید ، تاکسی های دربست با پرداخت 3 هزار و 500 تومان شما را تا اول روستا می برند . از کنار جاده تا روستا 20 دقیقه بیشتر راه نیست .

زندگی به سبک چادرنشین ها

- خانه روستایی : اتاق ها نرخ مشخصی برای کرایه ندارند و باید با صاحبخانه به توافق برسید ، اما معمولا با شبی 15 هزار تومان می توان یک اتاق پیدا کرد . می توانید به روستای وانا بروید که 10 دقیقه با شاهاندشت فاصله دارد و با پرداخت حدود 3 هزار تومان شب را در آلاچیق های وانا که برای مسافران در نظر گرفته شده ، بگذرانید . می توانید به ابتدای پل وانا برگردید . از آنجا به سمت آمل حرکت کنید ، 300 متر بعد از پل نزدیک پمپ بنزین قدیم وانا استراحتگاهی با خانه های قدیمی قرار گرفته است که با پرداخت شبی 20 هزار تومان می توانید اتاق کرایه کنید .

- چادر : اگر شرایط آب و هوا اجازه می داد ، می توانید در روستا چادر بزنید اما چون شاهاندشت یک روستای ییلاقی است ، پس حتما پتو ، لباس کافی و چادر ضد آب داشته باشید . در ابتدای روستا پارکینگ بزرگی وجود دارد که می توانید آنجا چادر بزنید . البته با آقای اقبالی ، مسؤول پارکینگ که از اهالی شاهاندشت است هم هماهنگ کنید .

روستا گردی در کنار آبشار

- تماشای روستای تاریخی : از زمانی که به ابتدای روستا می رسید تا آبشار حدود یک ربع پیاده روی دارید . برای رسیدن به آبشار باید از کوچه های قدیمی روستا بگذرید . روستای شاهاندشت کوچه های سنگفرش با خانه هایی قدیمی دارد ؛ خانه هایی با اتاق های سه دری ، پنجره های ارسی و شیشه های رنگی که تماشای آنها لذت پیاده روی تا آبشار را بیشتر خواهد کرد .

- آبشار پله دار : در تمام روستا تابلوهایی هست که شما را به سمت آبشار هدایت می کند . از کنار یک قبرستان و مسجد قدیمی می گذرید و به آبشار دو پله ای شاهاندشت خواهید رسید .

- قلعه بهمن :

در بالاترین جای روستا و در همسایگی اش ، قلعه شاهاندشت به ملکه قلاع یا ملک بهمن معروف است . اهالی می گویند این کوه پر از تونل و دالان هایی است که از دل کوه نقاط مختلف قلعه را به هم ربط می داده ، یک راه رسیدن به قلعه از کنار آبشار است ، بعد از آبشار ، جهت شیب دار و خطرناک می شود .

توضیح عکس

آبشار رحمت

برای لذت بردن از خنکای آبشار شاهاندشت، لازم نیست حتما زیر جریان آب بروید، کافی است کنارش بایستید تا کاملا خیس شوید. جریان هوا ذرات ریز آب را به سر و روی تان می پاشد و سرتا پا خیس خواهید شد.

- برای رسیدن به آبشار شاهاندشت ، می توانید با خودروی شخصی یا اتوبوس و تاکسی بروید.

برگرفته از مجله سرزمین من شماره 26 پیاپی ؛ شماره تازه 6

منبع: راسخون
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 14404

به "آبشاری در همین نزدیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشاری در همین نزدیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید