آسیب های بها دادن به استرس ، اضطراب های مزمن چگونه شکل می گیرند؟

به گزارش راه ساری، یک روانشناس گفت: استرس به عنوان یک ارزش و هنجار به شکل گسترده ای در جامعه فراگیر شده و کسانی که استرس ندارند برچسب بی تفاوت و بی مسئولیت می خورند.

آسیب های بها دادن به استرس ، اضطراب های مزمن چگونه شکل می گیرند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر،مریم ناظریان مشاور و روانشناس، گفت: استرس در زندگی تا حدی عادی و فراگیر شده که امروزه برخی از والدین و اساتید برای آموزش و پیشرفت از استرس دادن به عنوان ابزار تربیتی استفاده می کنند و حتی استرس داشتن دانش آموزان و دانشجویان را یک ارزش و نشانه مسئولیت پذیری قلمداد می کنند.

وی شرح داد: اگر دانش آموز و یا دانشجویی استرس امتحان و کنکور نداشته باشد اطرافیان این خونسردی و آرامش را نشانه تنبلی و یا بی تفاوتی به آینده تعبیر می کنند و یا اگر افراد شاغل بدون هیجان و استرس در محل کار فعالیت کنند، سایرین آنها را بی مسئولیت، ناکارآمد و بی تفاوت به شمار می آورند. در حالی که استرس ارزش نیست و این امر باید فرهنگ سازی گردد.

ناظریان ادامه داد: جامعه ای که به استرس داشتن افراد ارزش می دهد آن را مطلوب و نشانه مسئولیت پذیری می داند و نگرانی های دائمی را نشانه دغدغه مندی و آینده نگری قلمداد می کند بی شک تعارضات بین فردی از خانواده تا اجتماع در آن شدت خواهد یافت.

چطور اضطراب و استرس را به شکل طبیعی درمان کنیم؟

وی گفت: به طور کلی همه افراد رویدادهای استرس آفرین را می شناسند و اینکه هر رویداد تا چه اندازه می تواند استرس وارد کند. بنابراین نمی توان به سادگی رویدادها را از لحاظ استرس زا بودن با هم مقایسه کرد، ابتدا باید بدانیم که در خصوص چه کسی و با چه فرهنگ و جنسیتی حرف می زنیم، به عبارتی بخش مهمی از استرس به تحلیل های ذهنی و ارزیابی ما باز می گردد.

ناظریان تاکید کرد: متناسب با برآورد افراد از شدت فشارهای محیطی و منابعی که در دسترس دارند سطح متفاوتی از استرس تجربه می گردد. در واقع بخش اعظمی از استرس های فردی بدون پیش زمینه نیست، بلکه فشار روانی موجود در زندگی به تدریج آن استرس را ایجاد می کند و ما هم پس از مدتی استرس را به عنوان بخش جدایی ناپذیر زندگی خود می پذیریم.

وی با بیان اینکه استرس و اضطراب ریشه همه مسائل روحی و روانی است، افزود: افسردگی، وسواس و اغلب اختلالات شخصیتی نشأت گرفته از استرس های مکرر است که بیشتر آنها دلیل قانع کننده ای ندارد.

ناظریان با اشاره به اینکه زندگی مدرن باعث شده استرس های لحظه ای تبدیل به اضطراب های مزمن گردد، افزود: استرس لحظه ای ممکن است در شرایط مختلف برای افراد اتفاق بیافتد. در واقع استرس لحظه ای واکنش فوری بدن به یک شرایط جدید و چالش برانگیز است، در حالی که فرد برای مدت طولانی در شرایط استرس زا قرار گیرد، دچار اضطراب مزمن می گردد. این گونه استرس های طولانی مدت می توانند تأثیر منفی بر سلامتی فرد بگذارد.

این روانشناس تاکید کرد: بسیاری از افراد به دلایل سردرد و مسائل گوارشی به پزشک مراجعه می کنند در حالی که دلیل بیشتر این بیماری ها استرس و اضطراب است. در واقع بسیاری از مسائل جسمانی نظیر دل درد، حالت تهوع، سرگیجه، تپش قلب و فشار خون تنها بخشی از عوارض استرس است.

وی یادآور شد: زندگی مدرن امروزی به دلیل پیچیده بودن اتفاقاتش اضطراب آور است، انسان دیگر نه در دنیای واقعی بلکه در حیات مجازی نیز دچار پیچیدگی و سردرگمی می گردد، و این دو دنیای واقعی و مجازی اغلب با ابهام و نگرانی توأم است. به طور کلی می توان گفت شتاب و سرعت دنیای مدرن از یک سو و روابط پیچیده در دو دنیای متفاوت از سوی دیگر می تواند استرس افراد را بالاتر ببرد.

ناظریان گفت: جامعه باید در خصوص ایجاد شرایط کاهش استرس آموزش ببیند و توانمندسازی مقابله با اضطراب و نگرانی نیز بسیار حائز اهمیت است، به همین دلیل افزایش مهارت های زندگی یکی از راه های مؤثر در کاهش این اضطراب های روزمره است.

آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: rahesari.ir شناسه مطلب: 11236

به "آسیب های بها دادن به استرس ، اضطراب های مزمن چگونه شکل می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب های بها دادن به استرس ، اضطراب های مزمن چگونه شکل می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید